Nowe mobilne punkty testów na koronawirusa w wielu polskich miastach
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Już od 1 października w ośmiu miastach w Polsce ruszają laboratoria, w których szybko i bez skierowania wykonamy badania w kierunku obecności koronawirusa nową metodą FRANKD. To nowy test genetyczny, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach, po umówieniu na konkretną godzinę, a wynik dostępny jest już na drugi dzień. Obok badań FRANKD będzie możliwe wykonanie standardowego testu RT-PCR. Specjalne diagnostyczne namioty staną w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mysłowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Wraz z nadchodzącą jesienią zbliżamy się do corocznego sezonu grypowego, a co za tym idzie wielu z nas będzie zmagało się z gorączką, kaszlem czy bólem gardła, które mogą też przypominać objawy koronawirusa. Sprawia to, że coraz ważniejsze będzie zapewnienie możliwości szybkiego wykonywania testów w kierunku COVID-19, którego wiele symptomów przypomina grypę.
Polacy chcą robić więcej testów
Poczucie odpowiedzialności wśród społeczeństwa stale wzrasta, a placówki medyczne obserwują, że coraz częściej na testy zgłaszają się osoby z własnej inicjatywy – wracające z urlopów (z miejsc, gdzie odnotowano przyrost zakażeń koronawirusa) czy planujące spotkania z bliskimi w starszym wieku, którzy są w grupie ryzyka. Niektórzy decydują się także na badanie np. przed planowanym pójściem na wesele czy większą imprezą zamkniętą, by nie narażać zdrowia swojego, ani innych. Pacjenci badają się też… z ciekawości, ponieważ chcą wiedzieć czy przez tych kilka miesięcy trwania epidemii, mieli już kontakt z wirusem.
Wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów i chcemy dać większej grupie społeczeństwa możliwość szybkiego wykonania badania w kierunku potwierdzenia obecności koronawirusa. Jako Centrum Medyczne Damiana wraz z Medicover Polska postanowiliśmy dotrzeć do pacjentów w największych miastach w Polsce. Już od października w wybranych lokalizacjach pojawią się specjalne mobilne laboratoria, w których wszystkie zainteresowane osoby będą mogły szybko, bezpiecznie i bez skierowania wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zwiększanie dostępności do testów, to jedno z głównych wyzwań stojących przed służbą zdrowia, dlatego z pełnym zaangażowaniem będziemy starali się realizować ten cel – podkreśla Marek Kubicki, Członek Zarządu w Centrum Medycznym Damiana.
W jaki sposób można skorzystać z badania?
Z usługi skorzystać mogą wszystkie osoby indywidualne, ale także firmy, dla których mobilne laboratoria są odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na wykonywanie testów. Firmy chcą w ten sposób zadbać o większe bezpieczeństwo swoich pracowników. Dostęp do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki jest istotny również z przyczyn ekonomicznych – w kontekście uniknięcia kolejnego lockdownu czy przestoju w działaniu firm.
Jednym z proponowanych przez nas badań jest badanie wykonywane jest metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli nowy, szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Testy posiadają certyfikat CE IVD[1] i są zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dodatni wynik testu przesiewowego FRANKD jest potwierdzany testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego, dzięki czemu nie ma konieczności kolejnej wizyty pacjenta. Podkreślamy, iż jednocześnie u nas pacjent nie ponosi już ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR – dodaje Dominika Korczak z Centrum Medycznego Damiana.
Punkty pobrań znajdują się w największych miastach w Polsce:
- Gdańsk, plac Dwóch Miast 1,
- Kraków, ul. Jasnogórska 1,
- Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4 c,
- Łódź, Al. E. Rydza - Śmigłego 20,
- Mysłowice, ul. Bernarda Świerczyny 1,
- Poznań, ul Górecka 30,
- Warszawa, al. Rzeczypospolitej 5,
- Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 7a.
Na badanie należy się zapisać na określoną godzinę. W ten sposób zostaje ograniczony kontakt z innymi osobami podczas badania do niezbędnego minimum.
Zapisy są prowadzone online – badanie wykupuje się przez stronę www.medistore.pl lub telefonicznie pod nr 22 566 22 22. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.damian.pl/przesiewowe-testy-genetyczne-frankd/
[1] Oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE), z kolei oznakowanie IVD oznacza wyroby do testowania in-vitro.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.