Komunikaty PR

PATRYK DOBEK, nasza nadzieja w Tokio: Wybieram WEGE!

2021-04-19  |  11:40
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Już 23 lipca zapłonie w Tokio znicz letnich Igrzysk Olimpijskich, niewątpliwie zupełnie innych niż dotąd. Z powodu pandemii Covid19 zawody zostały przeniesione aż o rok, a zmagania sportowców będzie mogła oglądać ograniczona liczba kibiców, w tym nikt spoza Japonii. Jedno pozostanie niezmienne: wielkie emocje i trzymanie kciuków za jak najlepszy występ polskich reprezentantów. Nadzieje, by marzenia przekuć w sukces budzi lekkoatleta, znakomity biegacz Patryk Dobek, który zdradza jak poza sportowym treningiem wspiera swoją kondycję, by optymalnie przygotować się do olimpiady.

PATRYK DOBEK – MISTRZ EUROPY 2021 NA 800 M

Patryk Dobek specjalizował się do niedawna w biegach na 400 m, w tym przez płotki. Od roku stara się jednak pracować nad zwiększeniem wytrzymałości i walką na dystansie 800 m. Jak widać po tegorocznych efektach, wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Już złoty medal Mistrzostw Polski był wielką niespodzianką, a zdobycie Mistrzostwa Europy (hala) stanowi ukoronowanie jego wysiłków. Co stoi za taką zwyżką formy w ostatnim czasie?

 

TRENINGI, TRENINGI I… DIETA WEGE

Przygotowania Dobka do występu w Tokio to czas bardzo intensywnych treningów i wyjazdów na zgrupowania. O to, co sprawia, że osiąga coraz lepsze wyniki zapytaliśmy samego sportowca.

- Myślę, że na moje wyniki miała wpływ zmiana sposobu treningu, ale i diety. Zdecydowałem się na odważny ruch i przejście na dietę wegetariańską. Tu dokonałem ciekawego odkrycia, jak pomocne mogą być soki. Nie obciążają organizmu - po wypiciu szklanki wciąż czuję się lekki, a jednocześnie mam przypływ energii prosto z natury. Codzienna porcja soków z warzyw i owoców dostarcza mi odpowiednią dawkę łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, a przy tym dobrze nawadnia mój organizm. Dzięki temu moja wytrzymałość jest lepsza i szybciej się regeneruję. Teraz więc na zgrupowania oprócz ulubionych butów, zabieram ulubionego Kuvingsa - czyli moją wyciskarkę do soków! – mówi Dobek.

Zawodnik ma swoje niezawodne przepisy. - Na trening przygotowuję  izotonik w postaci koktajlu ze świeżo wyciskanych soków. Bardzo często pije orzeźwiający i dodający energii sok z pomarańczy i innych cytrusów z dodatkiem imbiru oraz listków mięty. Również po treningu piję sok, np. z pomarańczy i imbiru, który działa odkwaszająco. Jest szczególnie pomocny po intensywnym wysiłku, kiedy w organizmie wydziela się bardzo dużo kwasu mlekowego, bo pozwala szybciej zniwelować działanie tego kwasu i wydalić go z organizmu opowiada Patryk Dobek.

W związku z dietą roślinną Patryka Dobka, jego sponsorem technicznym została marka Kuvings, producent wolnoobrotowych wyciskarek do soków, która wspiera sportowca również programem stypendialnym, podobnie jak lekkoatletkę Sofię Ennaoui i oszczepniczkę Marię Andrejczyk. Obie zawodniczki będą wraz Patrykiem Dobkiem reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, zwiększając szansę na sukcesy medalowe Polaków. Każdy ze stypendystów Kuvingsa z dużym entuzjazmem podchodzi do wykorzystania wyciskarek w swojej diecie.

Przekonanie Patryka Dobka do soków z warzyw, owoców i ziół nie jest tylko kwestią osobistych upodobań, ale ma swoje naukowe uzasadnienie. Nie od dziś wiadomo, że, aby móc ćwiczyć, potrzebna jest energia, a tej sprzyja właściwy sposób odżywiania. Dieta znacząco wpływa na sprawność układu mięśniowego i nerwowego, a więc na naszą kondycję i samopoczucie. To ona leży u podstaw prawidłowego treningu. Nieumiejętne dysponowanie składnikami odżywczymi może spustoszyć nasze ciało i zniweczyć wszelkie sportowe wysiłki.

Zawodowi sportowcy i ich trenerzy przykładają wielką wagę do odpowiednio opracowanego, zbilansowanego programu żywienia, bogatego w składniki roślinne: warzywa, owoce i zioła. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak coraz większym powodzeniem wśród profesjonalistów cieszy się dieta wegetariańska i wegańska. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy oraz nawodnienie. Stąd niezwykle ważny jest nie tylko dobór produktów, ale również forma ich podawania. Substancje odżywcze najlepiej przyswajamy w postaci płynnej. Dlatego wszelkiego rodzaju koktajle i świeżo wyciskane soki stanowią bardzo pożądany składnik zdrowej, a przede wszystkim efektywnej diety zawodowych sportowców.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.