Oddaj krew, zgłoś się do krwiobusu przed Atrium Biała
Oddając krew, ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiej osobie. Zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok, niezależnie od pory roku. Dlatego Atrium Biała wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zachęcają do aktywnego udziału w akcji oddawania krwi. Tym najcenniejszym darem białostoczanie będą mogli podzielić się 20 sierpnia i 27 sierpnia, oddając krew w krwiobusie, który stanie w tych dniach na parkingu przed centrum handlowym. Każdy z dawców otrzyma upominek w podziękowaniu za udział w akcji. Nie zabraknie także bezpłatnych atrakcji.
“Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro” - to hasło tegorocznej ogólnopolskiej kampanii promującej honorowe krwiodawstwo, w ramach której Atrium Biała oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, zachęcają do aktywnego oddawania krwi. Kampania pokazuje, że każdy z nas może pomagać i poczuć, że tętni w nim dobro. To w naszych żyłach krąży bezcenne dobro, które ratuje życie, jeśli się nim dzielimy z innymi. Intencją ogólnopolskiego projektu jest nakłonienie społeczeństwa do spełniania dobrych uczynków i pomaganiu: oddawajmy krew, bo tętni w nas dobro.
Okazją do promowania ogólnopolskiej kampanii honorowego krwiodawstwa „Bo tętni w nas dobro”, będą sobotnie akcje zbiórki krwi, przeprowadzone przy Atrium Biała (plac od strony stawu), w dniach 20 i 27 sierpnia, w godz. 10.00 - 16.00.
W dwie ostatnie soboty sierpnia przed centrum handlowym stanie krwiobus, zaś wewnątrz ledowa ścianka foto, przy której będzie można zrobić sobie selfie. Dodatkowo na pasażu Centrum Handlowego powstanie strefa dla dzieci, w której będą mogły wziąć udział w ciekawych zabawach, podczas oddawania krwi przez rodziców. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przeprowadzane w pełni bezpiecznie, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.
Do dyspozycji gości będzie także punkt obsługi akcji, w którym wydawane będą gadżety dla osób, które oddadzą krew, oraz na miejscu będzie można uzyskać informacje na temat kampanii oraz krwiodawstwa.
– Atrium Biała od wielu lat angażuje się w akcje oddawania krwi i aktywnie zachęca do udziału w nich mieszkańców. Świadomość w zakresie dzielenia się krwią stale rośnie, wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, obserwując wzrastającą liczbę aktywnych krwiodawców. Dzięki ich zaangażowaniu do tej pory udało się zebrać wiele litrów krwi, co budzi ogromne uznanie i szacunek. Dzielenie się krwią to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować komuś życie. Aby sprostać zapotrzebowaniu na krew i jej składniki, zachęcamy do udziału w naszych sierpniowych akcjach. Wydarzenia będą okazją do tego, aby oddać krew, a przy okazji dowiedzieć się więcej o idei honorowego krwiodawstwa –– zaprasza Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Cykliczne zbiórki krwi to jedno z działań białostockiego centrum handlowego w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala.
Kampania społeczna “Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro” realizowana jest w ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”, finansowana ze środków Ministra Zdrowia (https://www.twojakrew.pl/).
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.