Komunikaty PR

Patchwork dla ofiar AIDS na placu Zamkowym w Warszawie

2021-04-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS będzie obchodzony w trzecią niedzielę maja. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi wtedy na Placu Zamkowym w Warszawie ogromny patchwork upamiętniający ofiary epidemii. Każdy może przyłączyć się do tej akcji wypełniając formularz na stronie internetowej happeningu Projekt Patchwork – Światowy Dzień Pamięci O Osobach Zmarłych Na AIDS i szyjąc własny fragment patchworku. Będzie to element kampanii „Miasto uczy”, której celem jest przybliżenie warszawiakom i gościom stolicy tematyki HIV/AIDS oraz uświadomienie, że jeszcze nie pokonaliśmy tego wirusa. Projekt realizowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS planowane są w 1200 miastach w 110 krajach świata. Jednym z nich będzie Warszawa, gdzie 16 maja w południe, na Placu Zamkowym stanie wielki patchwork – symbol naszej pamięci o ofiarach AIDS, ale też przypomnienie o konieczności jeszcze aktywniejszej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze, jak również opieki nad osobami żyjącymi z wirusem. Patchwork powstanie ze zszytych fragmentów o wymiarach 1x1m przygotowanych przez grupy i osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został ustanowiony w 1983 roku i od tego czasu na całym świecie zorganizowano tysiące wydarzeń, od zlotów motocyklowych kobiet żyjących z HIV po ceremonie podnoszące na duchu w miejscach kultu i miejscach pracy. Pomogły one podnieść wiedzę o HIV oraz, co jeszcze ważniejsze, przełamać piętno życia z  tym wirusem. Pierwszy patchwork, pomyślany jako symbol pamięci o ofiarach AIDS, został przygotowany w 1987 roku w USA przez Cleve'a Jonesa, który w ten sposób uczcił pamięć po Marvinie Feldmanie, swoim przyjacielu zmarłym na tę chorobę. Od tego czasu patchworki stanowiły i nadal stanowią na całym świecie nieodłączny element obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

„Ten dzień to czas dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali o zmarłych na AIDS. Jest to też okazja, aby uhonorować tych, którzy poświęcili swoje życie pomocy ludziom żyjącym z HIV oraz aby mobilizować nasze społeczności do solidarności i przeciwstawiania się stygmatyzacji. W tym, co robimy z tej okazji najważniejsze jest, że informacja trafia do bardzo różnych ludzi i wywołuje u nich rozmaite reakcje. O to nam chodzi. Chcemy zachęcić Polaków do myślenia o HIV. Nie wolno zapominać o tym wirusie” – powiedział Robert Piotr Łukasik, koordynator warszawskiego wydarzenia.

Happening zaplanowany na 16 maja to część większego projektu – „Miasto uczy”. Jeszcze w tym roku, z okazji przypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w stolicy powstanie mural pt. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV”, a 1 grudnia, w dniu Światowego Dnia AIDS, w centrum Warszawy pojawi się przestrzenna konstrukcja balonowa zachęcająca do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że trochę zapomnieliśmy o HIV. Liczba nowo wykrytych zakażeń w ubiegłym roku była o połowę niższa niż w roku 2019, ale to wyłącznie dlatego, że zrobiliśmy jako naród o połowę mniej testów. Może to oznaczać, że więcej osób ma niewykryte zakażenie. A przecież dziś, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć do starości. Żeby jednak to było możliwe, musimy o zagrożeniu HIV pamiętać i się testować. Wierzę, że kampania „Miasto Uczy” przypomni warszawiakom o tej zawsze groźnej epidemii” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:00

„Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na
Zdrowie Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci
2024-04-24 | 01:00

Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci

Rozpoczęcie wiosny to doskonała okazja, aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, w erze technologii i coraz większej liczby zajęć dodatkowych, coraz
Zdrowie Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?
2024-04-23 | 13:00

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?

Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.