„Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” – zadbajmy razem o powietrze
Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednak to dzieci należą do grupy, która jest na nie najbardziej narażona. Aż 93% dzieci żyje w miejscach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza normy WHO[1]. Polska przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza[2]. Dlatego w ramach nowej kampanii edukacyjnej „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez markę Otrivin Oddychaj Czysto, każdy może pomóc oczyszczać powietrze w szkołach!
Dzieci spędzają na zewnątrz zdecydowanie więcej czasu niż dorośli. Wszyscy zachęcamy je do spędzania czasu na świeżym powietrzu zamiast przed komputerem. Jednak czy powietrze na którym się bawią rzeczywiście jest „świeże”? Okazuje się, że ponad dwie trzecie szkolnych placów zabaw w całej Polsce znajduje się na terenach silnie zanieczyszczonych [3].
Dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza, co wynika z kilku powodów. Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, co oznacza, że pobierają do płuc więcej powietrza. Dodatkowo ze względu na wzrost znajdują się bliżej ziemi, a to tam niektóre zanieczyszczenia osiągają swoje maksymalne stężenie. Wdychają więc więcej zanieczyszczeń powietrza niż osoby dorosłe w przeliczeniu na masę ciała, czyli otrzymują stosunkowo większą dawkę substancji szkodliwych i toksycznych w porównaniu ze swoimi rodzicami[4]. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko zwiększenie częstości chorób dzieci, ale obniża również potencjał zdrowotny w ich życiu dorosłym.
- Temat zdrowego oddychania jest dla nas niezwykle istotny. Zdrowie dzieci jest szczególnym obiektem troski, jako że to właśnie one są najbardziej narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza. Sytuacja w Polsce zasługuje na wyjątkową uwagę, jako że znajduje się tutaj 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. W celu uświadamiania wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dziecka zainicjowaliśmy kampanię „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, w ramach której przekażemy oczyszczacze powietrza do 40 szkół w Polsce. W okresie maj – czerwiec za każdy zakupiony produkt Otrivin Oddychaj Czysto, przeznaczymy złotówkę na zakup oczyszczaczy – mówi Katarzyna Bartczak z firmy GSK, producenta Ortivin Oddychaj Czysto, wyrobu medycznego służącego do codziennej higieny nosa.
Państwowy Instytuty Badawczy NASK partnerem kampanii
Szkoły, jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze, są miejscem, szczególnie ważnym, w którym należy upowszechniać wiedzę i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia. Przy wyborze szkół, które otrzymają oczyszczacze powietrza, kierowaliśmy się danymi zbieranymi przez mierniki, w które zostały wyposażone szkoły biorące udział w programie ESA. Wytypowane zostały placówki znajdujące się w miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia pyłami PM2.5 oraz PM10. Ponieważ najmłodsze dzieci są szczególnie narażone na konsekwencje zdrowotne będące wynikiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem, spośród placówek znajdujących się w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w Polsce wybrane zostały te, które posiadają zerówki bądź przedszkola. Dodatkowym kryterium było zaangażowanie szkół w program ESA i podejmowanie działań upowszechniających wiedzę w temacie zdrowego powietrza. Na tej podstawie wyłoniliśmy 40 szkół, które najbardziej skorzystają z oczyszczaczy – tłumaczy Barbara Leśniczak z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, partner merytoryczny kampanii, który od lat realizuje program dla szkół Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Celem kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” jest uświadomienie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dzieci i pokazywanie sposobów na to, jak zmniejszać ten negatywny wpływ. Powietrze, którym oddychamy, jest pełne zanieczyszczeń, jednak człowiek posiada naturalną broń do ochrony przed ich wpływem – nos! Jest to naturalny filtr chroniący nas przed zanieczyszczeniami, alergenami, a nawet wirusami przeziębienia i grypy. Niestety wysoki poziom zanieczyszczeń może przeciążać naturalny filtr nosa i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dbając o higienę nosa wspomagamy jego naturalne funkcje filtrujące i zmniejszamy negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.
Zadbaj o lepszą codzienną higienę swojego nosa i pomóż dzieciom oddychać czysto! Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się na stronie https://www.otrivin.pl/airbubble.html.
[1] https://www.who.int/ceh/publications/air-pollution-child-health/en/
[2] https://smoglab.pl/jakosc-powietrza-w-polsce-na-tle-unii-europejskiej/
[3] https://www.polishsmogalert.org/air-in poland/#:~:text=According%20to%20a%202016%20World,the%20EU%20just%20after%20Bulgaria.
[4] https://www.greenpeace.org/
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.