Komunikaty PR

Patchwork dla ofiar AIDS na placu Zamkowym w Warszawie

2021-04-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS będzie obchodzony w trzecią niedzielę maja. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi wtedy na Placu Zamkowym w Warszawie ogromny patchwork upamiętniający ofiary epidemii. Każdy może przyłączyć się do tej akcji wypełniając formularz na stronie internetowej happeningu Projekt Patchwork – Światowy Dzień Pamięci O Osobach Zmarłych Na AIDS i szyjąc własny fragment patchworku. Będzie to element kampanii „Miasto uczy”, której celem jest przybliżenie warszawiakom i gościom stolicy tematyki HIV/AIDS oraz uświadomienie, że jeszcze nie pokonaliśmy tego wirusa. Projekt realizowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS planowane są w 1200 miastach w 110 krajach świata. Jednym z nich będzie Warszawa, gdzie 16 maja w południe, na Placu Zamkowym stanie wielki patchwork – symbol naszej pamięci o ofiarach AIDS, ale też przypomnienie o konieczności jeszcze aktywniejszej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze, jak również opieki nad osobami żyjącymi z wirusem. Patchwork powstanie ze zszytych fragmentów o wymiarach 1x1m przygotowanych przez grupy i osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został ustanowiony w 1983 roku i od tego czasu na całym świecie zorganizowano tysiące wydarzeń, od zlotów motocyklowych kobiet żyjących z HIV po ceremonie podnoszące na duchu w miejscach kultu i miejscach pracy. Pomogły one podnieść wiedzę o HIV oraz, co jeszcze ważniejsze, przełamać piętno życia z  tym wirusem. Pierwszy patchwork, pomyślany jako symbol pamięci o ofiarach AIDS, został przygotowany w 1987 roku w USA przez Cleve'a Jonesa, który w ten sposób uczcił pamięć po Marvinie Feldmanie, swoim przyjacielu zmarłym na tę chorobę. Od tego czasu patchworki stanowiły i nadal stanowią na całym świecie nieodłączny element obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

„Ten dzień to czas dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali o zmarłych na AIDS. Jest to też okazja, aby uhonorować tych, którzy poświęcili swoje życie pomocy ludziom żyjącym z HIV oraz aby mobilizować nasze społeczności do solidarności i przeciwstawiania się stygmatyzacji. W tym, co robimy z tej okazji najważniejsze jest, że informacja trafia do bardzo różnych ludzi i wywołuje u nich rozmaite reakcje. O to nam chodzi. Chcemy zachęcić Polaków do myślenia o HIV. Nie wolno zapominać o tym wirusie” – powiedział Robert Piotr Łukasik, koordynator warszawskiego wydarzenia.

Happening zaplanowany na 16 maja to część większego projektu – „Miasto uczy”. Jeszcze w tym roku, z okazji przypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w stolicy powstanie mural pt. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV”, a 1 grudnia, w dniu Światowego Dnia AIDS, w centrum Warszawy pojawi się przestrzenna konstrukcja balonowa zachęcająca do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że trochę zapomnieliśmy o HIV. Liczba nowo wykrytych zakażeń w ubiegłym roku była o połowę niższa niż w roku 2019, ale to wyłącznie dlatego, że zrobiliśmy jako naród o połowę mniej testów. Może to oznaczać, że więcej osób ma niewykryte zakażenie. A przecież dziś, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć do starości. Żeby jednak to było możliwe, musimy o zagrożeniu HIV pamiętać i się testować. Wierzę, że kampania „Miasto Uczy” przypomni warszawiakom o tej zawsze groźnej epidemii” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.