Komunikaty PR

Pierwsza tegoroczna zbiórka krwi przed centrum handlowym Westfield Arkadia

2023-02-03  |  13:30
Biuro prasowe

Z danych RCKIK wynika, że w Warszawie obecnie odnotowujemy niedobory większości grup krwi w zgromadzonych zapasach. Bardzo niskie są zapasy grup: AB Rh-, a niskie A Rh+, 0 Rh+ i 0 Rh-[1]. Krew jest niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Dlatego Westfield Arkadia po raz kolejny włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w sobotę, 4 lutego. Krwiobus, w którym wszyscy chętni będą mogli oddać krew, stanie przed wejściem głównym do centrum.

Składniki krwi tworzą wysokorozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia którego zależy nasze życie oraz zdrowie. Według danych ze strony krwiodawcy.org, w 2020 roku w Polsce było ok. 570 tys. dawców krwi. Liczba ta zmalała w stosunku do roku 2019 o ok. 45 tys. osób.[2] Zapotrzebowanie na krew występuje natomiast przez cały rok. Potrzebują jej przede wszystkim osoby, u których z jakichś przyczyn występują jej braki. Może być to wynikiem wypadku, urazu, oparzenia lub przejścia zabiegu operacyjnego, czy też zaburzeń krzepnięcia. Cennego daru, jakim jest krew, potrzebują również pacjenci z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii, a także osoby wymagające transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

W 2022 r. Westfield Arkadia współorganizowało cztery zbiórki krwi. Podczas nich zarejestrowaliśmy 86 osób, spośród których 51 oddało łącznie prawie 23 litry krwi. Ten wynik bardzo nas cieszy, bo tak naprawdę nawet najmniejsza ilość krwi może uratować komuś życie. W ubiegłym roku zbiórki organizowaliśmy w piątki, ale chcemy, żeby w akcji mogło wziąć udział jeszcze więcej osób, dlatego też wszystkie akcje zaplanowane na 2023 r. odbędą się w sobotymówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Najbliższa zbiórka krwi zaplanowana jest na sobotę 4 lutego. Krwiodawców zapraszamy od godz. 10.00 do 15.00. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Praktyczne podpowiedzi – kto może zostać krwiodawcą

Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały one takich zabiegów jak: akupunktura, wykonanie tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu nie wolno oddawać krwi. Nie powinno się również oddawać krwi w okresie miesiączkowania oraz 3 dni po zakończeniu miesiączki. Można oddać krew po 6 miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy. Jednorazowo pobiera się około pół litra krwi. Proces ten trwa 5-10 minut. Chcąc oddać krew, należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

 


[1] Stan na dzień: 31.01.2023 r.

[2] Źródło: https://krwiodawcy.org/statystyki/ (30.01.2023).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.