Pielęgnacja protez zębowych
SIMEDIA
Czapli 57
02-703 Warszawa
k.cichocka|simedia.pl| |k.cichocka|simedia.pl
664049000
simedia.pl
Protezy zębowe pełnią funkcje zębów. Uzupełniają braki w uzębieniu, ułatwiają przeżuwanie posiłków. To dzięki nim wzrasta poczucie pewności siebie oraz komfort życia. Jednak, podobnie jak zęby, wymagają odpowiedniej pielęgnacji po to, aby odpowiednio spełniały swoją rolę. Na co więc warto zwrócić uwagę dbając o protezy zębowe?
1.Czyszczenie po jedzeniu
Aby utrzymać protezy w dobrym stanie, zaleca się ich czyszczenie po każdym posiłku. Należy to robić pod strumieniem ciepłej wody z wykorzystaniem produktów dostosowanych do tego celu oraz specjalnej szczoteczki, na przykład ELGYDIUM Clinic, czyli szczoteczki do czyszczenia protezy dentystycznej
2.Uszkodzona proteza - co robić?
W sytuacji, kiedy proteza ulegnie uszkodzeniu - złamaniu lub wypadnięciu zęba, nie należy jej używać. Odradzamy również podejmowanie prób naprawy we własnym zakresie. Gdy dojdzie do uszkodzenia protezy, powinniśmy zgłosić się osobiście do stomatologa w celu ustalenia przyczyn defektu oraz naprawy.
3.Jak odkazić protezę?
Używając protezę, należy dbać o jej systematyczne odkażanie. Jest to niezwykle istotny element higieny, ponieważ pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej. Do tego celu możemy wykorzystać płyn EludrilCLASSIC.
4.Przechowywanie
Po wyjęciu protezy oraz dokładnym jej umyciu, protezę należy przechowywać w suchym pojemniku.
5.Nieużywana proteza
Warto pamiętać również o tym, że jeśli nie używamy protezy przez dłuższy czas, to nie nadaje się ona do do dalszego użytkowania.
5.Infekcje i urazy w jamie ustnej
W czasie używania protezy może dojść do otarć, czy grzybicy w obrębie jamy ustnej. Aby wspomóc proces regeneracji w takiej sytuacji, warto zastosować ELUGEL żel stomatologiczny z chlorheksydyną 0,2%. Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez kilka dni należy skonsultować się ze stomatologiem.
Pamiętajmy, że jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, protezy nie należy użytkować przez całą dobę. Po wyjęciu i dokładnym umyciu, należy przechowywać ją w suchym pojemniku.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.