Odchudzanie nie za wszelką cenę
Obecnie na topie jest temat środków medycznych na receptę, które przepisywane są pacjentom chcącym stracić na wadze. Ale czy wyścig po szczupłą sylwetkę za wszelką cenę ma sens? Wagę trzeba tracić w sposób odpowiedzialny, korzystając z odpowiednio przebadanych preparatów, ale przede wszystkim zmienić swój styl życia.
Leki przeciwcukrzycowe zatwierdzone do leczenia utraty wagi mogą zmienić życie niektórych osób zmagających się z przewlekłą i poważną otyłością, którym wcześniej nie udało się schudnąć. Jednak tego typu preparaty niektórzy potraktowali jako szybki i wygodny sposób, aby stracić na wadze. Leki działają poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi i zwiększenie uczucia sytości – uczucia pełnego żołądka – aby zapobiec przejadaniu się. Utrata głodu może spowodować, że jesz mniej, ale czy to powoduje, że jesz zdrowo? Nasz organizm nadal potrzebuje stałej, dziennej porcji ważnych, makro i mikroelementów, a także właściwego bilansu energetycznego, nawet w odchudzaniu.
– Dla społeczeństwa, w którym priorytetem są szybkie rozwiązania i natychmiastowa gratyfikacja, te preparaty są ekscytujące. Ale mimo całego szumu, muszę zadać pytanie: które z tych rozwiązań koncentruje się na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu? Które z nich bazuje na nauce i jest skalowalne dla dobra społeczeństwa? Odpowiedzią jest wypróbowana i prawdziwa ścieżka połączenia regularnych ćwiczeń, zrównoważonej diety i zmiany stylu życia – mówi dr Kent Bradley, certyfikowany specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego i medycyny prewencyjnej oraz dyrektor ds. zdrowia i żywienia w Herbalife.
Stosowanie tego typu leków do utraty wagi bez odpowiedniej diety i ćwiczeń, bez nadzoru lekarza, może spowodować zmniejszenie gęstości mięśni czy niedożywienie. Wpływają one także na układ sercowo-naczyniowy. Co najważniejsze, większość pacjentów, którzy przestają przyjmować te leki, ponownie przybiera na wadze – czyli mamy do czynienia z efektem jo-jo.[1]
Mówiąc najprościej, nie ma złotego środka, jeśli chodzi o utratę wagi. Długoterminowe wyniki osiąga się dzięki wyznaczaniu celów, aktywności fizycznej, zrównoważonej diecie, odpowiedniej ilości snu. W budowaniu właściwych nawyków mogą pomóc również przebadane klinicznie suplementy diety wspierające pracę metabolizmu czy koktajle odżywcze, zawierające najważniejsze witaminy i składniki mineralne, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspierać w realizacji celu mogą nas również dietetycy, trenerzy personalni lub np. społeczność taka jak Niezależni Dystrybutorzy Herbalife, którzy mogą zaoferować kompleksowe i spersonalizowane wsparcie na każdym etapie.
[1] Dodatki dietetyczne na receptę, odchudzanie i reszta z nas, Kent L. Bradley, M.D., MBA, MPH, dyrektor ds. zdrowia i odżywiania Herbalife

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.