Po pierwsze profilaktyka. Bezpłatne badania mammograficzne w VIVO! Piła
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Profilaktyka jest kluczem do zdrowego i długiego życia. O istocie regularnej kontroli przypomina VIVO! Piła w ramach akcji organizowanej wspólnie z NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych. W dniach 31 sierpnia - 1 września w mammobusie, zlokalizowanym na placu, przy pilskim centrum handlowym VIVO!, będą się odbywały bezpłatne badania mammograficzne, dedykowane kobietom w wieku 50-69 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
W Polsce najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród pań jest rak piersi. Dotyka niemal 20 tysięcy kobiet rocznie. Niestety ponad 5 tysięcy z nich umiera. Ryzyko zachorowania zwiększa się po ukończeniu 50 r.ż. Jednak wykrycie choroby na wczesnym etapie daje duże szanse na jej całkowite wyleczenie. Jedną z najbardziej skutecznych metod w kierunku rozpoznawania zmian w obrębie gruczołu piersiowego jest mammografia. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich obu piersi, trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga przygotowań. Udział w inicjatywie VIVO! Piła i NZOZ Mammo-Med mogą wziąć panie z roczników 1953-1972, które nie korzystały z badań mammograficznych, refundowanych przez NFZ, w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
- Z ogromną przyjemnością angażujemy się w kolejną w tym roku akcję profilaktyczną, dedykowaną mieszkankom Piły i okolicznych miejscowości. Wierzymy, że tym samym dokładamy cegiełkę do wzrostu świadomości społecznej na temat istoty regularnych badań i samokontroli. Cieszymy się, że każde kolejne tego typu przedsięwzięcie przyciąga coraz większą liczbę uczestniczek. Do udziału w nadchodzącym wydarzeniu zapisało się już ponad 100 kobiet. Traktujemy to jako dobrą prognozę na przyszłość i znak, że podejmowane przez nas działania przynoszą efekty - mówi Magdalena Drzewiecka, Center Manager VIVO! Piła.
Bezpłatne badania mammograficzne odbędą się w dniach 31 sierpnia - 1 września, w godz. 9:00 - 16:00, na placu przy plaży VIVO! Piła (od strony ul. 14 Lutego). Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: (58) 325-76-02. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Organizatorzy zachęcają do zgłoszenia się na mammografię w pierwszych 10 dniach cyklu. Nie zalecają stosowania antyperspirantów ani kosmetyków z talkiem bezpośrednio przez wizytą.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.