Komunikaty PR

Patchwork dla ofiar AIDS na placu Zamkowym w Warszawie

2021-04-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS będzie obchodzony w trzecią niedzielę maja. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi wtedy na Placu Zamkowym w Warszawie ogromny patchwork upamiętniający ofiary epidemii. Każdy może przyłączyć się do tej akcji wypełniając formularz na stronie internetowej happeningu Projekt Patchwork – Światowy Dzień Pamięci O Osobach Zmarłych Na AIDS i szyjąc własny fragment patchworku. Będzie to element kampanii „Miasto uczy”, której celem jest przybliżenie warszawiakom i gościom stolicy tematyki HIV/AIDS oraz uświadomienie, że jeszcze nie pokonaliśmy tego wirusa. Projekt realizowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS planowane są w 1200 miastach w 110 krajach świata. Jednym z nich będzie Warszawa, gdzie 16 maja w południe, na Placu Zamkowym stanie wielki patchwork – symbol naszej pamięci o ofiarach AIDS, ale też przypomnienie o konieczności jeszcze aktywniejszej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze, jak również opieki nad osobami żyjącymi z wirusem. Patchwork powstanie ze zszytych fragmentów o wymiarach 1x1m przygotowanych przez grupy i osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został ustanowiony w 1983 roku i od tego czasu na całym świecie zorganizowano tysiące wydarzeń, od zlotów motocyklowych kobiet żyjących z HIV po ceremonie podnoszące na duchu w miejscach kultu i miejscach pracy. Pomogły one podnieść wiedzę o HIV oraz, co jeszcze ważniejsze, przełamać piętno życia z  tym wirusem. Pierwszy patchwork, pomyślany jako symbol pamięci o ofiarach AIDS, został przygotowany w 1987 roku w USA przez Cleve'a Jonesa, który w ten sposób uczcił pamięć po Marvinie Feldmanie, swoim przyjacielu zmarłym na tę chorobę. Od tego czasu patchworki stanowiły i nadal stanowią na całym świecie nieodłączny element obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

„Ten dzień to czas dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali o zmarłych na AIDS. Jest to też okazja, aby uhonorować tych, którzy poświęcili swoje życie pomocy ludziom żyjącym z HIV oraz aby mobilizować nasze społeczności do solidarności i przeciwstawiania się stygmatyzacji. W tym, co robimy z tej okazji najważniejsze jest, że informacja trafia do bardzo różnych ludzi i wywołuje u nich rozmaite reakcje. O to nam chodzi. Chcemy zachęcić Polaków do myślenia o HIV. Nie wolno zapominać o tym wirusie” – powiedział Robert Piotr Łukasik, koordynator warszawskiego wydarzenia.

Happening zaplanowany na 16 maja to część większego projektu – „Miasto uczy”. Jeszcze w tym roku, z okazji przypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w stolicy powstanie mural pt. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV”, a 1 grudnia, w dniu Światowego Dnia AIDS, w centrum Warszawy pojawi się przestrzenna konstrukcja balonowa zachęcająca do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że trochę zapomnieliśmy o HIV. Liczba nowo wykrytych zakażeń w ubiegłym roku była o połowę niższa niż w roku 2019, ale to wyłącznie dlatego, że zrobiliśmy jako naród o połowę mniej testów. Może to oznaczać, że więcej osób ma niewykryte zakażenie. A przecież dziś, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć do starości. Żeby jednak to było możliwe, musimy o zagrożeniu HIV pamiętać i się testować. Wierzę, że kampania „Miasto Uczy” przypomni warszawiakom o tej zawsze groźnej epidemii” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.