O co zadbać w procesie powrotu do zdrowia po operacji?

Weronika Rudecka
MSL Group
Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Każda choroba i każdy zabieg operacyjny stanowią poważne obciążenie dla organizmu i niosą ze sobą ryzyko powikłań. Powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie lub operacji wymaga czasu, a nierzadko także wsparcia wielospecjalistycznego zespołu medycznego. Także sam pacjent ma ogromny wpływ na wsparcie swojego organizmu w procesie rekonwalescencji. Eksperci kampanii edukacyjnej „Twoje posiłki w walce z chorobą” Fundacji Nutricia podpowiadają, czego unikać i o co zadbać, aby zwiększyć szansę na przyspieszenie regeneracji organizmu, pozytywny wpływ na jakość życia i zmniejszenie ryzyka powikłań w przyszłości.
Nie zaniedbuj żywienia
Odpowiedni sposób żywienia jest niezwykle ważny w powrocie do zdrowia, a także pozytywnie wpływa na wiele procesów rekonwalescencyjnych, na przykład gojenie ran. Każdy zabieg operacyjny wiąże się z powstaniem bardziej lub mniej rozległych ran, a w przypadku konieczności długiego okresu przebywania w pozycji leżącej, również ryzyka wystąpienia odleżyn. Na skutek powstałego urazu występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są niezbędne do regeneracji. – Proces gojenia rany wymaga wytworzenia nowych tkanek i jest procesem pochłaniającym spore ilości energii. Dlatego aby mógł przebiegać prawidłowo, organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym białka oraz właśnie energii. Zapotrzebowanie na energię u chorego z odleżyną wzrasta około 1,5 raza w stosunku do zapotrzebowania osoby zdrowej, a w przypadku rozległych ran może być jeszcze większe. Warto w takich sytuacjach zapytać lekarza o żywienie medyczne, które dostarcza potrzebną ilość energii, białka, witamin, makro i mikroelementów i dzięki temu wspiera gojenie – tłumaczy Paweł Urbańczyk, pielęgniarz z poradni żywieniowej.
Nie rezygnuj z ruchu
Aktywność ruchowa jest kolejnym elementem efektywnego procesu zdrowienia pacjentów po operacjach. W zależności od kondycji chorego zachęca się go do aktywności fizycznej już w pierwszej dobie po operacji. Początkowo są to zazwyczaj proste ćwiczenia i niewielkie ruchy wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty lub pielęgniarki. Samo wstanie z łóżka i przejście kilku kroków to już bardzo istotny element usprawniania. Z czasem intensywność aktywności ulega zwiększeniu, a czas jej trwania wydłuża się. Ruch ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej pracy i siły mięśni, pomaga także zapobiegać utracie tkanki mięśniowej.
Nie ignoruj zaleceń specjalistów
Unikanie wizyt kontrolnych, nieprzyjmowanie przepisanych leków, nieodpowiednia pielęgnacja rany pooperacyjnej lub zaniedbywanie zaleconego przez dietetyka czy lekarza sposobu odżywiania, to niektóre błędy popełniane przez pacjentów po operacji i ich opiekunów. – Podstawową zasadą, której należy przestrzegać, aby proces rekonwalescencji przebiegł prawidłowo, to stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego oraz innych specjalistów zespołu medycznego. Pacjenci, chcąc skrócić czas rekonwalescencji po operacji, zbyt szybko porzucają wyznaczone rekomendacje. A w niektórych przypadkach, takich jak odżywianie organizmu długofalowość i regularność są kluczowe w odzyskiwaniu sprawności – dodaje pielęgniarz.
Nie zapominaj o odpoczynku fizycznym i psychicznym
Jak już zostało wspomniane, aktywność fizyczna jest ważna, jednak trzeba zachować umiar. Ważne w powrocie do zdrowia jest nie tylko zadbanie o odpoczynek dla ciała, ale też komfort psychiczny. Pobyt w szpitalu, rozłąka z bliskimi, obawa o własne zdrowie – przejście operacji i proces rekonwalescencji mogą wiązać się z wieloma zmartwieniami i stresem, którego negatywny wpływ na zdrowie jest od dawna udowodniony. – Nadmierny stres jest czynnikiem bardzo niekorzystnym dla pacjenta, może powodować zaostrzenie dolegliwości chorobowych i opóźnienie procesu zdrowienia, wpływając na przykład na spadek apetytu chorego czy brak motywacji i niechęć do podejmowania rehabilitacji. Z kolei osoby, które myślą pozytywnie, częściej znajdują siły do realizacji zaleceń lekarskich – wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. –Dlatego po wyjściu ze szpitala warto zadbać o pełny, także psychiczny wypoczynek i unikanie wszelkich dodatkowych stresów.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.