Parada Równości z dumą i akceptacją
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
W sobotę, 25 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości, barwne wydarzenie, podczas którego każdy może być sobą – z dumą i akceptacją dla innych. W tym roku Parada będzie wyjątkowa: organizatorzy zaprosili do udziału Ukraińców, którzy, ze względu na wojnę, nie mogą zebrać się w Kijowie. W tym międzynarodowym święcie weźmie udział m.in. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Dzięki grantowi otrzymanemu przez nie w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację projektu „Duma i akceptacja” zobaczymy w stolicy pierwszą w historii polskich marszy równości platformę podkreślającą obecność wśród nas osób żyjących z HIV.
Tegoroczna warszawska Parada będzie największa z dotychczasowych. Weźmie w niej udział 30 platform i 20 grup nieformalnych. Zgodnie z zapowiedziami, spodziewać się można 100 tysięcy uczestników! Parada rusza o godzinie 14:00 spod Pałacu Kultury i Nauki.
Święto będzie okazją do prowadzenia działań na rzecz profilaktyki HIV. Oprócz platformy Pozytywni w Tęczy przygotowują stoisko w miasteczku równości pod Pałacem Kultury i Nauki. Będzie tam można od 8:00 do 14:00 wykonać szybki test w kierunku zakażenia HIV oraz odbyć rozmowę z doradcami. Rozdawane będą środki ochrony przed wirusem, czyli przede wszystkim prezerwatywy.
Obecność problematyki HIV na Paradzie nie jest przypadkowa: liczba osób z nowo diagnozowanym zakażenie rośnie w zastraszającym tempie. Z 840 w roku 2020 podskoczyła do 1173 w 2021. Dane z pierwszych 5 miesięcy tego roku też budzą niepokój. W 2022 roku od stycznia do maja włącznie zakaziło się HIV 699 osób, czyli dużo więcej niż w tym samym okresie w latach minionych.
„Parada Równości to święto bycia sobą i dumy z tego, kim jesteśmy. Jednocześnie jest to okazja, żeby mówić o HIV. Jeśli dzięki naszym edukatorom choć jedna osoba mniej zakazi się tym wirusem, będę szczęśliwy. Wielkie podziękowania należą się organizatorom konkursu Pozytywnie Otwarci oraz partnerom projektu, Gejsza Travel i Ramona Bar. Bez nich ani platformy, ani stoiska by nie było” – powiedział Robert Piotr Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, koordynator projektu.
„Liczby mówią za siebie – epidemia HIV w Polsce się rozwija. Dlatego trzeba propagować wiedzę o tym wirusie i zachęcać ludzi, by regularnie wykonywali testy. Wykryte zakażenie można leczyć, co pozwala funkcjonować zupełnie normalnie. Niewykryte prowadzi do AIDS i może być groźne dla życia. Bardzo się cieszę, że to właśnie będą przekazywać wolontariusze ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy uczestnikom tegorocznej Parady Równości” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.