Komunikaty PR

Operacje laserowe oczu a ciąża [EKSPERTKA WYJAŚNIA]

2023-02-28  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl

“Czy poddać się laserowej operacji oczu przed czy po porodzie” - to częste pytanie, jakie pojawia się wśród kobiet planujących usunięcie krótkowzroczności. O tym, dlaczego nie warto odkładać operacji i jakie są korzyści z macierzyństwa bez okularów lub soczewek kontaktowych, mówi  lek. okulista, chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Dzięki szybkiemu rozwojowi chirurgii oka, chirurgia laserowa może pomóc wielu osobom. Jednak nie każdy nadaje się do zabiegu. Zdarzają się sytuacje, w których lekarz - ze względu na dobro pacjenta - zmuszeni są odmówić zainteresowanym, przeprowadzenia zabiegu. W tej grupie są m.in. kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.    

- Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny poddawać się korekcji wady wzroku. Chociaż sam zabieg nie jest obarczony ryzykiem, to przeciwwskazaniem są leki, które podawane w trakcie i po operacji. Substancje z preparatów mogą dotrzeć do płodu lub dziecka w okresie karmienia piersią. Dlatego warto zaplanować zabieg przed ciążą lub po kilku miesiącach od zakończenia karmienia piersią. Laserowa korekcja dioptrii jest również ograniczona wiekiem. Generalnie powinny poddawać się jej osoby w wieku od 16 do 38 - 40 lat. W późniejszym okresie życia soczewka ludzka traci zdolność do ustawiania ostrości, dlatego częściej stosuje się inne metody usuwania dioptrii, takie jak wymiana soczewki wewnątrzgałkowej - wyjaśnia lek. okulista, chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. 

Macierzyństwo w okularach i soczewkach jest pod wieloma względami niewygodne.

- Nie tylko wstawanie w nocy do dziecka, ale też wspólna zabawa, jest przyjemniejsze, jeśli matka nie musi szukać okularów. Jeśli rodzic dobrze widzi, może też szybciej reagować na niespodziewane sytuacje. Impulsem do poddania się laserowej korekcji są często względy ekonomiczne. Szczególnie przy małym dziecku wypadki z okularami są dość częste, a naprawa lub zakup nowych okularów jest kosztowny. Dodatkowo, chirurgia laserowa staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Jeśli kobieta zdecyduje się na laserową operację dioptrii, to wyłącznie od niej zależy, czy zabieg wykona przed ciążą, czy po porodzie. Ze względów praktycznych warto jednak zaplanować zabieg przed ciążą - rekomenduje lek. Justyna Krowicka

Dla wielu kobiet ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w ich życiu. Jednak wiąże się również z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak zmęczenie, nudności, duszności, wypadanie włosów czy chwilowe pogorszenie wzroku.

- Zmiany związane z ciążą,  głównie hormonalne,  mogą mieć wpływ na wzrok, zmieniać wadę  wzroku i wpłynąć na wynik zabiegu laserowego. Ponieważ rzadziej obserwuje się trwałe zmiany dioptrii po porodzie. W tym przypadku korekcja wady dioptrycznej jest zwykle możliwa. Może być objęty dożywotnią gwarancją, którą oferujemy do niektórych zabiegów laserowych i pod określonymi warunkami - mówi lek. Justyna Krowicka.

W czasie ciąży w organizmie kobiety wiele zmian związanych z przemianami metabolicznymi, hormonalnymi, hematologicznymi, sercowo-naczyniowymi i immunologicznymi. Mniej lub bardziej mogą wpływać one także na narząd wzroku. Szczególnie powinny pamiętać o tym kobiety, które są już obciążone schorzeniami narządu wzroku.

- W czasie ciąży może dojść do zmian fizjologicznych, które są przejściowe i ustępują one po porodzie, a także nie powodują znaczących konsekwencji, a także zmian patologicznych, które mogą być związane z ciążą lub przez nią spowodowane.

Wśród zmian fizjologicznych wymienić można m.in.  spadek produkcji i zmiana składu łez (w trzecim trymestrze ciąży); zaburzenia ostrości widzenia, które utrzymują się jeszcze w czasie karmienia piersią  (dlatego w tym okresie nie zaleca się krótkowidzom dobierania i zmiany korekcji okularowej),  spadek wartości ciśnienia wewnątrz- gałkowego, niewielkie zaburzenia pola widzenia; czy zmiana wyglądu skóry powiek, związane ze zwiększoną pigmentacją tkanek zawierających melaninę. 

Zmiany patologiczne, które wiążą się z interwencją lekarską, to m.in.  mroczki w polu widzenia;  podwójne widzenie, zmiany w polu widzenia, postęp krótkowzroczności (szczególnie średniej i wysokiej), jednostronne lub obustronne znaczące pogorszenie widzenia,  zmiany nadciśnieniowe na dnie oka, czy nasilenie zmian cukrzycowych na dnie oka  - mówi lek. Justyna Krowicka.

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna pamiętać o minimum 3 wizytach u okulisty w trakcie trwania ciąży: pierwszej – w drugim trymestrze ciąży, drugiej – w połowie trzeciego trymestru ciąży, trzeciej – po porodzie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KOBOLD.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.