Polacy widzą coraz gorzej. Co najpiękniejszego zobaczyliśmy w życiu?

Marta Łaczkowska
wOkularach.pl
ul. Podkomorska 5
62-204 Gniezno
redakcja|wokularach.pl| |redakcja|wokularach.pl
+48 695 292 812
https://www.wokularach.pl/pliki/pliki/%C5%BBycie%20przed%20ekranem%20v2.pdf
-
Sklep wOkularach.pl przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków o najważniejsze dla nich widoki. Ankietę wypełniło 800 osób.
-
Okazało się, że tyle samo respondentów (40%) nie wyobraża sobie życia bez obserwowania przyrody, co widoku innych ludzi.
-
Najwięcej z nas (33%) wiąże swoje najpiękniejsze wspomnienie z podróżą.
-
Wyjazdy, zwłaszcza za granicę, nie mają sobie równych także jeśli chodzi o rzeczy, o których zobaczeniu najbardziej marzą Polacy.
-
Oglądanie ulubionych widoków nie byłoby możliwe bez dobrego wzroku, a problemów z widzeniem niestety nam przybywa. Jaki wpływ ma na to pandemia koronawirusa?
Zmysł wzroku odpowiada aż za 80% informacji, odbieranych przez ludzki mózg. Zdrowe oczy nie są nam dane jednak raz na zawsze. Sklep wOkularach.pl przygotował raport, którego celem jest wzbudzenie refleksji nad tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok, a tym samym skłonienie Polaków do odwiedzenia okulisty w bliskiej przyszłości.
Dzięki poprawnemu widzeniu możemy podziwiać piękno świata i spełniać najskrytsze marzenia. W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak niewiele potrzeba, aby stracić ten przywilej. Zgodnie z danymi EBU, ślepoty lub problemu z niedowidzeniem doświadcza co trzydziesty Europejczyk.
W 8 na 10 przypadków wczesna diagnoza pozwala zapobiec schorzeniu oczu lub skutecznie je wyleczyć. Tymczasem aż kilkanaście procent Polaków świadomych swojej wady wzroku nie nosi ani okularów, ani soczewek kontaktowych – tak wynika z danych, przytoczonych w badaniu „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”.
Bez jakich widoków nie mogliby żyć Polacy?
Z badania przeprowadzonego przez wOkularach.pl wynika, że 40% z nas nie wyobraża sobie codzienności bez obserwowania otaczającego świata: nieba, zieleni czy światła słonecznego. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Michigan, kontakt z naturą skutecznie obniża lęk i stres, poprawiając samopoczucie. Tyle samo osób za niezbędny widok uważa innych ludzi. Ankietowani najczęściej (36%) odnosili się do bliskich, zwłaszcza partnerów życiowych. Zgodnie z wynikami badania Uniwersytetu w Aarhus, dzięki doświadczaniu odwzajemnionej miłości jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i pewniejsi siebie.
Nie wszyscy mogą jednak cieszyć się takimi widokami na co dzień. Jak podaje GUS, w naszym kraju mieszka ponad 1,8 mln osób z poważną dysfunkcją wzroku. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i powszechnym nadużywaniem elektronicznych gadżetów, liczba ta stale rośnie. Nie bez wpływu jest pandemia koronawirusa, która skłania wielu z nas do spędzania jeszcze większej ilości czasu na monotonnym wpatrywaniu się w ekrany, co pogarsza akomodację oka.
Najdłużej zostają w nas podróże
Co najpiękniejszego widzieliśmy w życiu? Okazuje się, że najwięcej Polaków (32%) nosi w sercu scenerie dostrzeżone podczas odbytych podróży. Badani kilkakrotnie częściej wspominali o wyjazdach za granicę. Wiele osób (20%) zafascynowała również przyroda. Szczególnie mocno zachwycamy się wschodami i zachodami słońca na plaży oraz górskimi panoramami. Tyle samo ankietowanych za swoje najpiękniejsze wspomnienie uważa konkretne wydarzenie lub doświadczenie – bezkonkurencyjne okazały się tu narodziny dziecka, obecne w 8% odpowiedzi.
Jakie plany przekreśliłoby pogorszenie wzroku?
Nagłe pogorszenie widzenia mogłoby przekreślić podróżnicze plany wielu z nas. To właśnie wyjazdy pojawiają się bowiem w większości odpowiedzi ankietowanych na pytanie o wymarzony widok. 51% z nas chciałoby móc jeszcze zobaczyć konkretne miejsce za granicą, a 2% – w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejno Europa oraz Ameryka Północna i Azja. Na terenie wspomnianych kontynentów nie mają sobie równych odpowiednio Islandia, Stany Zjednoczone i Japonia.
Za raportem stoi sklep wOkularach.pl, oferujący markowe okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w atrakcyjnych cenach. Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.wokularach.pl/jakie-widoki-polacy-nosza-w-sercach-raport-o-tym-co-zawdzieczamy-wzrokowi

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.