Komunikaty PR

Pływanie zdrowe dla ciała. Co na to nasze oczy?

2020-08-17  |  13:18
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Pływanie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków[1], dlatego nie dziwi fakt, że po okresie kwarantanny  sukcesywnie wielu z nas będzie powracało do regularnych wizyt na pływalni. Pływanie pozytywnie wpływa na zdrowie, pozwalając nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzmocnić kości i strukturę mięśni czy poprawić wydolność układu oddechowego. Przebywanie w chlorowanej wodzie może jednak nieść ze sobą również negatywne skutki, np. dla naszych oczu, które po wizycie na pływalni stają się zaczerwienione, wysuszone i często szczypią.  Jak poradzić sobie z tym problemem?

Nareszcie!

Tak, to już dziś! Dziś już można! Po raz pierwszy od dawna, nie przywitasz początku tygodnia zdaniem „nie lubię poniedziałków”. Masz dziś bowiem w planach udać się na pływalnię, z której ostatni raz korzystałaś… sama już nie pamiętasz kiedy. Wcześniej doskwierał Ci brak czasu, a potem epidemia. Jednak teraz już nie będzie wymówek – czepek, strój kąpielowy i okulary zostały skompletowane już kilka tygodni temu. Do wyprawki dorzucasz jeszcze do plecaka klapki oraz ręcznik i  wychodzisz z domu.

Kiedy opuszczasz pływalnię tylko jedna myśl kołacze Ci się w głowie: „warto było”! Chociaż spodziewałaś się tłumów, udało się skorzystać ze wszystkich atrakcji bez oczekiwania w długich kolejkach, a dwie godziny minęły błyskawicznie. Po niedługim czasie okazuje się jednak, że tego entuzjazmu nie podzielają Twoje oczy, który zaczynają Cię szczypać, a dodatkowo są wysuszone i zaczerwienione. Czy to zawsze musi tak wyglądać?

Skąd ten problem?

Dolegliwości związane z podrażnieniem oczu (m.in. swędzenie, łzawienie czy ból) dotyka wiele osób, które korzystają z pływalni. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. chlorowaną wodę, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody, obecność drobnoustrojów i bakterii negatywnie oddziałujących na oczy, a nawet pot pozostawiany przez innych uczestników basenu. Niezależnie od powodów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zadbać o oczy, a w razie potrzeby zminimalizują dolegliwości. Co możemy zrobić?

Stosuj okulary do pływania – stanowią one pierwszą i podstawową ochronę naszych oczu podczas pływania. Przy ich wyborze nie należy kierować się zasadą „pierwsze lepsze”, a na zakup powinniśmy poświęcić więcej niż 2 minuty. Podstawowym elementem jest szczelność okularów, tak, aby woda nie dostawała się do oczu. Dodatkowo muszą być dopasowane do kształtu naszej twarzy i posiadać regulowany pasek, abyśmy mogli uniknąć nieprzyjemnego ucisku. Dopiero ostatnim elementem jest cena – często tanie okulary nie spełniają swojej funkcji, a to powoduje brak komfortu podczas ich użytkowania.

Zdejmuj soczewki kontaktowe – osoby na co dzień korzystające z tej formy korekcji wady wzroku, nie powinny używać soczewek podczas pływania w basenie. Na ich powierzchni mogą bowiem odkładać i namnażać się drobnoustroje, które często doprowadzają do dolegliwości takich jak: ból, pieczenie, swędzenie czy przekrwienie oczu.

Korzystaj z kropli nawilżających – to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod przyniesienia ulgi naszym oczom, w sytuacji, gdy odczuwamy zmęczenie, pieczenie, suchość i zaczerwienienie oczu. Dlatego krople nawilżające (np. Hyal-Drop multi) powinniśmy dołączyć do obowiązkowego wyposażenia podczas wizyty w parku wodnym czy na pływalni.

Przemywaj oczy – kiedy odczuwamy m.in. zaczerwienienie oczu po wizycie na pływalni powinniśmy je przemyć używając do tego specjalnego roztworu soli fizjologicznej. Można ją zakupić w każdej aptece.

Unikaj pocierania oczu – czynność ta w założeniu ma przynieść nam ukojenie, jednak w rzeczywistości możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Na naszych rękach znajdują się bowiem bakterie, które, jeśli trafią do oczu, mogą jedynie spotęgować dolegliwości. W skrajnych przypadkach długotrwałe pocieranie może spowodować uszkodzenie naczynek włosowatych.

Odpowiednia ochrona naszych oczu pozwoli zadbać o ich komfort, pozwalając przy tym uniknąć uciążliwych dolegliwości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.