Odchudzanie - to dopiero początek!

Odchudzanie - to dopiero początek!
Ile kilogramów udało Ci się schudnąć? – Jeśli policzyć wszystkie próby chudnięcia w życiu, to wyszłoby z pół tony – słyszymy pół żartem, pół serio w kolejnych odcinkach 2. sezonu podcastu JEST GRUBO. Leczenie otyłości to proces, a redukcja masy ciała to dopiero jego początek. W najnowszych odcinkach prowadzące JEST GRUBO – Magdalena Gajda i Małgorzata Wiśniewska, pytają swoich gości m.in. o codzienne trudności z jakimi mierzą się osoby chore na otyłość, którym już udało się schudnąć oraz o to, jak ciężko jest wyjść z błędnego koła tycia i chudnięcia naprzemiennie.
Udało się – kilogramy lecą w dół! I co dalej?
- Nie chcę wrócić do miejsca, w którym kiedyś byłam i ważyć 120 kg – mówi Elżbieta w #16 odcinku podcastu JEST GRUBO, Paulina – bohaterka #17 odcinka przyznaje – Byłam już zakwalifikowana do operacji bariatrycznej, ale z przyczyn losowych po stronie lekarza nie doszła do skutku. Jednak nie poddałam się, postanowiłam zawalczyć o siebie sama. Różne bohaterki, różne historie – ale ten sam cel – redukcja dziesiątków kilogramów i utrzymanie wagi na stabilnym poziomie. Jak same przyznają, leczenie nadwagi, otyłości to ciężka i nieustająca praca do końca życia, przy wsparciu psychologa, bliskich i rodziny. To również ciągła praca nad zmianą sposobu odżywiania, jak np. radzenie sobie z apetytem na słodycze i węglowodany. Aż wreszcie, to ogromna dyscyplina aby w gorszych momentach zapanować nad ilością spożywanego jedzenia.
Operacja bariatryczna vs. dam radę samodzielnie
Decyzja o operacji bariatrycznej często dojrzewa u pacjentów z otyłością przez długie lata. Mimo, że chirurgia bariatryczna jest nowoczesną, efektywną metodą leczenia otyłości, to osoby chore na otyłość mają wątpliwości podyktowane wieloma czynnikami, np. strachem przed powikłaniami pooperacyjnymi lub obawą czy operacja się uda i przyniesie oczekiwane rezultaty. Wątpliwości podyktowane są również przez krytycznie nastawione społeczeństwo i zbyt pochopną ocenę sytuacji osób z otyłością. W chirurgicznym leczeniu otyłości, bardzo ważny jest aspekt psychologii odchudzania – czyli poukładania w głowie całego procesu, w którym początkiem jest operacja, a na dalszym etapie ciągła praca, aby uzyskaną wagę utrzymać. Ludzie myślą, że operacja bariatryczna to pójście na skróty, na łatwiznę, że skoro chcemy schudnąć to powinniśmy się bardzo mocno namęczyć: ćwiczeniami, dietami, głodówkami – tak, aby na całe życie zapamiętać, jak było ciężko i znowu nie przytyć – dodaje Magdalena Gajda, która w przeszłości przeszła operację bariatryczną. Paulina, jedna z bohaterek podcastu zaznacza: Bardzo ważna jest silna motywacja, to już połowa sukcesu. Warunkiem zakwalifikowania do mojej operacji było schudnięcie 7 kg. Udało mi się 14 kg, więc pomyślałam – dam radę sama! U wielu osób chorujących na otyłość III stopnia, operacja bariatryczna to terapeutyczna konieczność. Mimo, że daje spektakularne rezultaty – utrata kilkudziesięciu kilogramów w krótkim czasie – to efekt nie jest dany raz na zawsze. Podobnie jak przy innych metodach redukcji masy ciała – zmianie sposobu żywienia, czy farmakoterapii – operacja bariatryczna jest dopiero początkiem procesu leczenia i kontroli choroby otyłości.
Wszystkie odcinki podcastu JEST GRUBO do odsłuchania i zobaczenia na kanałach:
► YouTube - https://www.youtube.com/@jestgrubo3457
► Apple Podcasts - https://podcasts.apple.com/.../jest-grubo/id1650632325
► Spotify - https://spoti.fi/3SneJmP
► Facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=100086485103618&locale=pl_PL
a także na antenie Radia Płock FM, 88,1 MHz, w niedziele o godz. 18:00 i poniedziałki o godz. 19:00.
Informacje o prowadzących podcast JEST GRUBO:
MAGDALENA GAJDA
Pierwsza, polska Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, Członkini – Założycielka Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością (European Coalition for People Living with Obesity), międzynarodowa ekspertka ds. choroby otyłości i weight stigma, członkini Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Chorych na Otyłość w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Jedyna Polka ze światową nagrodą „LIVE ON. GIVE ON. Bakken Invitation Award” przyznawaną osobom, które dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskały zdrowie, a swoje drugie życie poświęcają pracy społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy. Od dzieciństwa choruje na otyłość – po operacji bariatrycznej w 2010r. (redukcja masy ciała: ze 152 kg do 71 kg). Zawodowo: dziennikarka prasowa i internetowa, specjalistka ds. PR, komunikacji społecznej, CSR i storytellingu. Autorka blisko 4 tysięcy tekstów dziennikarskich. Od 20 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.
MAŁGORZATA WIŚNIEWSKA
Dziennikarka medyczna, dyrektor programowy w pierwszej w Polsce telewizji medycznej STUDIOMED TV. Wcześniej reporterka i prezenterka w „Panoramie” TVP. Autorka reportaży oraz programów o problematyce zdrowotnej. Lubi pokazywać możliwości medycyny poprzez historie pacjentów, którzy chcą żyć i realizować swoje marzenia, bez względu na chorobę. Autorka cyklu podcastów we współpracy z Medicover Polska "O zdrowie pytam! " Laureatka wielu nagród dziennikarskich, m. in. Białego Kruka, Złotego Otisa, Lidera Ochrony Zdrowia w Mediach, czy Nagrody Świętego Kamila. Uczy studentów warsztatu dziennikarskiego, budowania materiałów reporterskich oraz występowania przed kamerą. Lubi odkrywać nieznanych bohaterów i miejsca, do których nie każdy ma prosty dostęp.
Kontakt dla mediów:
Klaudia Wendycz, Omega Communication, kwendycz@communication.pl, 660 289 016

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.