Komunikaty PR

Pandemia atakuje nie tylko płuca

2021-02-02  |  10:30
Biuro prasowe

Pandemia atakuje nie tylko płuca

 

Koronawirus wymusił na większości z nas wiele życiowych zmian. Jedną z nich jest praca w domu. Niestety, po prawie roku bez biurowych, ergonomicznych mebli, przy ograniczonej do minimum dawce ruchu, nasz kręgosłup zaczyna się buntować. Jak zapobiec bólom mięśni i stawów? – wyjaśnia dr hab. med. Jan Blacha, ortopeda ze szpitala Żagiel Med w Lubinie.

Wydawać by się mogło, że home office to same korzyści: wygodny dres, więcej czasu dla bliskich, spędzanie godzin pracy na miękkiej kanapie.  Niestety, prowizoryczne „biura” zlokalizowane na miękkich sofach, z których rzadko wstajemy, powodują u coraz większej ilości osób ból pleców czy kręgosłupa.

Praca zdalna w pozycji siedzącej, zwłaszcza w nieprzystosowanych, domowych warunkach, sprzyja nasilającym się problemom z plecami oraz kręgosłupem. Trzeba pamiętać, że w pozycji siedzącej, zwłaszcza bez podparcia części lędźwiowej kręgosłupa obciążenia, które powstają lędźwiowych segmentach kręgosłupa są znacznie większe niż podczas stania czy chodzenia. Przewlekłe utrzymywanie głowy w pochyleniu, podczas pracy z laptopem wymusza długotrwałe napięcie mięśni karku. Takie przeciążenia kręgosłupa, powodują przewlekły ból pleców, karku co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Coraz więcej osób niestety zgłasza takie problemy – mówi dr Jan Blacha.

Przymusowe unieruchomienie w domu, sprzyja również nadwadze. Znacznie mniej się ruszamy, a jemy przynajmniej tyle samo, o ile nie więcej.

Każdy nadprogramowy kilogram to rosnące zagrożenie dla stawów kręgosłupa i kończyn dolnych. Nadwaga w połączeniu z brakiem ruchu jest bardzo częstym źródłem problemów ortopedycznych – wyjaśnia dr Jan Blacha – Najbardziej obciążony zostaje odcinek lędźwiowy. Asymetryczny rozkład nacisków, osłabienie mięśni brzucha powodują zgubne dla stawów kręgosłupa zaburzenie balansu mięśniowego. Podparcie przepony spowodowane nadwagą i ograniczenie ruchomości klatki piersiowej zmniejszają wentylację płuc, co zwłaszcza u osób, które przeszły zakażenie korona wirusem powoduje istotne ograniczenie wymiany gazowej, którego skutkiem jest łatwe męczenie, zadyszka czy duszność  dodaje dr Jan Blacha.

Pozbycie się nadmiaru kilogramów, to dobry pierwszy krok w kierunku rozwiązania problemów z bólami kręgosłupa. Do tego niezbędna jest każda forma aktywności fizycznej.

- Kontrolowany ruch jest sprzymierzeńcem kręgosłupa. Ruszając się, zapewniamy prawidłowe warunki pracy krążków międzykręgowych, co może zapobiega procesom zwyrodnieniowym - mówi dr Jan Blacha – Teraz, kiedy nie wychodzimy z domu do pracy, drastycznie ograniczamy swoją aktywność. Trudniej jest również utrzymać prawidłową postawę siedząc przed komputerem na sofie. Nie zastanawiamy się nad tym, jak siedzimy, często również nie mamy możliwości, aby dostosować pod względem ergonomicznym domowe miejsca pracy. Dlatego ruszajmy się! Róbmy przerwy w pracy, chodźmy na spacery, wykonujmy ćwiczenia zwiększające elastyczność naszych stawów. Każdy ruch jest ważny! Doskonałą regeneracją dla zmęczonych mięsni jest masaż.

Warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich pracujemy w domu. Zastanówmy się, jak je poprawić, aby uniknąć nadmiernego obciążania układu kostno-stawowego. Zrezygnujmy z pracy na sofie, wybierzmy stół, a najlepiej biurko, które będzie dopasowane do naszego wzrostu. Idealnie byłoby siedzieć na krześle lub fotelu z regulowaną wysokością i podparciem w części lędźwiowej kręgosłupa. Pamiętajmy również, aby unikać długotrwałego przeciążania nadgarstka w trakcie pisania na klawiaturze lub obsługi myszki. Kiedy pojawi się ból nadgarstka, zróbmy przerwę na ćwiczenia, spacer czy rozciąganie.

Ważne, żeby nie lekceważyć dolegliwości, które nie ustępują po odpoczynku, ćwiczeniach czy masażu. Warto wtedy zasięgnąć porady lekarza ortopedy. Przestrzegam moich pacjentów, przed przewlekłym używaniem leków przeciwbólowych bez ustalenia przyczyny dolegliwości – podkreśla na zakończenie dr hab. med. Jan Blacha

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.