Ostatni rok wpłynął negatywnie na samopoczucie Polaków. Wyniki badania Everli
Pandemia koronawirusa sprawiła, że zaledwie w ciągu kilku dni Polacy musieli zmienić tryb swojego dotychczasowego życia - przenieść różne jego aspekty do domu oraz znacznie ograniczyć kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Everli, niemal co druga osoba odczuwa negatywne skutki obostrzeń, określając swoje samopoczucie jako gorsze niż przed pierwszym lockdownem.
Koronawirus a zdrowie fizyczne i psychiczne
W odpowiedzi na pytanie “Jak ocenia Pani/Pan swoje samopoczucie w porównaniu z okresem przed pandemią Covid-19?” ponad 45 proc. ankietowanych odpowiedziało, że czuje się gorzej. Natomiast 35 proc. Polaków uważa, że również ich kondycja fizyczna jest słabsza niż przed wprowadzeniem pierwszego lockdownu. Zadając te pytania przypuszczaliśmy, że wyniki nie będą optymistyczne. Nie spodziewaliśmy się jednak, że aż tak duża część społeczeństwa boryka się z długofalowymi skutkami izolacji oraz tych wszystkich obostrzeń wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie. - komentuje Anna Podkowińska-Tretyn, CEO Everli Polska.
Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają przymusowe zamknięcie w domu oraz brak kontaktu z drugim człowiekiem. Aż 52 proc. Polaków przyznaje, że w związku z sytuacją epidemiczną, częściej spędza czas wolny w domu. Kolejnym skutkiem ubocznym pandemii jest spadek aktywności ruchowej - 28 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rzadziej uprawia sport lub inną aktywność fizyczną. Jednocześnie, nadal ponad 65 proc. Polaków spędza od 2 do 5 godzin tygodniowo na zakupach spożywczych w sklepach stacjonarnych (60 proc. w supermarketach i hipermarketach, 23 proc. w małych lokalnych sklepach oraz 4 proc. na bazarach i targach). W zachowaniu dobrego samopoczucia na pewno nie pomaga zmiana nawyków żywieniowych. Na pytanie o częstotliwość sięgania po przekąski, 19 proc. Polaków odpowiedziało, że robi to częściej niż przed pandemią, podobnie po słodycze (18 proc.).
Od samego początku powstania Everli, dokładamy wszelkich starań, by zdejmować z barków naszych Klientów choć część z ich codziennych obowiązków, oddając im jedną z najcenniejszych rzeczy w ich życiu: czas. Mamy nadzieję, że ten, który zaoszczędzą zamawiając produkty spożywcze za pośrednictwem naszej aplikacji, będą mogli wykorzystać na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza, że wkrótce mamy Dzień Matki i Dzień Dziecka Teraz, gdy powoli luzowane są obostrzenia, a przed nami już wakacje i piękna pogoda, warto także zrobić coś dla siebie i przeznaczać czas na spacery lub uprawianie ulubionych sportów. - dodaje Podkowińska-Tretyn.
Zakupy online - wygoda i bezpieczeństwo
Z odpowiedzi udzielanych przez ankietowanych wynika, że podczas pandemii 43 proc. przynajmniej raz zrobiło zakupy spożywcze w sklepach internetowych, a co piąty Polak skorzystał w tym celu z platformy zakupowej online. Warto również przypomnieć, że w badaniu Nowy obraz polskiego konsumenta przeprowadzonego przez PwC, 57 proc. ankietowanych przyznało, że od momentu pandemii kupiło więcej artykułów spożywczych online. Zmieniające się nawyki zakupowe konsumentów w kierunku zakupów spożywczych online to trend, który znacząco przyspieszył w trakcie pandemii Covid-19. Udział rynku e-grocery w FMCG stale rośnie i już dziś szacuje się, że może wynosić 1,5-2 proc. - komentuje Anna Podkowińska-Tretyn.
W ankiecie zapytano Polaków także o trzy główne powody, dla których preferują zakupy online. Wygoda, zaoszczędzony czas i szybkość zakupów oraz bezpieczeństwo transakcji, to najczęściej udzielane odpowiedzi. Co piąty Polak docenia również możliwość wybrania sposobu dostawy do domu, atrakcyjne promocje i oferty (np. darmową dostawę) oraz niższe ceny produktów niż w sklepach stacjonarnych. Od kilku miesięcy klienci Everli mają możliwość zamawiania w systemie subskrypcyjnym, czyli w abonamencie miesięcznym lub rocznym. Program Everli Plus cieszy się coraz większym powodzeniem i na ten moment jego udział wynosi już ponad 15%. W ramach abonamentu Klienci zyskują nielimitowane darmowe dostawy oraz szereg benefitów - atrakcyjne zniżki i promocje cenowe. Popularność modelu subskrypcyjnego świadczy o tym, że wielu konsumentów na tyle przyzwyczaiło się do zakupów online, że zamierza zostać z nami na dłużej, również po zakończeniu pandemii. - dodaje Podkowińska-Tretyn.
Badanie powstało na zlecenie Everli.pl i zostało zrealizowane przez agencję badawczą SW Research na grupie 1005 ankietowanych w terminie 27-30 kwietnia 2021 r.
O Everli
Everli to najszybciej rozwijająca się w Europie platforma służąca do zakupów spożywczych online. Pomysł narodził się z rosnącej potrzeby oddania ludziom jednej z najcenniejszych rzeczy w ich życiu: czasu.
Użytkownicy Everli mogą kupować produkty w swoich ulubionych sklepach szybko, wygodnie i bezpiecznie. Dodatkowym atutem jest realizacja zamówienia na określoną godzinę, tego samego dnia, przez dedykowanego Szopera, który odpowiada zarówno za zakupy, transport, jak i dostawę do domu. Zakupy są dostarczane bezdotykowo, a wszystkie metody płatności mają formę bezgotówkową. Usługa jest już dostępna w 23 miastach Polski.
Kontakt dla mediów:
Joanna Przerywacz
Specjalista ds. PR
tel: 660 822 898
e-mail: joanna.przerywacz@comecreationsgroup.pl
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.