Komunikaty PR

Pomoc spod znaku kwiatu magnolii dla osób HIV+

2022-11-02  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.37 MB )

„Kwiat magnolii” to nowa grupa wsparcia dla osób HIV+ uruchomiona pod egidą Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” w ramach projektu „Pozytywna adaptacja”. Powstała z myślą o obniżeniu ogromnego stresu, z którym nadal wiąże się diagnoza potwierdzająca zakażenie tym wirusem. Kampania finansowana jest ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Celem „Pozytywnej adaptacji” jest jak najszybsze włączenie nowo zdiagnozowanych pacjentów HIV+ do społeczności osób seropozytywnych oraz zapewnienie im wsparcia poprzez stały i osobisty kontakt, m.in. poprzez grupę na Facebooku. „Kwiat magnolii” skupia osoby żyjące z HIV, które już mają doświadczenie z radzeniem sobie z wirusem oraz te, które życie z HIV właśnie rozpoczynają. Nie ma tematów dotyczących zakażenia, których nie można byłoby poruszyć, ani pytań, których nie należy zadawać.

O istnieniu grupy zainteresowani dowiadują się w punktach testowania, a także w Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie. Są tam dostępne wizytówki 5 edukatorów biorących udział w projekcie. Informacje o grupie przekazuje personel oraz dyżurujący wolontariusze. Edukatorzy to przeszkolone osoby żyjące z HIV, które nie tylko mogą odpowiedzieć na pytania o funkcjonowanie z wirusem, ale także pokazują na własnym przykładzie, że jest to po prostu jedna z wielu chorób przewlekłych, nie różniąca się zbytnio od innych.

„Do „Kwiatu magnolii” zgłaszają się osoby, które czekają na wynik testu na HIV oraz takie, które właśnie się o swoim zakażeniu dowiedziały. Niezależnie od tego, ile wiedzą na temat wirusa, to nie jest dla nich łatwy czas. Dlatego przydaje się wsparcie. Z edukatorami można porozmawiać osobiście i przez telefon. Z grupą lepiej komunikować się poprzez media społecznościowe, ale organizujemy także spotkania” – powiedziała Irena Przepiórka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, działająca w Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. – „Są to warsztaty kulinarne, dyskusyjny klub filmowy, kręgle albo pikniki. Pomogliśmy już ponad 30 osobom. Są to głównie mieszkańcy Warszawy, ale zgłosiło się do nas także kilka osób spoza stolicy, w tym z Ukrainy, a nawet z Białorusi”.

Liczba nowych zakażeń HIV w Polsce rośnie niepokojąco szybko. Dane epidemiologiczne NIZP-PZH-PIB mówią o 1678 nowo zdiagnozowanych osobach w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku. To więcej niż przez cały, rekordowy przecież rok 2019, który zamknął się liczbą 1615 nowo wykrytych zakażeń! Wiele z osób po diagnozie nie wie, gdzie szukać pomocy. Dlatego tak istotne jest, że edukatorzy „Bądź z nami” pracują w miejscach, w których najwięcej osób słyszy diagnozę „seropozytywny”.

„Dzięki nowoczesnym, dostępnym bezpłatnie lekom, HIV nie eliminuje już z aktywnego życia, ale wciąż jest trudnym doświadczeniem. Dlatego cieszę się, że nowo zdiagnozowanym pomagają przez to przejść osoby, które wiedzą najlepiej, jak wygląda w Polsce życie z HIV. To cenne wsparcie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.