Komunikaty PR

Operacje laserowe oczu a ciąża [EKSPERTKA WYJAŚNIA]

2023-02-28  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl

“Czy poddać się laserowej operacji oczu przed czy po porodzie” - to częste pytanie, jakie pojawia się wśród kobiet planujących usunięcie krótkowzroczności. O tym, dlaczego nie warto odkładać operacji i jakie są korzyści z macierzyństwa bez okularów lub soczewek kontaktowych, mówi  lek. okulista, chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Dzięki szybkiemu rozwojowi chirurgii oka, chirurgia laserowa może pomóc wielu osobom. Jednak nie każdy nadaje się do zabiegu. Zdarzają się sytuacje, w których lekarz - ze względu na dobro pacjenta - zmuszeni są odmówić zainteresowanym, przeprowadzenia zabiegu. W tej grupie są m.in. kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.    

- Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny poddawać się korekcji wady wzroku. Chociaż sam zabieg nie jest obarczony ryzykiem, to przeciwwskazaniem są leki, które podawane w trakcie i po operacji. Substancje z preparatów mogą dotrzeć do płodu lub dziecka w okresie karmienia piersią. Dlatego warto zaplanować zabieg przed ciążą lub po kilku miesiącach od zakończenia karmienia piersią. Laserowa korekcja dioptrii jest również ograniczona wiekiem. Generalnie powinny poddawać się jej osoby w wieku od 16 do 38 - 40 lat. W późniejszym okresie życia soczewka ludzka traci zdolność do ustawiania ostrości, dlatego częściej stosuje się inne metody usuwania dioptrii, takie jak wymiana soczewki wewnątrzgałkowej - wyjaśnia lek. okulista, chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. 

Macierzyństwo w okularach i soczewkach jest pod wieloma względami niewygodne.

- Nie tylko wstawanie w nocy do dziecka, ale też wspólna zabawa, jest przyjemniejsze, jeśli matka nie musi szukać okularów. Jeśli rodzic dobrze widzi, może też szybciej reagować na niespodziewane sytuacje. Impulsem do poddania się laserowej korekcji są często względy ekonomiczne. Szczególnie przy małym dziecku wypadki z okularami są dość częste, a naprawa lub zakup nowych okularów jest kosztowny. Dodatkowo, chirurgia laserowa staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Jeśli kobieta zdecyduje się na laserową operację dioptrii, to wyłącznie od niej zależy, czy zabieg wykona przed ciążą, czy po porodzie. Ze względów praktycznych warto jednak zaplanować zabieg przed ciążą - rekomenduje lek. Justyna Krowicka

Dla wielu kobiet ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w ich życiu. Jednak wiąże się również z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak zmęczenie, nudności, duszności, wypadanie włosów czy chwilowe pogorszenie wzroku.

- Zmiany związane z ciążą,  głównie hormonalne,  mogą mieć wpływ na wzrok, zmieniać wadę  wzroku i wpłynąć na wynik zabiegu laserowego. Ponieważ rzadziej obserwuje się trwałe zmiany dioptrii po porodzie. W tym przypadku korekcja wady dioptrycznej jest zwykle możliwa. Może być objęty dożywotnią gwarancją, którą oferujemy do niektórych zabiegów laserowych i pod określonymi warunkami - mówi lek. Justyna Krowicka.

W czasie ciąży w organizmie kobiety wiele zmian związanych z przemianami metabolicznymi, hormonalnymi, hematologicznymi, sercowo-naczyniowymi i immunologicznymi. Mniej lub bardziej mogą wpływać one także na narząd wzroku. Szczególnie powinny pamiętać o tym kobiety, które są już obciążone schorzeniami narządu wzroku.

- W czasie ciąży może dojść do zmian fizjologicznych, które są przejściowe i ustępują one po porodzie, a także nie powodują znaczących konsekwencji, a także zmian patologicznych, które mogą być związane z ciążą lub przez nią spowodowane.

Wśród zmian fizjologicznych wymienić można m.in.  spadek produkcji i zmiana składu łez (w trzecim trymestrze ciąży); zaburzenia ostrości widzenia, które utrzymują się jeszcze w czasie karmienia piersią  (dlatego w tym okresie nie zaleca się krótkowidzom dobierania i zmiany korekcji okularowej),  spadek wartości ciśnienia wewnątrz- gałkowego, niewielkie zaburzenia pola widzenia; czy zmiana wyglądu skóry powiek, związane ze zwiększoną pigmentacją tkanek zawierających melaninę. 

Zmiany patologiczne, które wiążą się z interwencją lekarską, to m.in.  mroczki w polu widzenia;  podwójne widzenie, zmiany w polu widzenia, postęp krótkowzroczności (szczególnie średniej i wysokiej), jednostronne lub obustronne znaczące pogorszenie widzenia,  zmiany nadciśnieniowe na dnie oka, czy nasilenie zmian cukrzycowych na dnie oka  - mówi lek. Justyna Krowicka.

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna pamiętać o minimum 3 wizytach u okulisty w trakcie trwania ciąży: pierwszej – w drugim trymestrze ciąży, drugiej – w połowie trzeciego trymestru ciąży, trzeciej – po porodzie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KOBOLD.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.