Oddaj krew i zjedz pyszne śniadanie… w Manufakturze

Czy można lepiej spędzić poranek, niż pomóc potrzebującym, a przy okazji zjeść pyszne śniadanie? Brzmi jak idealny plan – coś dobrego dla duszy i ciała! Już w najbliższą sobotę na rynku Manufaktury będzie można w taki sposób rozpocząć weekend, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji RCKiK „Bo tętni w nas dobro”.
„Bo tętni w nas dobro” – akcja oddawania krwi + wielka trasa śniadaniowa Radia ZET
16.09, godz. 11:00 – 16:00, rynek Manufaktury
Dla wszystkich, którzy w sobotę oddadzą krew przewidziano upominki – koktajl, czekoladę oraz gadżety. Najciekawszą nagrodą będzie jednak zaproszenie do specjalnej strefy śniadaniowej Radia Zet¸ do której wszyscy krwiodawcy z tego dnia będą mogli wejść bez kolejki. O co chodzi? Dokładnie tego dnia na rynku Manufaktury stanie przystanek radiowej trasy, podczas której można za darmo zjeść pyszne śniadanie. Na gości czekać będą food trucki, warsztaty kulinarne oraz inne niespodzianki. Do akcji włączają się także wszystkie restaurację z rynku Manufaktury, które mają ofertę śniadaniową, czyli Manuarte, Zielona, Szpulka i Rajskie Jadło.
Dorośli, którzy chcieliby przyjść z dziećmi, nie musza się martwić – specjalnie z myślą o najmłodszych na rynku stanie wielki dmuchaniec, gdzie będą mogły bez reszty oddać się zabawie.
Kto może oddać krew?
Dawcą krwi może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowa. Przewlekłe choroby niestety wykluczają możliwość oddania krwi (np. zaawansowana miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca) . Warto również mieć na uwadze, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia lub operacjach należy odczekać 6 miesięcy zanim zdecydujemy się na zostanie honorowym krwiodawcą.
Przed oddaniem krwi pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, lekkostrawnym posiłku, a także wystarczającej ilości snu.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.