Komunikaty PR

Okulary przeciwsłoneczne bez tajemnic: dlaczego warto je nosić także jesienią?

2023-11-03  |  12:00
Biuro prasowe

Okulary przeciwsłoneczne bez tajemnic: dlaczego warto je nosić także jesienią?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet, ale – jak przypomina Vision Express – ich najważniejszym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jednocześnie marka zwraca uwagę na oznaczenia, które pozwolą zakupić okulary faktycznie chroniące wzrok. Jak poinformował niedawno UOKiK, aż w 95 proc. sztuk sprawdzonych okularów przeciwsłonecznych stwierdzono nieprawidłowości. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, aby spełniały swoją rolę, gdzie je nabyć i dlaczego jesień to także odpowiednia pora na ich zakup? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Słonecznie, nie tylko latem

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się przede wszystkim z wakacjami. Jako modne i funkcjonalne akcesorium towarzyszą podczas wyjść na miasto w upalną pogodę czy wyjazdów na ciepłe wakacje. Niestety, nieco rzadziej wykorzystywane są podczas pozostałych pór roku. Jak się jednak okazuje, rezygnacja z ochrony oczu przed słońcem jesienią i zimą jest błędem. Na działanie niewidzialnego promieniowania ultrafioletowego oko narażone jest praktycznie codziennie, niezależnie od pory dnia, roku czy aktualnej pogody. Ze względu na długość fali i stopień zagrożenia dla zdrowia wyróżnia się trzy rodzaje promieni UV, oznaczonych literami A, B, C.

Spośród trzech zakresów promieniowania ultrafioletowego największe znaczenie dla ludzkiego wzroku ma UVA oraz UVB  – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express. – Działanie tych promieni jest bardzo szkodliwe dla ludzkich oczu, dlatego, tak ważne jest, aby pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych posiadających odpowiednie filtry przez cały rokdodaje ekspert.

Certyfikacja i oznaczenia

Filtr UV, w który wyposażone powinny być okulary przeciwsłoneczne, blokuje promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB, czyli promienie mogące prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia i jakości widzenia. Zimą oczy dodatkowo narażone są na ślepotę śnieżną, ponieważ promienie słoneczne intensywnie odbijają się od śniegu. Dobre okulary słoneczne powinny posiadać filtr kompletnie blokujący promienie UVA i UVB.

Na okularach przeciwsłonecznych możemy spotkać różne oznaczenia. Cyfry od 0 do 4 to kategorie filtra UV, które wskazują na ilość przepuszczanego światła. Okulary posiadające kategorię między 0 a 2 sprawdzają się w warunkach słabego lub średniego oświetlenia, np. przy nieco pochmurnej pogodzie. Kategoria 3. i 4. gwarantuje niską przepuszczalność światła i jest polecana w słoneczne dni. Istnieją też 3 rodzaje filtrów UV, takie jak filtr UV100, 200, 400. Filtry oznaczone jako UV400 są uważane za filtry o najwyższej skuteczności. Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto więc połączyć filtr UV400 z kategorią 3. lub 4. tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski.

Dodatkową ochronę przed słońcem zapewniają również okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym. Podobnie jak filtr UV, ich zadaniem jest chronić oczy, ale też poprawiać widzenie. Polaryzacja powoduje, że niwelowane są wszelkiego rodzaju odblaski, co może mieć duże znaczenie, np. podczas prowadzenia pojazdów. Antyrefleks to dodatkowa powłoka, która minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewki.  Zapewnia ona lepszą ochronę oczu, a także sprawia, że wzrok mniej się „męczy”. Dlatego warto wybrać okulary przeciwsłoneczne, które łączą w sobie oba te rozwiązania.

Tylko z pewnego źródła

Okulary przeciwsłoneczne powinny pochodzić z zaufanego źródła. Salony optyczne oferują okulary ze szkłami posiadającymi odpowiedni stopień zabarwienia, dobrany do warunków i preferencji użytkownika. Dodatkowo profesjonalne szkła przeciwsłoneczne zawsze posiadają filtry UVA i UVB. Zakup okularów w nieprzeznaczonym do tego miejscu, np. na bazarze czy supermarkecie nie gwarantuje, że okulary będą skutecznie chroniły wzrok. Sygnałem ostrzegawczym dla konsumenta powinny być niezrozumiałe oznaczenia lub ich brak.

Kontrolerzy z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej przez nieco ponad dwa miesiące – od 20 lutego do 30 kwietnia br., sprawdzali, czy okulary przeciwsłoneczne faktycznie chronią przed promieniami słonecznymi, tak, jak podaje producent. Kontrolą objęto około pół miliona sztuk okularów ze 196 modeli. Aż w 95 proc. stwierdzono błędy lub braki formalne.

Niezwykle ważne jest wybieranie okularów przeciwsłonecznych dobrej jakości, zaopatrzonych w filtry ochronne. Warto postawić na produkt renomowanej marki, który w przypadku salonów Vision Express można nabyć już za 49 złotych. Zawsze najbardziej sprawdzonym źródłem będzie salon optyczny, gdzie pomocą służą specjaliści, a nie market czy też co gorsza – nadmorskie stoisko lub miejski bazar. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo naszych oczupodsumowuje dr Grabowski.

***

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 250 salonów w ponad 100 miastach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.

Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.

Więcej informacji na www.visionexpress.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.