Podsumowanie 10. edycji Dotykam=Wygrywam. Wsparcie Wtórpolu
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. To idealna okazja, by przypomnieć sobie o wadze działań profilaktycznych i zwrócić uwagę na problemy dotykające osoby z chorobami onkologicznymi.
Firma Wtórpol, która od 30 lat wprowadza niepotrzebną odzież do drugiego obiegu, zaangażowała się w szczytną akcję Dotykam=Wygrywam. Projekt ten wspiera walkę z rakiem piersi. Już od ponad 10 lat organizuje go marka Panache we współpracy z międzynarodową ekspertką brafittingu Izabelą Sakutovą. Celem akcji jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji zakończyła się ogromnym sukcesem – zebranych zostało 24 895 biustonoszy! W sumie podczas 10 lat trwania kampanii Dotykam=Wygrywam zebrano ponad 8,5 tony biustonoszy.
Wsparcie Wtórpolu
Do dziesiątej, jubileuszowej edycji Wtórpol został zaproszony jako partner główny. Firma włączyła się w reCYCling, zbierając używane biustonosze. Dzięki temu zebrana bielizna otrzymała szansę na nowe, drugie życie. Aby nadawała się do ponownego wykorzystania, musiała jednak spełniać kilka wymogów: nie mogła mieć odciętych ramiączek, zapięć lub innych elementów.
Co stało się z zebranymi biustonoszami? Te w najlepszym stanie trafiły do sklepów z odzieżą używaną TekStylowo. Biustonosze w gorszej kondycji również znalazły swoje zastosowanie w innym miejscu. Zostały przerobione na paliwo alternatywne, które stanowi bardziej ekologiczny zamiennik paliw tradycyjnych. Środki uzyskane z recyklingu wspomogły działania charytatywne stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, a także fundacji Wsparcie na Starcie.
Podsumowanie akcji
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem – udało się zebrać 24 895 biustonoszy! W akcję mógł włączyć się każdy. W mediach społecznościowych mówiły o niej nie tylko znane aktorki, ale i piosenkarki, dziennikarki, modelki oraz influencerki.
Wtórpol od lat na wiele sposobów wspiera inicjatywy społeczne, a cel akcji Dotykam=Wygrywam jest naszej firmie szczególnie bliski. Dzięki takim projektom możemy nie tylko edukować na temat ruchu zero waste, ale też zachęcać do wyrabiania prozdrowotnych nawyków – mówi Mateusz Bolechowski, rzecznik prasowy Wtórpolu.
Profilaktyka jako podstawa
Temat zachorowań na raka piersi jest bardzo istotny. Decydujące jest tu wykrycie choroby w jej wczesnym stadium, gdyż zwiększa to szanse na szybsze wyleczenie. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, można ją wykryć poprzez samobadanie, dlatego też istotne jest wyrobienie tego nawyku i edukowanie innych w tym zakresie. Warto się badać!
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.