Nowe mobilne punkty testów na koronawirusa w wielu polskich miastach
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Już od 1 października w ośmiu miastach w Polsce ruszają laboratoria, w których szybko i bez skierowania wykonamy badania w kierunku obecności koronawirusa nową metodą FRANKD. To nowy test genetyczny, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach, po umówieniu na konkretną godzinę, a wynik dostępny jest już na drugi dzień. Obok badań FRANKD będzie możliwe wykonanie standardowego testu RT-PCR. Specjalne diagnostyczne namioty staną w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mysłowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Wraz z nadchodzącą jesienią zbliżamy się do corocznego sezonu grypowego, a co za tym idzie wielu z nas będzie zmagało się z gorączką, kaszlem czy bólem gardła, które mogą też przypominać objawy koronawirusa. Sprawia to, że coraz ważniejsze będzie zapewnienie możliwości szybkiego wykonywania testów w kierunku COVID-19, którego wiele symptomów przypomina grypę.
Polacy chcą robić więcej testów
Poczucie odpowiedzialności wśród społeczeństwa stale wzrasta, a placówki medyczne obserwują, że coraz częściej na testy zgłaszają się osoby z własnej inicjatywy – wracające z urlopów (z miejsc, gdzie odnotowano przyrost zakażeń koronawirusa) czy planujące spotkania z bliskimi w starszym wieku, którzy są w grupie ryzyka. Niektórzy decydują się także na badanie np. przed planowanym pójściem na wesele czy większą imprezą zamkniętą, by nie narażać zdrowia swojego, ani innych. Pacjenci badają się też… z ciekawości, ponieważ chcą wiedzieć czy przez tych kilka miesięcy trwania epidemii, mieli już kontakt z wirusem.
Wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów i chcemy dać większej grupie społeczeństwa możliwość szybkiego wykonania badania w kierunku potwierdzenia obecności koronawirusa. Jako Centrum Medyczne Damiana wraz z Medicover Polska postanowiliśmy dotrzeć do pacjentów w największych miastach w Polsce. Już od października w wybranych lokalizacjach pojawią się specjalne mobilne laboratoria, w których wszystkie zainteresowane osoby będą mogły szybko, bezpiecznie i bez skierowania wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zwiększanie dostępności do testów, to jedno z głównych wyzwań stojących przed służbą zdrowia, dlatego z pełnym zaangażowaniem będziemy starali się realizować ten cel – podkreśla Marek Kubicki, Członek Zarządu w Centrum Medycznym Damiana.
W jaki sposób można skorzystać z badania?
Z usługi skorzystać mogą wszystkie osoby indywidualne, ale także firmy, dla których mobilne laboratoria są odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na wykonywanie testów. Firmy chcą w ten sposób zadbać o większe bezpieczeństwo swoich pracowników. Dostęp do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki jest istotny również z przyczyn ekonomicznych – w kontekście uniknięcia kolejnego lockdownu czy przestoju w działaniu firm.
Jednym z proponowanych przez nas badań jest badanie wykonywane jest metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli nowy, szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Testy posiadają certyfikat CE IVD[1] i są zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dodatni wynik testu przesiewowego FRANKD jest potwierdzany testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego, dzięki czemu nie ma konieczności kolejnej wizyty pacjenta. Podkreślamy, iż jednocześnie u nas pacjent nie ponosi już ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR – dodaje Dominika Korczak z Centrum Medycznego Damiana.
Punkty pobrań znajdują się w największych miastach w Polsce:
- Gdańsk, plac Dwóch Miast 1,
- Kraków, ul. Jasnogórska 1,
- Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4 c,
- Łódź, Al. E. Rydza - Śmigłego 20,
- Mysłowice, ul. Bernarda Świerczyny 1,
- Poznań, ul Górecka 30,
- Warszawa, al. Rzeczypospolitej 5,
- Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 7a.
Na badanie należy się zapisać na określoną godzinę. W ten sposób zostaje ograniczony kontakt z innymi osobami podczas badania do niezbędnego minimum.
Zapisy są prowadzone online – badanie wykupuje się przez stronę www.medistore.pl lub telefonicznie pod nr 22 566 22 22. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.damian.pl/przesiewowe-testy-genetyczne-frankd/
[1] Oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE), z kolei oznakowanie IVD oznacza wyroby do testowania in-vitro.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.