Komunikaty PR

PODRAŻNIENIA U NIEMOWLĄT. SKĄD SIĘ BIORĄ I JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

2023-06-28  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Franciszek Płóciennik
All Hands Agency

brak
brak brak
franek@allhands.agency
+48 795121427
https://allhands.agency/

Pierwszy rok życia dziecka obfituje w wyzwania dla rodziców. Jednym z ważniejszych jest dbałość o wyjątkowo delikatną i podatną na podrażnienia skórę. Jest to tym bardziej istotne ponieważ wiele niemowląt ma wrażliwą skórę, która z czasem może zmienić się w alergiczną. Jaka jest specyfika skóry małego dziecka? Czym się ona różni od osoby dorosłej? Jak unikać podrażnień?

Budowa skóry niemowląt

Skóra niemowląt i małych dzieci do trzeciego roku życia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Może być nawet kilkukrotnie cieńsza niż u dorosłej osoby, a w stosunku do objętości i masy ciała jej powierzchnia jest trzy razy większa. Oznacza to, że jest delikatna, wrażliwa i cienka, a także bardziej podatna na przenikanie drobnoustrojów, co może skutkować zakażeniami bakteryjno-grzybiczymi. Z tego samego powodu oraz przez nieaktywność gruczołów łojowych szybciej traci wodę i łatwo się wysusza.

To jednak nie wszystkie trudności, z jakimi musi mierzyć się organizm niemowlaka w związku z jeszcze niedojrzałą budową skóry. Gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte dlatego maluch łatwo przegrzewa się lub wychładza.  Jest on także dużo bardziej narażony na promieniowanie UV, bo malutki organizm produkuje niewielkie ilości melatoniny. Co gorsze, duża część powierzchni ciała ma niemal nieustanny kontakt z pieluchą. W wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo namnażają się bakterie, zmienia się pH skóry i jest ona podatna na zaczerwienienie, uszkodzenie i podrażnienie. Wysypka, odparzenia, stany zapalne, a nawet zmiany skórne - tego powinniśmy unikać za wszelką cenę. 

Jak pielęgnować wrażliwą skórę?

Przybywa dzieci ze skórą o podwyższonej wrażliwości oraz ze skłonnością do atopii. Zwykłe dolegliwości skórne zazwyczaj mijają po krótkim czasie, ale ich częste występowanie może doprowadzić do osłabienia bariery ochronnej  i przenikania alergenów. Podrażnienie różni się od alergii przede wszystkim tym, że zwykle pojawia się od razu po kontakcie z drażniącym czynnikiem, podczas gdy w tym drugim przypadku do reakcji dochodzi znacznie później - nawet po kilkudziesięciu godzinach. Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji, szczególnie skóry o podwyższonej wrażliwości?

Przede wszystkim warto poszukać naturalnych, organicznych kosmetyków dla niemowląt o wrażliwej skórze o jakości potwierdzonej certyfikatami. Zamiast silikonów, parabenów i substancji ropopochodnych powinny one zawierać prebiotyki, które są pozyskiwane w całości z roślin. Przynoszą ulgę swędzącej lub piekącej skórze, mają także długofalowe efekty dla jej nawilżania oraz odbudowywania flory bakteryjnej. Warto też stosować emolienty, które pomagają utrzymać najważniejszą właściwość zdrowej skóry, jaką jest ciągłość naskórka, zapobiegając w ten sposób utracie wody i wnikaniu zanieczyszczeń. Wszystkich, nawet najbardziej neutralnych kosmetyków należy jednak używać z umiarem. 

A co z pieluszkami?

Wrażliwa skóra niemowlaków ulega podrażnieniu wskutek dłuższej styczności z zabrudzoną pieluchą. Może to doprowadzić do bolesnych odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, a nawet uciążliwych w leczeniu nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Warto przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu ciała dziecka w stanie suchym i czystym. Należy je regularnie i często przewijać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

„Wystarczy odrobina uwięzionej wilgoci, aby podrażnić skórę i spowodować wysypkę. Dlatego nawet lekko mokre pieluszki powinny być zmieniane od razu.” - tłumaczy Anna Kubielska, współzałożycielka polskiej marki Bambiboo produkującej pieluchy o zminimalizowanym negatywnym wpływie na środowisko. 

Właściwy rozmiar pieluszki także ma znaczenie. Zbyt mały może zatrzymywać wilgoć i sprzyjać rozwojowi infekcji, a zbyt duży ocierać skórę uszkadzając ją mechanicznie. W trakcie przewijania przydają się chusteczki do delikatnego przecierania skóry lub nieduża ilość wody do jej przemywania. Warto zapewnić dziecku czas bez pieluchy na matach, ręcznikach lub podkładach. Wszystkie powyższe zalecenia dotyczą w szczególności skóry o podwyższonej wrażliwości, która przy braku odpowiedniej pielęgnacji może zmienić się w atopową, podatną na alergie. 

Przy takiej skórze świetnie sprawdzają się pieluszki Bambiboo wyprodukowane są z wysokiej jakości 100% wiskozy bambusowej. Pieluszki otulone ”oddychającym” bambusem, który znajduje się zarówno bezpośrednio przy skórze dziecka, jak i po stronie zewnętrznej pieluszki, zapewniają jak najmniej kontaktu wrażliwej skóry z wilgocią. Ich wysoką jakość i bezpieczeństwo  dla delikatnej skóry potwierdzają certyfikaty niezależnych instytucji badawczych, takie jak Instytut Dermatest czy OEKO-TEX.

Skóra niemowlęcia rozwija się stopniowo i wymaga odpowiedniej ochrony. Dlatego też bardzo ważna jest znajomość jej specyfiki, uważność i odpowiednia pielęgnacja już od pierwszych dni życia. Zastosowanie nie tylko właściwych, naturalnych preparatów, ale i szczególna dbałość o higienę zdecydowanie zmniejszają ryzyko powracających podrażnień i związanych z nimi możliwych powikłań.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: All Hands Agency
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć