Pomóżmy małej Oliwce odzyskać sprawną rękę. Brakuje tylko 15 000 zł!
Oliwia ma zaledwie pięć lat i w ostatnich dniach wiele wycierpiała. W wypadku samochodowym jej mama złamała kręgosłup, a ona uszkodziła rękę. Co prawda dziecko przeszło już skomplikowaną operację, ale aby odzyskać pełną sprawność potrzebny jest zabieg wszczepienia Integry (sztuczna skóra). Nie jest on refundowany przez NFZ. Rodzina dziewczynki potrzebuje 15 tysięcy złotych. W zbiórkę pieniędzy włączyło się Stowarzyszenie „Obok Nas”.
- To z jednej strony dość pokaźna kwota, z drugiej wierzę w wielkie serca mieszkańców naszego regionu, którzy już nieraz udowodnili, że niemożliwe stało się możliwe. Sprawa jest dość pilna, ponieważ szansą na całkowite wyleczenie Oliwki jest operacja, która musi się odbyć jeszcze w tym tygodniu – w czwartek, najdalej w piątek – mówi dr Adam Hermanowicz, chirurg dziecięcy z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.
Podczas dziewięciogodzinnej operacji jaką już przeszła dziewczynka w UDSK, lekarzom udało się odtworzyć wszystkie nerwy, ścięgna i naczynia. Teraz zaś potrzebna jest kolejna operacja: przeszczep sztucznej skóry Integra, który pozwoli odzyskać Oliwii sprawność w ręce. Na czym polega ten zabieg?
- Najprościej mówiąc to rusztowanie dla naczyń skóry. Usuwamy fragment, gdzie jest rana oparzeniowa i na przygotowane podłoże wszczepiamy, można powiedzieć, silikonowy szkielet. Sztuczna skóra przerasta po tym szkielecie nasze własne komórki, w efekcie czego odtwarza się warstwa skóry właściwej. To jest gwarancją tego, że dziewczynka odzyska w pełni sprawną rękę, a blizny z biegiem czasu będą niewielkie - tłumaczy dr Adam Hermanowicz.
Operację przeprowadzą ortopedzi i chirurdzy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy niedawno w ten sam sposób pomogli innej dziewczynce. To doświadczenie gwarantuje, że będzie to zabieg na najwyższym, światowym poziomie.
Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia „Obok Nas” z dopiskiem: Integra dla Oliwki.
Numer konta: 34 1160 2202 0000 0001 4350 6648

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.