Postanowienia noworoczne dotyczące diety najlepiej zacząć realizować w grudniu
Najpopularniejszym postanowieniem noworocznym Polaków w ubiegłym roku było to dotyczące troski o zdrowie, w tym dbania o właściwą dietę. Aż 41% z nas planowało, że w 2021 roku będzie zdrowiej się odżywiać1. Prawdopodobnie w tym roku numerem jeden na liście noworocznych postanowień będzie również to dotyczące naszego zdrowia. Jak zabrać się do realizacji noworocznych obietnic, aby za rok te same punkty ponownie nie pojawiły się na liście?
Jednym z naszych najczęstszych noworocznych postanowień jest utrata wagi, a pierwszy dzień stycznia jest idealną okazją do tego, aby podejść do tematu dbania o siebie i swoje zdrowie od nowa – z czystą kartą. Ponownie wytyczamy sobie cel, planujemy oraz wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądało nasze życie, kiedy już uda się go osiągnąć. Jak wytrwać w tym zamierzeniu dłużej niż przez pierwsze kilka tygodni nowego roku oraz pokonać trudności na drodze do lepszego samopoczucia?
Zacznij już w grudniu
Zazwyczaj do realizacji postanowienia o zmianie diety oraz stylu życia zabieramy się 1 stycznia, zaraz po świąteczno-sylwestrowym biesiadowaniu. I wchodzimy w temat kompletnie nie przygotowani – nie wiemy, co konkretnie chcemy osiągnąć (poza bardzo ogólnym: schudnę, będę się lepiej odżywiać). Nie wiemy też, na ile podjęte zobowiązanie będzie dobre dla naszego organizmu. I dalej: nie mamy rozpisanej diety, nie jesteśmy przygotowani pod względem tygodniowego planu posiłków, a bardzo często nie wiemy nawet, jakie działania towarzyszące chcemy podjąć, aby redukcja wagi i poprawa naszego samopoczucia była efektywna i długofalowa. Poza zmianą diety nie mamy również planu na regularną aktywność fizyczną, która towarzyszyłaby naszej walce o lepsze zdrowie. A na domiar złego, przy świątecznym stole pozwalamy sobie na więcej, bo przecież… od nowego roku dieta!
Przygotuj plan – aby wytrwanie w noworocznych postanowieniach było skuteczne, należy już w grudniu przystąpić do jego realizacji. Warto zacząć od wykonania badań, między innymi poziomu cholesterolu oraz glukozy, aby sprawdzić, czy podjęte przez nas zobowiązanie na pewno będzie dobre dla naszego organizmu i przyniesie oczekiwany efekt. A jak pokazują statystyki, 1/3 Polaków nie pamięta, kiedy ostatnio sprawdziła swój profil lipidowy2. Badania będą również pomocne podczas konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą pomóc w dopasowaniu diety oraz jadłospisu do możliwości i potrzeb naszego organizmu.
Z kompletem badań oraz po konsultacji ze specjalistą, który pomoże nam przygotować jadłospis, możemy przygotować plan posiłków, a także listę zakupów. Produkty niezbędne do przygotowania nowego, zdrowszego menu warto nabyć w miarę możliwości pod koniec grudnia – aby być w pełni przygotowanym na realizację postanowienia już od 1 stycznia. Dodatkowo, już w grudniu warto zaplanować czas na regularną aktywność fizyczną, którą rozpoczniemy do nowego roku. Wpisanie treningów do kalendarza pomoże nam w wytrwaniu w postanowieniu.
Warto również zrobić przegląd zawartości naszych kuchennych szafek i jeżeli to możliwe, pozbyć się wszystkich niezdrowych i słodkich przekąsek, które mogą nas kusić szczególnie w pierwszych tygodniach naszego nowego, zdrowszego stylu życia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie od razu całkowicie zrezygnować z niezdrowych przekąsek, eliminujmy je z diety stopniowo.
W grupie raźniej
Zmiana stylu życia i wprowadzenie nowych zwyczajów to trudna i długa droga, ale przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego do walki o lepszą sylwetkę warto zaprosić również rodzinę lub najbliższych. Wspólne podjęcie wyzwania to nie tylko szansa na wytrwanie w postanowieniu, ale również okazja do zatroszczenia się o zdrowie najbliższych. Już na start przypomnijmy bliskim o badaniach, szczególnie poziomu cholesterolu oraz glukozy, zaproponujmy wspólne przygotowywanie posiłków czy regularną aktywność fizyczną. Bliscy będą również nieocenionym wsparciem wtedy, gdy zabraknie nam motywacji w drodze do celu. Zachęcajmy również do ćwiczeń nasze dzieci – jak pokazują badania marki Berimal, tylko 25% dorosłych ćwiczy ze swoimi pociechami. Warto zaproponować najmłodszym wspólną aktywność, aby już od dzieciństwa budować ich zdrowe nawyki.
Metoda małych kroków
Nie zniechęcajmy się, gdy nie wszystko będzie szło po naszej myśli i na tydzień po wprowadzeniu nowych zasad żywieniowych nasza waga nie pokaże spadku o 5 kilogramów. Utrata wagi, poprawa kondycji, czy wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych to rzeczy, których nie da się osiągnąć z dnia na dzień. Bądźmy cierpliwi, konsekwentnie trzymajmy się diety i podejmujmy regularną aktywność fizyczną.
Jeżeli do tej pory nie ćwiczyliśmy, zacznijmy od kilku minut treningu dziennie. Jeżeli obawiamy się, że zabraknie nam motywacji do ćwiczeń, możemy skorzystać z aplikacji treningowej lub liczącej kroki, które monitorując efekty, mogą motywować nas do kolejnych aktywności. W codziennych staraniach o lepsze zdrowie i sylwetkę przydadzą nam się również kuchenne gadżety. Sokowirówka, blender, patelnie do smażenia bez dodatku tłuszczu z pewnością ułatwią drogę do celu.
Jedzenie na mieście? Weź lunchbox
Jeżeli planujemy spędzić cały dzień poza domem, pamiętajmy o zabraniu ze sobą zdrowych posiłków, np. w formie lunchboxa. Posiłki przygotowane samodzielnie są zdrowsze niż te, które możemy kupić na mieście. Niestety, jak pokazują badania zrealizowane na zlecenie marki Berimal, co piąty Polak codziennie lub kilka razy w tygodniu kupuje tzw. „gotowce”.
Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie skomplikowanych dań w domu, przygotujmy te oparte na świeżych warzywach, zdrowych kaszach oraz pełnoziarnistych makaronach z dodatkiem olejów roślinnych. Dodatkowo, ograniczmy przekąski między posiłkami oraz dbajmy o swoje nawodnienie. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami zwykłej wody, warto kupić szklany bidon, w którym zabierzemy ze sobą wody smakowe przygotowane w domu. Do wody idealnie pasuje mięta oraz ulubione owoce.
Mierz siły na zamiary
Nie wymagajmy od siebie więcej, niż jesteśmy w stanie zrobić. Nie poddawajmy się również, gdy zdarzy nam się potknięcie na drodze do lepszego zdrowia. Każdy popełnia błędy i może mieć chwilę słabości. Jeden cukierek, dzień bez ćwiczeń lub niezdrowy posiłek nie przekreślą naszych dotychczasowych osiągnięć. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste „rozgrzeszanie się” obniża nasz poziom motywacji i finalnie może przyczynić się do porzucenia podjętego, noworocznego zobowiązania.
Komentarz przygotowała: Agnieszka Piskała – Topczewska, dietetyk, ekspert marki Berimal.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.