O padaczce w galerii handlowej. Zbliża się dzień solidarności z chorymi
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
W Galerii Północnej będzie można dowiedzieć się więcej o padaczce. Wszystko w ramach obchodów „Lawendowego Dnia”, który już od 16 lat zwraca uwagę na sytuacje osób dotkniętych tą chorobą.
Na świecie na epilepsję choruje ponad 50 milionów ludzi. W Polsce około 400 tysięcy – podaje NFZ. Co roku diagnozę słyszy natomiast niemal 27 tys. osób. Mimo to wokół tej choroby wciąż krąży wiele mitów i krzywdzących stereotypów, które wykluczają chorych. W ich pokonaniu pomaga od lat „Lawendowy Dzień”, obchodzony 26-go marca. Jego ideą jest popularyzacja wiedzy na temat tego schorzenia, a także uświadomienie społeczeństwu, z jakimi przeciwnościami każdego dnia mierzą się osoby z padaczką.
W tym roku wydarzenia towarzyszące dniu zawitają także do Galerii Północnej w Warszawie. W ramach „Lawendowych Dni 2024” Fundacja EPI-BOHATER już 24 marca zorganizuje tam wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy o padaczce, a także okazanie solidarności z chorymi. Wydarzenie wypełnią atrakcje związane z kolorem fioletowym, który jest symbolem wsparcia i zrozumienia dla osób chorych na epilepsję.
W ramach akcji w Północnej będzie można dowiedzieć więcej się o padaczce: jak postępować w przypadku ataku u kogoś w otoczeniu, jak żyje się z tą chorobą na co dzień oraz jakie są najpowszechniejsze przekłamania związane z epilepsją. Całości towarzyszyć będą natomiast warsztaty, w których motywem przewodnim będzie kolor fioletowy – symbolizujący nadzieję, współczucie i wsparcie dla chorych. W Północnej będzie można m.in. stworzyć lawendowe mydełko i tzw. gniotek, czyli zabawkę antystresową. Nie zabraknie także okazji do wspólnego malowania płóciennych toreb – oczywiście na kolor fioletowy. Na scenie natomiast wystąpi dziecięcy zespół. Najmłodsi będą mogli też zrobić sobie zdjęcie z 2-metrowym Lawendowym Misiem.
– Organizowane w Północnej wydarzenie to nasz wyraz solidarności z chorymi na epilepsję, ale także wydarzenie, które ma przypomnieć o tym, że osoby z tą chorobą żyją w naszym społeczeństwie i każdego dnia walczą ze stygmatyzacją i stereotypami – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej w Warszawie. – W ten sposób, razem z Fundacją EPI-BOHATER, chcemy zwrócić uwagę na schorzenie, a przede wszystkim zwiększyć świadomość, przełamać powszechne mity i zachęcić do tego, aby każdy poszerzył swoją wiedzę o tym zaburzeniu neurologicznym, które dotka tak wiele osób w Polsce i na świecie – dodaje.
Pomóc ma w tym jeszcze jedno. Podczas organizowanych przez Fundację EPI-BOHATER „Lawendowych Dni 2024” będzie można zobaczyć nowy symbol walki z padaczką i wsparcia dla chorych. Jest nim fioletowa kokarda. – Padaczka to choroba, która jest dobrze poznana medycznie. Tymczasem społeczeństwo wciąż ma głowie niewłaściwy jej obraz, zwłaszcza dotyczący objawów i przebiegu. W efekcie chorzy czują się niezrozumiani przez pracodawców czy przyjaciół – mówi Alicja Lisowska, prezes Fundacji EPI-BOHATER. – „Lawendowe Dni 2024”, które w tym roku odbywają się także w Północnej, mają pomóc w zmianie jej postrzegania. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że padaczka to najczęściej diagnozowana dziś przewlekła choroba neurologiczna, która może dotknąć każdego – dodaje.
Wydarzenie przygotowane w Północnej rozpocznie się o godz. 14.00. A już 26 marca w ramach akcji Fundacji EPI-BOHATER na fioletowo podświetlone zostaną m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i Most Śląsko-Dąbrowski.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.