Podręczna apteczka na wyjazd – co powinna zawierać?
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Przed nami wakacyjne miesiące, dlatego wielu z nas myśli już o zbliżających się, wyczekiwanych urlopach. Zarówno do tych dłuższych, jak i nawet do krótkich i niedalekich podróży należy się odpowiednio przygotować – przed wyjazdem, powinniśmy pomyśleć więc o skompletowaniu apteczki. Podczas urlopu każdy dzień jest cenny, nie warto tracić ich na dolegliwości bólowe czy szukanie apteki.
Bez plastrów ani rusz
Plastry opatrunkowe przydadzą się – zawsze. Niezależnie czy przed nami długa górska wędrówka, czy wycieczka rowerowa. W razie zranienia się, założenie plastra umożliwi nam kontynuowanie trasy, mimo otarć na skórze. Warto mieć ze sobą także np. wodę utlenioną, którą będziemy mogli odkazić rany czy specjalne, chłodzące preparaty przeciwbólowe.
Żel dezynfekujący do rąk
W każdej chwili pozwoli nam zdezynfekować dłonie. Każdy z nas doskonale wie, jak ważna jest dokładna higiena rąk. Dłonie to siedlisko wirusów, które bardzo łatwo mogą dostać się z nich do naszego organizmu. Musimy pamiętać, by brudnymi rękoma nie dotykać twarzy, oczu czy ust. Jeśli w danej chwili nie mamy możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą z mydłem, sprawdzi się specjalny płyn myjący na bazie alkoholu, który pozwoli usunąć drobnoustroje (w tym wirusy) bez użycia wody.
Krople nawilżające oczy
Długa jazda samochodem z klimatyzacją, wielogodzinne przebywanie na zewnątrz (szczególnie gdy np. mocno wieje) – to wszystko może wysuszać i obciążać nasze oczy. Może to powodować ich dyskomfort, szczypanie i pieczenie. Do nawilżania oczu warto zastosować krople (np. Hyal-Drop multi), które pozwolą zminimalizować problem suchego oka. Ponadto, w trosce o oczy pamiętajmy także o zabraniu i korzystaniu z okularów przeciwsłonecznych, wyposażonych w filtr UV, chroniący nas przed silnymi i niebezpiecznymi promieniami słońca.
Filtr – koniecznie w kremie
Niezależnie od tego, w jaki sposób spędzimy najbliższy okres urlopowy, musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie wyjazdów wakacyjnych – bezpieczeństwie i ochronie przed słońcem. Zbyt intensywna ekspozycja na promienie słonecznie może doprowadzić do dolegliwości takich jak ból głowy, oczu czy poparzenia, a w długoterminowej perspektywie wpłynąć na stan naszej skóry (m.in. na powstawanie zmarszczek, znamion). Zapewnijmy więc naszej skórze odpowiednie zabezpieczenie w postaci kremów do opalania, które zawierają filtr UV – nie mniejszy niż 30 SPF dla dorosłych i 50 SPF dla dzieci. Co ważne – kremów powinniśmy używać szczególnie intensywnie wiosną i latem, gdy promienie słońca są najsilniejsze, ale nie zapominajmy o nich także zimą czy jesienią (szczególnie zadbajmy o okolice twarzy, szyi czy dłoni).
Środki przeciwbólowe – to obowiązkowy element każdej apteczki. Choć wypad na dwa dni nie musi wiązać się z zabieraniem dużego ekwipunku, to wzięcie ze sobą na przykład środków przeciwbólowych, preparatów na ukąszenia – to obowiązek. Produkt, którego skład nie będzie dla nas nowością (nie uczuli nas), pomoże pozbyć się uporczywego bólu głowy czy innych dolegliwości.
Pamiętajmy, że apteczka powinna być jednym z podstawowych akcesoriów od którego zaczynamy pakowanie plecaka czy walizki na wyjazd. Ten niewielki dodatek może mieć znaczący wpływ na jakość i bezpieczeństwo naszego urlopu.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.