Port Łódź społecznie
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Najbliższa sobota w Porcie Łódź upłynie pod znakiem akcji społecznych. W ramach festiwalu Łódź Procentuje goście centrum będą mogli zapoznać się z działalnością łódzkich organizacji pozarządowych, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. Z kolei na parkingu Portu Łódź pojawi się autobus dla krwiodawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, gdzie chętni będą mogli oddać krew by ratować zdrowie i życie potrzebujących.
Łódź procentuje!
25 organizacji pozarządowych pojawi się w najbliższą sobotę (16 marca) w atrium Portu Łódź. W ramach festiwalu Łódź Procentuje, który odbędzie się w centrum handlowym w godzinach 12:00 – 19:00 każdy będzie mógł zapoznać się z działalnością oraz ofertą stowarzyszeń, fundacji i klubów, które działają na terenie Łodzi. Festiwal będzie zatem świetną okazją by poznać organizacje pozarządowe i dowiedzieć, jakimi obywatelskimi inicjatywami zajmują się konkretni społecznicy. Akcja ma ponadto zachęcić mieszkańców miasta do pozostawienia 1,5 procenta podatku dochodowego w Łodzi i przekazania go wybranej przez siebie organizacji pozarządowej, działającej na rzecz łódzkiej społeczności. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Fabryką Aktywności Miejskiej.
Podczas festiwalu każdy będzie mógł również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach przygotowanych przez wystawców. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w godzinach 13:00 – 14:00 poprowadzi warsztaty kreatywne w technice monotypii, natomiast Fundacja „We Create Helping” - zapewniająca pomoc finansową dla dzieci zmagających się z problemami medycznymi - również w godzinach 13:00 – 14:00 zaprasza maluchy na zajęcia z rękodzieła, na których wspólnie stworzymy przyjazną ośmiornicę. O godzinie 15:00 Polski Związek Esperantystów zorganizuje pokaz języka esperanto i jego wykorzystania w praktyce. W godzinach 16:00 – 17:00 Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół "Pomost” zaprasza na animacje dla rodzin z dziećmi, będą to m. in. gry i zabawy chodnikowe, malowanie twarzy, skręcanie balonów, czy plecenie warkoczyków. Na stoisku Stowarzyszenia zrobimy też zmywalne tatuaże oraz własne przypinki. Do udziału we wspólnych aktywnościach zachęca też Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka, który na najbliższą sobotę w godzinach 17:00 – 18:00 zaplanował gry i zabawy dla dzieci oraz Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego, gdzie będzie można własnoręcznie przygotować świąteczną kartkę.
Lista organizacji pozarządowych biorących udział w festiwalu Łódź Procentuje:
Fundacje:
- Fundacja Dom w Łodzi
- Fundacja Happy Kids
- Fundacja “We Create Helping”
- Fundacja Mamy Serce
- Fundacja POMAGAM
- Fundacja Praesterno ośrodek w Łodzi
- Fundacja Ktoś
- Fundacja Sentivenio
- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości im. Prof. Jerzego Dietla
- Fundacja promocji sztuki Niezła sztuka
- Fundacja AZYL
- Fundacja Izy Milińskiej KOCIA MAMA
- Fundacja Koty na zakręcie
- Fundacja Przytul Kota
Związki, kluby, stowarzyszenia
- Polski Związek Esperantystów
- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka
- Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
- Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego
- Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół "Pomost"
- Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
- Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży Niedostosowanej Społecznie "Dla Przyszłości"
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Dzielnicowy Łódź - Polesie
- Łódzkie Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego
- Anielisko
- Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka
Mobilna zbiórka krwi
W sobotę 16 marca w godzinach 10:00 – 13:00 na parkingu Portu Łódź pojawi się autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Mobilny punkt czekać będzie na dawców krwi na parkingu przy głównym wejściu do centrum niedaleko sklepu IKEA. Wszyscy, którzy zdecydują się oddać krew otrzymają w upominku karty podarunkowe do Portu Łódź oraz pluszowe misie Centrum Krwiodawstwa. Pamiętajmy, że aby oddać krew trzeba mieć od 18 do 65 lat i ważyć minimum 50 kg. Krew ratuje zdrowie i życie ludzkie jednak nie każdy ze względu na swój stan zdrowia kwalifikuje się by zostać dawcą. Lista przeciwskazań do oddawania krwi dostępna jest TUTAJ. Jak przygotować się do oddania krwi? Dzień wcześniej wypijmy minimum 2 litry wody i nie spożywajmy alkoholu przez 72 godziny przed pobraniem krwi. W dniu oddania krwi warto zjeść lekkie śniadanie i nie palić papierosów. Pamiętajmy też o zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.