Komunikaty PR

Pięć skutecznych sposobów na sukces w odżywianiu

2024-02-26  |  15:22
Biuro prasowe

Zdrowe odżywianie to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich produktów spożywczych, ale także umiejętności i strategii, które pomagają nam osiągnąć sukces w długotrwałym utrzymaniu właściwej diety. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pokus i niezdrowych nawyków żywieniowych, poznanie skutecznych sposobów pozwala zaoszczędzić czas i trzymać się dietetycznych wskazówek.

Richard Allison, dietetyk Herbalife i były menadżer odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal prezentuje skuteczne wskazówki pomagające w utrzymaniu odpowiedniej diety.

1.Jak zawalisz przygotowania, przygotuj się, że to zawalisz

Zanim rozpoczniesz nowy plan odżywiania, określ, co i jak chcesz osiągnąć.  Pamiętaj, że prowadzenie zdrowego stylu życia to maraton, nie sprint - nie spiesz się!

Posiadanie planu nie tylko daje Ci narzędzia i strategie do podejmowania lepszych decyzji (i pozostania na właściwej drodze), ale także pomoże Ci poczuć zobowiązanie wobec samego siebie, co zwiększa szansę, że będziesz się go trzymał.

2.Plan musi być wykonalny i realny

Większość osób napotyka trudności w przestrzeganiu swoich planów zdrowego odżywiania, ponieważ ma nierealistycznie założenia. Tworząc plan na nowy rok, przyjrzyj się swojemu stylowi życia, upodobaniom, zobowiązaniom i temu, co jest możliwe w ramach tych parametrów. Prawidłowe odżywianie wygląda inaczej w przypadku każdej osoby i nie ma „właściwego sposobu” na jego osiągnięcie.

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, koktajle zastępujące posiłek mogą być łatwiejszym sposobem na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych, zwłaszcza gdy jesteś w ruchu. Niewielkie zmiany w diecie mogą przynieść ogromne korzyści wielu z nas. Zwiększenie spożycia białka i błonnika oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych mogą znacznie poprawić wygląd i samopoczucie.

3.Wybierz właściwe białka

Białko to modny temat. Często można spotkać się z zaleceniem, by jeść go więcej - ale co to oznacza dla osób rozpoczynających nową podróż wellness?

Każdy może skorzystać na zwiększeniu spożycia białka, nie tylko miłośnicy siłowni i sportowcy. Ma ono bowiem kluczowe znaczenie dla budowania mięśni, naprawy organizmu, a także wspomaga uczucie sytości – genialnie! Zwykle czerpiemy je z posiłków. Jeśli jednak masz trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości białka i potrzebujesz czegoś wygodniejszego, koktajle mogą być dobrym rozwiązaniem.

4.Zmień system nagradzania

Zły dzień w pracy? Trzeba pocieszyć się kieliszkiem wina. Awans? Uczcijmy to nie tylko winem, ale także jedzeniem na wynos. Wiele nagród, które sobie przyznajemy, kręci się wokół jedzenia, co może zniweczyć nasze plany zdrowego odżywiania. Chociaż nie należy pozbawiać się tej przyjemności, możesz świętować na różne sposoby.

Nagrodą może być obejrzenie ulubionego serialu lub kupienie sobie bukietu kwiatów. Oczywiście, możesz z umiarem fundować sobie ulubione jedzenie i napoje. Wprowadzanie niewielkich zmian w systemie nagradzania może mieć znaczący wpływ na sposób myślenia i efekty.

5.Jedz świadomie

Wielu z nas pozwala, by zdrowe nawyki żywieniowe zawiodły, ponieważ nie zawsze zwracamy uwagę na to, co jemy. W nerwowe dni bez zastanowienia sięgamy po wysokokaloryczne przekąski ubogie w wartości odżywcze. Jedząc w trakcie oglądania telewizji, zazwyczaj zjadamy więcej, bo nasz mózg skupiony jest na innym zadaniu niż jedzenie. 

W trakcie jedzenia skup się na delektowaniu nim, rozpoznawaniu tego, co jesz, i uważnym przeżuwaniu. Traktując posiłki świadomie jako ważny moment w ciągu dnia, z większym prawdopodobieństwem właściwie ocenisz to, co jesz, oraz jak może to wpłynąć na Twoje cele dotyczące dobrego samopoczucia.

Richard Allison – dietetyk w Herbalife w Wielkiej Brytanii i menadżer ds. odżywiania w drużynie kobiet Tottenham Hotspur. Poprzednio zajmował stanowisko menadżera odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal. Jest zarejestrowanym dietetykiem w Brytyjskim Stowarzyszeniu Dietetyków.

Więcej informacji tutaj: https://www.herbalife.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.