Ogólnokrajowy Indyjski Program Szczepień przeciw COVID-19
16 stycznia 2021 roku o godz. 10.30 Premier Narendra Modi podczas wideokonferencji zainauguruje ogólnoindyjski program szczepień przeciwko COVID-19. Będzie to największy na świecie program szczepień obejmujący cały kraj. Podczas startu programu będzie aktywnych w sumie 3006 wirtualnych sesji we wszystkich stanach i terytoriach związkowych. Około 100 osób zostanie zaszczepionych w każdym miejscu obecnym podczas wideokonferencji w dniu inauguracji.
Ten program szczepień opiera się na zasadach priorytetowych grup społecznych, które mają być zaszczepione. Na tym etapie szczepionkę otrzymają pracownicy służby zdrowia, zarówno w sektorze rządowym, jak i prywatnym, w tym pracownicy ICDS (Zintegrowanych Usług Rozwoju Dziecka).
W programie szczepień wykorzystana zostanie internetowa platforma cyfrowa Co-WIN opracowana przez unijne Ministerstwo Zdrowia i Opieki Rodzinnej, która ułatwi informowanie w czasie rzeczywistym o zapasach szczepionek i temperaturze ich przechowywania oraz pozwoli na zindywidualizowane śledzenie zaszczepionych na COVID-19. Ta cyfrowa platforma będzie wspomagać osoby zarządzające programem na wszystkich poziomach podczas każdego etapu szczepień.
Utworzono również dedykowaną całodobową infolinię - 1075 - do obsługi zapytań związanych z pandemią COVID-19, wprowadzeniem szczepionek na rynek oraz oprogramowaniem Co-WIN.
Dzięki aktywnemu wsparciu ze strony Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego odpowiednie dawki zarówno COVISHIELD, jak i COVAXIN zostały już rozdystrybuowane na terenie całego kraju, we wszystkich stanach i terytoriach unijnych. Następnie władze stanowe i terytorialne dostarczyły szczepionki do poszczególnych okręgów. Trwają przygotowania do rozpoczęcia realizacji programu na zasadach partnerstwa obywatelsko-rządowego Jan Bhagidari.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.