Komunikaty PR

Pozytywna przestrzeń nie tylko w domu

2021-10-02  |  07:05
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Gniadzik
Agencja Face it!

Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
j.gniadzik|agencjafaceit.pl| |j.gniadzik|agencjafaceit.pl
+48 510 189 848
https://agencjafaceit.pl/

Powstaje coraz więcej nowych przestrzeni do wynajęcia pod lokal użytkowy. Placówki edukacyjne, kluby fitness, czy też kliniki medycyny estetycznej to miejsca, przy których projektowaniu powinno się brać pod uwagę tzw. teorię pozytywnej przestrzeni. Ważne, abyśmy my jako użytkownicy danego miejsca, czuli się w nim dobrze, i by żadne elementy architektury, wyposażenia i wystroju wnętrza nie szkodziły naszemu zdrowiu.

Nie tylko nasze domy i miejsca pracy powinny stanowić dla nas pozytywną przestrzeń – mówi Aziralili Agnieszka Dirks, ekspertka pozytywnych przestrzeni sztuki pozytywnej – w każdym miejscu, w którym przebywamy powinniśmy czuć się komfortowo, a już na pewno w lokalach usługowych, do których przychodzimy, by zadbać o siebie. Placówki edukacyjne, w których czas spędzają nasze dzieci także powinny spełniać określone wymagania, by uczniowie mogli z łatwością, w przyjaznym otoczeniu przyswajać wiedzę.  

Jak przestrzeń wpływa na edukacje najmłodszych?

Nie od dziś wiadomo, że sposób zorganizowania szkoły i przystosowanie klas w których przeprowadzane są lekcje wpływa bezpośrednio na wyniki w nauce uczniów jak również budowanie ich dobrych relacji z rówieśnikami. Skupienie się uczniów w czasie godzin lekcyjnych podwyższa efektywność ich pracy, co przekłada się narówcież na lepsze samopoczucie i zadowolenie z lepszych wyników. Tym bardziej po okresie wakacyjnym pomieszczenia powinny zachęcając skutecznie skłonić uczniów do tego, by skupili się na danym przedmiocie i wykonywanych zadaniach – zaznacza Agnieszka Dirks.

Zatem co zrobić, by pomimo rozgardiaszu, który zazwyczaj panuje w szkołach zapewnić uczniom warunki do nauki? Bardzo istotne są proporcje zastosowanych wewnątrz kolorów oraz kształtów. Olbrzymią rolę odgrywa jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy – brak zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych. Sale lekcyjne powinny być wietrzone po każdej lekcji, a jeśli działa klimatyzacja, to należy zwracać uwagę na jej konserwację. Bardzo korzystnie wpływa duża ilość żywych roślin zielonych, szczególnie tych, które produkują tlen. Ważnym elementem, który wspomaga koncentrację są też duże, stabilne biurka, na których powinien być utrzymywany porządek, a na wierzchu widoczne mogą być tylko przedmioty niezbędne na danej lekcji. Dzięki utrzymaniu ładu w swoim otoczeniu, uczeń może zapanować nad porządkiem w głowie i będzie mógł się skupić na tym co jest ważne w danym momencie.

Podstawową zasadą jest „nie szkodzić” – trzeba wyeliminować szkodliwe czynniki z najbliższego otoczenia. Warto więc zwrócić uwagę z jakich materiałów są zrobione biurka, krzesła, tablice w szkole. Czasem możemy być nieświadomi tego, że dany przedmiot może wywoływać reakcje alergiczną lub złe samopoczucie  uczniów. Nie zdajemy sobie sprawy, że dany składnik chemiczny może być szkodliwy dla wszystkich, a meble mogą nas truć lotnymi związkami.

Idealne miejsce do ćwiczeń fizycznych

We współczesnej kulturze widoczny jest swoisty kult ciała, który wyraża się w wielu podejmowanych przez nas aktywnościach. Wygląd zewnętrzny coraz częściej staje się obrazem osobowości, sposobem definiowania siebie wobec innych. O nasze ciało chcemy więc dbać i także tutaj potężną rolę odgrywają miejsca do ćwiczeń i przedmioty, którymi się otaczamy. Kto chciałby ćwiczyć na urządzeniu, które jest stare, nie do końca jest sprawne, lub co gorsza nie spełnia standardów higienicznych? – Pyta Aziralili – gdy dzielimy się zdjęciami z siłowni, to także oczekujemy, że przestrzeń uchwycona na fotografii będzie po prosu ładna. Coraz więcej klub fitness inwestuje więc w nowe przestrzenie i miejsca, aby przyciągnąć uwagę klientów. Również tutaj fundamentalna zasadą jest Nie szkodzić, czyli przebywać w pomieszczeniach nie zawierających elementów z toksycznymi składnikami oraz bez zanieczyszczeń biologicznych w powietrzu . Wpływa to na jakość powietrza, które w zwiększonych ilościach zaczerpujemy podczas ćwiczeń Istotny jest porządek przestrzeni, urządzania do ćwiczeń powinny stać w odpowiednich miejscach, pomieszczenia oczywiście powinny być także dobrze wentylowane, a kolory ścian nie powinny nas rozpraszać.

Kojąca atmosfera gabinetu medycyny estetycznej

O ciało możemy też zadbać poprzez zabiegi pielęgnacyjne i medycynę estetyczną, których popularność rośnie – nie tylko wśród kobiet, ale też i mężczyzn. Jeszcze do niedawna ten temat wzbudzał wiele kontrowersji, a teraz na dobre wszedł do naszej codzienności. Jako klienci - użytkownicy gabinetów i klinik głównie zwracamy uwagę na to, czy zachowana jest odpowiednia higiena jednak wpływa na nas sposób zorganizowania całej przestrzeni, który może sprawiać, że poczujemy się dobrze lub nie, może powodować jakiś niesprecyzowany rodzaj dyskomfortu, przez który nie będziemy mieli ochoty na ponowną wizytę w tym miejscu – zapewnia ekspertka – szczególnie w takich medycznych placówkach bezpieczniej czujemy się, kiedy klinika jest wyróżniona certyfikatem Positive Spaces Pro. W takich miejscach szczególnie istotne jest, by atmosfera pozwalała nam się w pełni zrelaksować i odprężyć. Uważajmy jednak na zapachy, które unoszą się w gabinetach i klinikach – często wykorzystywane są świece zapachowe i rozpylane aromaty, które mogą mieć na nas negatywny, drażniący wpływ.

Uniwersalny charakter pozytywnej przestrzeni

Niezależnie od tego gdzie przebywamy, powinniśmy czuć się dobrze dzięki otaczającej nas przestrzeni. Elementy otoczenia wpływają na naszą podświadomość nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z korelacji czynników zewnętrznych i naszego nastroju – przekonuje Aziralili – standardy i style wnętrz różnią się między sobą, ale łączy je to, co dla nas wszystkich jest najważniejsze dla dobrego samopoczucia – jakość powietrza, ciepłe oświetlenie oraz dużo roślin zielonych. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z ekspertką Pozytywnych Przestrzeni Pro. Architekci powinni więc brać pod uwagę zasady projektowania pozytywnej przestrzeni, byśmy nie szkodzili sobie podczas wielu godzin spędzanych każdego dnia w różnorodnych wnętrzach.

 

AZIRALILI – wielokrotnie nagradzana artystka, ekspertka, prekursorka i kuratorka Sztuki Pozytywnej oraz Pozytywnych Przestrzeni. Życie jest fascynacją – pokazuje artystka w każdej ze swoich prac, które zawierają radość, przyjemność istnienia oraz dobrobyt mentalny i materialny. https://aziraliliart.com/pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face it!
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.