Podaruj w prezencie zdrowie – świąteczny trend na 2023 rok
Przed nami okres pełen ciepła i radości. Nieodłącznym elementem spotkań w Boże Narodzenie jest wręczanie najbliższym prezentów, co stanowi przyjemne doświadczenie dla osób wręczających, jak i otrzymujących upominek. Coroczny zakup prezentów to duże obciążenie dla domowego budżetu polskich rodzin. Jak poradzą sobie one w tym roku i jakie upominki będą wręczać najbliższym? Przedświąteczne decyzje zakupowe są kształtowane przez różnorodne zjawiska obecne w przestrzeni publicznej, które wywierają rzeczywisty wpływ na preferencje konsumentów oraz trendy w wyborze prezentów świątecznych.
Prezenty na drugim planie?
Wydatki Polaków w 2022 roku na zakupy świąteczne były wyższe niż w poprzednim. Coroczny wzrost obserwowany jest od wielu lat. Jednak w poprzednim, wyższy budżet nie oznaczał większej liczby prezentów, a był odzwierciedleniem rosnących cen. W wyniku inflacji ponad 70% konsumentów zadeklarowało ograniczenie świątecznych wydatków podczas zbliżających się Świąt. Co ważne, coraz więcej osób przestaje oczekiwać prezentów, nie chcąc nadwyrężać zasobności portfela przeznaczonej głównie na zakupy żywności.
Praktycznie, ale miło
Sytuacja finansowa Polaków oraz sytuacja na świecie (pandemia, wojna na Ukrainie, ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy) mają wpływ na to, jakich prezentów oczekujemy. W ten sposób tworzą się trendy w zakupie świątecznych upominków. Ubiegły rok został określony przez ekspertów rokiem prezentów dopaminowych. Miały one wówczas przede wszystkim rozweselać i wywoływać pozytywne emocje. Polacy lubią praktyczność, również przy wyborze upominków. Dlatego pod polską choinką najczęściej można było znaleźć bony, vouchery lub pieniądze. W najbliższe święta można spodziewać się, podobnie jak w ubiegłe, praktycznych „rozweselaczy”.
Odpowiedzialne prezenty
Zjawiska takie jak pandemia, czy zagraniczne konflikty zbrojne znajdują odzwierciedlenie w wielu aspektach naszego codziennego życia, również w tak przyjemnych, jak wspólne Święta z rodziną. Przypominają nam jednak o jednej z najważniejszych wartości w życiu – o zdrowiu. Choć nadal aż 62% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych, rośnie świadomość profilaktyki i zdrowego trybu życia.
- Niestety, ten trend nie jest jeszcze widoczny w statystykach. Według badania Głównego Urzędu Statystycznego, 20% Polaków przyjmuje leki na poprawę układu kardiologicznego, 17% pokarmowego, a 15% nerwowego. Ponadto młodsze pokolenie (27-42 lat) ma więcej problemów ze zdrowiem niż pokolenie starsze, kiedy było w tym samym wieku. Trend dbania o zdrowie, póki co jest jedynie trendem deklarowanym, a niekoniecznie realnym. Społeczeństwo powinno pójść w stronę profilaktyki, a jak widać ze statystyk, jeszcze tego nie robi – zauważa Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4Dcenter.
Zdrowie pod choinką
W sezonie grypowym oraz następującym po nim okresie bożonarodzeniowym nietrudno trafić na reklamę suplementów, witamin oraz innych środków bez recepty. Należy mieć jednak na uwadze, że bez wykształcenia medycznego nie ma możliwości ustalenia diagnozy. Wizyta u lekarza specjalisty i wykonanie odpowiednich badań jest tym środkiem i sposobem, by sprawić bliskiej osobie odpowiedzialny i praktyczny prezent.
- Najlepszym, a zarazem innowacyjnym upominkiem jest zafundowanie członkowi rodziny przeglądu ciała za pomocą specjalistycznych badań. W ciągu kilku godzin można dowiedzieć się wszystkiego o swoich organach, wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie, zanim będzie na to za późno, upewnić się co do stanu zdrowia. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie taką ciekawą formą prezentu, którego szukać należy w ofercie centrów medycznych. To z pewnością wyzwanie dla branży usług medycznych, która może dołożyć swoją cegiełkę do pięknych i ważnych prezentów świątecznych – dodaje Anna Rogińska.
Okres świąteczny to idealny moment, aby przypomnieć rodzinie o dbaniu o swoje zdrowie. Badanie profilaktyczne dla najbliższych można wykupić i zlecić w centrum diagnostycznym 4DCenter w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 2. Oprócz przeglądu całego ciała, w ofercie znaleźć można również pakiety skoncentrowane wokół konkretnych układów. Tylko prawidłowa diagnoza umożliwia dobór odpowiedniego leczenia w przyszłości.
4DCenter to ekskluzywne centrum diagnostyczne, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby pacjentów. Zapewnia wizyty dopasowane do harmonogramu i oczekiwań klientów. W trakcie badań zapewniany jest specjalny strój, zapewniający wygodę i komfort. Centrum wyróżnia się wysokim standardem jakości obsługi. Dodatkowo oferuje różnorodne pakiety przeglądu zdrowia, zawierające dodatkowe konsultacje specjalistów, co pozwala kompleksowo zadbać o stan zdrowia każdego pacjenta. 4DCenter znajduje się przy ul. Senatorskiej 2 w Warszawie.
Strona www: www.4d.center
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.