Polscy wolontariusze pomagają uchodźcom z Ukrainy chronić się przed HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Warszawa, 12 kwietnia 2023 r. – Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” rozpoczęło kampanię informacyjną na temat HIV skierowaną do ponad miliona mieszkających na stałe w Polsce uchodźców z Ukrainy. Projekt pod nazwą „Dzień dobry, mam pytanie/Привіт, У мене є питання” finansowany jest ze środków przyznanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Cel – dostarczyć rzetelną wiedzę na temat profilaktyki i terapii HIV bez bariery językowej. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zakażenia tym wirusem wśród osób z Ukrainy, które znalazły się w Polsce i zapewnić bezpieczeństwo oraz wiedzę o przysługujących im prawach tym, którzy żyli z HIV jeszcze przed przyjazdem do naszego kraju.
W ramach kampanii ruszył ukraińsko- i rosyjskojęzyczny telefon zaufania (nr 800 888 448). Wolontariusze odwiedzają ponadto miejsca pobytu uchodźców z Ukrainy. Równolegle powstają specjalnie przygotowane materiały po polsku i po ukraińsku o zakażeniach przenoszonych drogą płciową (nie tylko HIV), PrEP (profilaktyce przedekspozycyjnej), PEP (profilaktyce poekspozycyjnej), czy Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można anonimowo wykonać test na HIV. Informacje te dostępne są również w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”.
„Najczęściej powtarzające się pytania, zarówno w telefonie zaufania, jak i podczas rozmów streetworkerów, dotyczą systemu leczenia w Polsce, PrEPu i testowania” – mówi Joanna Gałaj, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. – „Odbieramy telefon zarówno stacjonarny, jak i komórkowy. Naszych wolontariuszy można spotkać w ośrodkach stacjonarnych dla uchodźców z Ukrainy, ale również tam, gdzie oni sami najchętniej się spotykają. Cały czas szkolimy też kolejne osoby, które będą mogły dzielić się wiedzą na temat profilaktyki i leczenia HIV w środowisku osób z Ukrainy. Tam, gdzie to potrzebne korzystamy w naszych działaniach z pomocy tłumaczy, aby nie przeszkodziła nam bariera językowa”.
„Dzięki działaniom Stowarzyszenia „Bądź z nami” nasi goście z Ukrainy wiedzą lub mogą się łatwo dowiedzieć, gdzie szukać informacji i pomocy, gdy chodzi o HIV. To bardzo cenne wsparcie dla nich. Jestem dumny, że mogliśmy się do niego przyczynić poprzez środki z naszego grantu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.