Komunikaty PR

Polski kardiochirurg Piotr Suwalski został wyróżniony!

2023-02-22  |  11:00
Biuro prasowe

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasług Profesor Piotr Suwalski został pierwszym przedstawicielem Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w prestiżowym 21st Century Cardiothoracic Surgical Society, czyli renomowanej organizacji skupiającej czołowych światowych innowatorów w dziedzinie kardiochirurgii. Zaproszenie do tej elitarnej, niespełna 80-osobowej społeczności, Profesor Suwalski zawdzięcza swojemu wpływowi na realny rozwój rozwiązań przyszłości, które rewolucjonizują kardiochirurgię i kardiologię na całym świecie. Swoje doświadczenie Profesor przekłada m.in. we współpracy z giełdową spółką Medinice, zasiadając w jej Radzie Naukowej. Rodzima firma zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w małoinwazyjnej kardiologii i kardiochirurgii.

Stowarzyszenie 21st Century Cardiothoracic Surgical Society zostało powołane w 1994 r. przez grupę wiodących amerykańskich kardiochirurgów, którzy stworzyli platformę do wymiany wiedzy i pomysłów z kolegami po fachu. W efekcie powstała kreatywna społeczność liderów i innowatorów skupionych na rozwijaniu nowych technologii służących skuteczniejszemu i mniej inwazyjnemu leczeniu chorób kardiologicznych. W ciągu prawie 30 lat funkcjonowania organizacji jej członkowie przeprowadzili setki badań klinicznych, opublikowali tysiące artykułów w czasopismach naukowych i opatentowali dziesiątki przełomowych rozwiązań medycznych. Za zasługi oraz sukcesy w dziedzinie rozwijania małoinwazyjnych metod naprawy wad serca to wyjątkowe grono zasilił niedawno Piotr Suwalski jeden z pionierów wykonywania małoinwazyjnych operacji przy użyciu robota Da Vinci czy zabiegu zamykania uszka lewego przedsionka serca.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie Profesora Suwalskiego na arenie międzynarodowej. W 2019 r. został wybrany na prezydenta ISMICS (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery) co było ukoronowaniem osiągnięć Profesora w małoinwazyjnym operacyjnym leczeniu wad serca, pracy naukowej liczącej ponad 300 publikacji, innowacyjności i pełnionych dotychczas funkcji w innych międzynarodowych towarzystwach. Profesor należy również do EACTS (European Association For Cardio Thoracic Surgery) oraz ESC (European Society of Cardiology) gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz zderza swoje przemyślenia z najwybitniejszymi przedstawicielami w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii na świecie.

Na rodzimym rynku Profesor Suwalski pełni rolę Kierownika Kliniki Kardiochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie (dawniej. Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA ), jest także jednym z założycieli spółki Medinice S.A. notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych, zajmującej się opracowywaniem nowoczesnych technologii medycznych stosowanych w kardiologii i kardiochirurgii.

Jak podkreśla Profesor, zaletą promowanych przez niego małoinwazyjnych metod kardiochirurgicznych jest szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ wiążą się one ze znacznie mniejszym urazem oraz obciążeniem fizycznym operowanego, który traci mniej krwi i lepiej oddycha, a jego kościec i tkanki są naruszone w znacznie mniejszym stopniu. To możliwe, ponieważ nowe technologie pozwalają dziś na małoinwazyjne operowanie przez ”dziurkę od klucza” z pominięciem pełnego przecięcia mostka. Jedną z najważniejszych kwestii dla Profesora Suwalskiego jest leczenie migotania przedsionków, gdyż jest to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Nieleczone aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Szacuje się, że problem ten dotyczy dziś ok. 500-700 tys. Polaków, a liczba ta ma do 2035 roku przekroczyć milion osób. Prawie 70% chorych to seniorzy w wieku 65-85 lat. Biorąc pod uwagę szybko postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, znalezienie i upowszechnienie odpowiedzi na podobne schorzenia kardiologiczne jawi się obecnie jako jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Wyjątkowe dla Profesora Suwalskiego jest jego wielopłaszczyznowe podejście do kwestii poprawy ludzkiego zdrowia. Na co dzień pomaga ludziom jako praktykujący lekarz przeprowadzając skomplikowane zabiegi na sercu, swoją wiedzę przekazuje nowym pokoleniom oraz udziela się w licznych pracach naukowych i badawczych, ale to nie koniec. Zdając sobie sprawę z potencjału swoich działań Profesor Suwalski od lat angażuje się w prace na rzecz realnego rozwoju innowacyjnych narzędzi umożliwiających małoinwazyjne leczenie. Oprócz doradzania światowym gigantom, jednym ze wspieranych przez niego przedsięwzięć jest założona wraz z profesorem Sebastianem Stecem oraz biznesmanem Sanjeevem Choudhary, ww. spółka Medinice, której wartość na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przekracza już 100 mln zł. Polska firma rozwija nowoczesne technologie medyczne stosowane w kardiologii i kardiochirurgii. Jej najbardziej zawansowany produkt PacePress jest już w fazie badań klinicznych, a dwa kolejne – przeznaczone do wykonywania zabiegów ablacji MiniMax oraz CoolCryo – powinny zostać do nich dopuszczone w najbliższym czasie.


- Jestem dumny z mojego przyjaciela i wieloletniego wspólnika. Przez ostatnie dziesięć lat dokonaliśmy wielu wspaniałych postępów i cieszę się, że jego trud zostaje po raz kolejny doceniony przez grono najwybitniejszych osobistości z jego środowiska. Ze względu na swoją otwartość Piotr jest dla nas wszystkich wyjątkowo dostępnym autorytetem, dlatego na każdą jego wizytę w Medinice przychodzi liczne grono naszych pracowników – mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice.

Więcej o 21 Century Cardiothoracic Surgical Society: https://21ccss.org

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.