Komunikaty PR

Polski kardiochirurg Piotr Suwalski został wyróżniony!

2023-02-22  |  11:00
Biuro prasowe

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasług Profesor Piotr Suwalski został pierwszym przedstawicielem Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w prestiżowym 21st Century Cardiothoracic Surgical Society, czyli renomowanej organizacji skupiającej czołowych światowych innowatorów w dziedzinie kardiochirurgii. Zaproszenie do tej elitarnej, niespełna 80-osobowej społeczności, Profesor Suwalski zawdzięcza swojemu wpływowi na realny rozwój rozwiązań przyszłości, które rewolucjonizują kardiochirurgię i kardiologię na całym świecie. Swoje doświadczenie Profesor przekłada m.in. we współpracy z giełdową spółką Medinice, zasiadając w jej Radzie Naukowej. Rodzima firma zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w małoinwazyjnej kardiologii i kardiochirurgii.

Stowarzyszenie 21st Century Cardiothoracic Surgical Society zostało powołane w 1994 r. przez grupę wiodących amerykańskich kardiochirurgów, którzy stworzyli platformę do wymiany wiedzy i pomysłów z kolegami po fachu. W efekcie powstała kreatywna społeczność liderów i innowatorów skupionych na rozwijaniu nowych technologii służących skuteczniejszemu i mniej inwazyjnemu leczeniu chorób kardiologicznych. W ciągu prawie 30 lat funkcjonowania organizacji jej członkowie przeprowadzili setki badań klinicznych, opublikowali tysiące artykułów w czasopismach naukowych i opatentowali dziesiątki przełomowych rozwiązań medycznych. Za zasługi oraz sukcesy w dziedzinie rozwijania małoinwazyjnych metod naprawy wad serca to wyjątkowe grono zasilił niedawno Piotr Suwalski jeden z pionierów wykonywania małoinwazyjnych operacji przy użyciu robota Da Vinci czy zabiegu zamykania uszka lewego przedsionka serca.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie Profesora Suwalskiego na arenie międzynarodowej. W 2019 r. został wybrany na prezydenta ISMICS (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery) co było ukoronowaniem osiągnięć Profesora w małoinwazyjnym operacyjnym leczeniu wad serca, pracy naukowej liczącej ponad 300 publikacji, innowacyjności i pełnionych dotychczas funkcji w innych międzynarodowych towarzystwach. Profesor należy również do EACTS (European Association For Cardio Thoracic Surgery) oraz ESC (European Society of Cardiology) gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz zderza swoje przemyślenia z najwybitniejszymi przedstawicielami w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii na świecie.

Na rodzimym rynku Profesor Suwalski pełni rolę Kierownika Kliniki Kardiochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie (dawniej. Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA ), jest także jednym z założycieli spółki Medinice S.A. notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych, zajmującej się opracowywaniem nowoczesnych technologii medycznych stosowanych w kardiologii i kardiochirurgii.

Jak podkreśla Profesor, zaletą promowanych przez niego małoinwazyjnych metod kardiochirurgicznych jest szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ wiążą się one ze znacznie mniejszym urazem oraz obciążeniem fizycznym operowanego, który traci mniej krwi i lepiej oddycha, a jego kościec i tkanki są naruszone w znacznie mniejszym stopniu. To możliwe, ponieważ nowe technologie pozwalają dziś na małoinwazyjne operowanie przez ”dziurkę od klucza” z pominięciem pełnego przecięcia mostka. Jedną z najważniejszych kwestii dla Profesora Suwalskiego jest leczenie migotania przedsionków, gdyż jest to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Nieleczone aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Szacuje się, że problem ten dotyczy dziś ok. 500-700 tys. Polaków, a liczba ta ma do 2035 roku przekroczyć milion osób. Prawie 70% chorych to seniorzy w wieku 65-85 lat. Biorąc pod uwagę szybko postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, znalezienie i upowszechnienie odpowiedzi na podobne schorzenia kardiologiczne jawi się obecnie jako jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Wyjątkowe dla Profesora Suwalskiego jest jego wielopłaszczyznowe podejście do kwestii poprawy ludzkiego zdrowia. Na co dzień pomaga ludziom jako praktykujący lekarz przeprowadzając skomplikowane zabiegi na sercu, swoją wiedzę przekazuje nowym pokoleniom oraz udziela się w licznych pracach naukowych i badawczych, ale to nie koniec. Zdając sobie sprawę z potencjału swoich działań Profesor Suwalski od lat angażuje się w prace na rzecz realnego rozwoju innowacyjnych narzędzi umożliwiających małoinwazyjne leczenie. Oprócz doradzania światowym gigantom, jednym ze wspieranych przez niego przedsięwzięć jest założona wraz z profesorem Sebastianem Stecem oraz biznesmanem Sanjeevem Choudhary, ww. spółka Medinice, której wartość na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przekracza już 100 mln zł. Polska firma rozwija nowoczesne technologie medyczne stosowane w kardiologii i kardiochirurgii. Jej najbardziej zawansowany produkt PacePress jest już w fazie badań klinicznych, a dwa kolejne – przeznaczone do wykonywania zabiegów ablacji MiniMax oraz CoolCryo – powinny zostać do nich dopuszczone w najbliższym czasie.


- Jestem dumny z mojego przyjaciela i wieloletniego wspólnika. Przez ostatnie dziesięć lat dokonaliśmy wielu wspaniałych postępów i cieszę się, że jego trud zostaje po raz kolejny doceniony przez grono najwybitniejszych osobistości z jego środowiska. Ze względu na swoją otwartość Piotr jest dla nas wszystkich wyjątkowo dostępnym autorytetem, dlatego na każdą jego wizytę w Medinice przychodzi liczne grono naszych pracowników – mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice.

Więcej o 21 Century Cardiothoracic Surgical Society: https://21ccss.org

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.