Nowa przychodnia POZ w Gdańsku
Mieszkańcy Trójmiasta mogą korzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w gdańskiej placówce enel-med. W oddziale Grunwaldzka, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci mają do dyspozycji lekarza rodzinnego, pediatrę, mogą także zlecić wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych. Ponadto, poza usługami POZ w placówce dostępni są różni specjaliści, m.in. ginekolog, kardiolog czy endokrynolog. Grupa enel-med konsekwentnie zwiększa dostępność usług na NFZ w całej Polsce. Punkty POZ są również w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi.
– Z naszego najnowszego raportu „Łączy nas zdrowie” wynika, że dwa razy więcej Polaków wybiera chętniej prywatną konsultację specjalisty niż w ramach NFZ. Sektor prywatny cieszy się większym uznaniem pacjentów przede wszystkim za brak lub mniejsze kolejki, wyższą jakość usług oraz lepszych specjalistów. Wyjątkiem pozostaje lekarz pierwszego kontaktu. Z wspomnianego badania wynika, że z lekarza rodzinnego i pediatry Polacy najczęściej korzystają w swojej placówce POZ. Pacjenci mają przekonanie, że lekarz rodzinny powinien być dostępny za darmo, my to rozumiemy i zapewniamy. W enel-med mamy wysoko ocenianych specjalistów i zaplecze medyczne, z których mogą coraz częściej korzystać pacjenci także w ramach NFZ. Punkty POZ działają z powodzeniem w coraz większej liczbie naszych oddziałów w całej Polsce. Zarówno w Warszawie, Krakowie i Katowicach, a właśnie uruchomiliśmy Gdańsk i Łódź. Ponadto, w naszym szpitalu wykonujemy refundowane operacje jaskry i zaćmy, a w ramach AOS świadczymy wizyty z zakresu ginekologii, okulistyki czy endokrynologii. Z pewnością zakres usług zakontraktowanych przez nas z NFZ będzie coraz szerszy – wyjaśnia Jacek Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED.
Konsultacje lekarskie i badania w jednym miejscu
Nowy oddział podstawowej opieki zdrowotnej w Gdańsku, otwarty 1 lipca 2024 roku w kompleksie biurowym Office Island, al. Grunwaldzka 163, oferuje bezpłatne wizyty i teleporady z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, opiekę pielęgniarki oraz skierowania na badania i konsultacje u specjalistów. Lekarze POZ wystawią recepty, zwolnienia zdrowotne oraz orzeczenia i zaświadczenia. W placówce można również bezpłatnie wykonać badania laboratoryjne i obrazowe (USG, RTG, EKG) na podstawie skierowania od lekarza POZ. Obowiązkowe szczepienia są wykonywane bezpłatnie zgodnie z kalendarzem szczepień.
Zapisy w placówce lub online
Przystąpienie do POZ w enel-med jest szybkie i wygodne. Można to zrobić na trzy sposoby: przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), osobiście w oddziale enel-med lub online przez stronę enel.pl. Wystarczy wybrać interesujący oddział z listy i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Wypełnienie deklaracji zajmuje tylko kilka minut i jest bezpłatne. Warto pamiętać, że możliwa jest zmiana placówki bez dopłat dwa razy w roku, a przy wyborze nowej placówki nie trzeba wypisywać się z poprzedniej.
Szczegóły dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej w enel-med znajdują się na stronie: https://enel.pl/uslugi/podstawowa-opieka-zdrowotna/
Specjaliści na miejscu
Gdańska placówka enel-med łączy podstawową opiekę zdrowotną w ramach NFZ z prywatną opieką medyczną, umożliwiając pacjentom nie tylko skorzystanie z usług zakontraktowanych na NFZ, ale również umówienie się na konsultację u różnych specjalistów odpłatnie lub w ramach pakietów medycznych. Ich lista jest długa i obejmuje m.in. alergologa, chirurga, dermatologa, endokrynologa, geriatry, gastrologa, ginekologa, kardiologa, laryngologa, okulisty, psychiatry i urologa.
Coraz więcej usług NFZ w enel-med
enel-med konsekwentnie rozszerza listę usług zakontraktowanych z NFZ. Poza podstawową opieką zdrowotną (POZ), w Warszawie świadczy usługi w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Pacjenci mogą skorzystać z opieki okulistycznej, endokrynologicznej, ginekologicznej i kardiologicznej bezpłatnie na NFZ. W szpitalu enel-med przeprowadzane są natomiast operacje zaćmy. Jest to jedyna w województwie mazowieckim placówka, w której wszczepia się implanty najnowszej generacji w ramach świadczeń NFZ.
– Polacy raczej nie mają dobrego zdania o usługach świadczonych w ramach NFZ. Ten obraz powoli się zmienia, między innymi za sprawą prywatnych podmiotów takich jak my. W enel-med mamy nie tylko bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę medyczną, wysoko ocenianych specjalistów, ale także ogromne doświadczenie w realizacji niemal wszystkich usług medycznych, jakich potrzebuje pacjent. To solidny fundament do tego, aby być również aktywnym uczestnikiem publicznego rynku opieki zdrowotnej – mówi Jacek Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.