Komunikaty PR

Pęknięcie czy nacięcie? Przygotowanie krocza do porodu okiem fizjoterapeuty

2021-09-23  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.15 MB )

Od wielu lat w bardzo licznej części szpitali stosuje się tzw. profilaktyczne nacięcie krocza rodzącej podczas porodu. Lecz czy jest to konieczne? Jaka jest różnica między pęknięciem a nacięciem krocza?

Nacięcie krocza, inaczej epizjotomia, to rutynowo wykonywany rodzaj działania podczas porodu naturalnego, którego celem jest poszerzenie ujścia kanału rodnego. Nacięcie stosuje się w celu zapobiegnięcia samoistnemu pęknięciu krocza i ewentualnym jego powikłaniom.

- Jednak nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych wskazujących przewagę rutynowego nacięcia krocza nad samoistnym pęknięciem, można powiedzieć nawet więcej- nie ma dowodów na to, że nacięcie krocza chroni przed pęknięciem krocza, szczególnie pęknięciem III i IV stopnia, którego wszyscy najbardziej się boją, ponieważ może doprowadzić do problemów z trzymaniem stolca. A to powikłanie jest bardzo trudne do leczenia - mówi mgr Joanna Matwiejuk z centrum odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.

Pęknięcia III i IV stopnia występują bardzo rzadko - 0,6-2,3% i w 20-57% powodują one problemy z trzymaniem stolca. Jak więc pokazują dane, nie jest to częste powikłanie porodu naturalnego, a nawet gdy występuje, to nie zawsze prowadzi do późniejszych problemów proktologicznych.


 - Ważnym pytaniem, które należy sobie zadać jeszcze przed porodem, jest to, czy można zapobiec pęknięciu krocza? Odpowiedź nie jest oczywista i nie wszystko da się zaplanować, również w tym wypadku. Możliwość urazu krocza wzrasta wraz z masą dziecka (>3,5kg), postępem porodu lub jego brakiem, podaniem oksytocyny, nieprawidłowym ustawieniem główki dziecka, a także w przypadku pierwszego porodu w życiu – dodaje specjalistka z Wy-SPY. 

Co może zrobić kobieta, aby zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniu krocza w czasie porodu? Należy regularnie stosować masaż krocza w trzecim trymestrze ciąży (zaleca się rozpocząć go od 34/35 tyg. ciąży). Dobrze jest ćwiczyć w sposób odpowiedni mięśnie dna miednicy z akcentem na rozluźnianie w ostatnich tygodniach ciąży. Bardzo ważne jest przygotowanie miednicy na pracę podczas porodu, czyli uwolnić napięcia z mięśni, ścięgien i więzadeł miednicy i struktur towarzyszących. Podczas porodu należy ruszać się, korzystać z piłki, zmieniać pozycje na wertykalne etc.

Wszystkie ćwiczenia przygotowujące do porodu, terapię manualną oraz instruktaż masażu krocza kobiety mogą uzyskać w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Korzystanie z możliwości, jakie daje współczesna opieka okołoporodowa w zdecydowany sposób niweluje powikłania pojawiające się w czasie porodu lub tuż po nim oraz daje kobietom narzędzia do pracy z własnym ciałem.

Na koniec warto jednak wspomnieć, że gdy poród jest skomplikowany, muszą zostać użyte kleszcze lub należy jak najszybciej wydobyć dziecko- nacięcie jest wykonywane obligatoryjnie i w takich wypadkach powinno być ono przez kobietę akceptowane. Natomiast z blizną po nacięciu krocza również można pracować w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.