Oddaj krew, podziel się dobrem
W środę, 14 lutego, na rynku Manufaktury pojawi się krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak można przygotować się do oddania krwi?
Krwiobus
14.02, godz. 13.00-16.30
W środę RCKiK zaprasza na rynek Manufaktury, by podzielić się wyjątkowym darem, jakim jest krew. Co zrobić by zostać honorowym dawcą? Aby się zarejestrować, trzeba przyjść do mobilnego punktu poboru w godzinach 13-16.30 i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Po pozytywnej weryfikacji można już zostać dawcą. Warto dodać, że pracownicy mobilnego punktu będą pracować na miejscu tak długo, aż zweryfikują wszystkich potencjalnych dawców.
Honorowym dawcą krwi może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowy – osoby przewlekle chore nie mogą oddawać krwi. Trzeba też pamiętać, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia lub operacjach należy odczekać minimum 6 miesięcy.
Jak przygotować się do oddania krwi? Wystarczy kilka prostych kroków – dobry sen, lekkostrawne śniadanie i odpowiednie nawodnienie (minimum 2l). Warto też zaznaczyć, że w łódzkim RCKiK obecnie najbardziej brakuje krwi 0 Rh-, A Rh+.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.