Prawie 8 milionów z 1% dla pacjentów kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Ślężna 114s/1
53-111 Wrocław
justyna.zalewska|naratunek.org| |justyna.zalewska|naratunek.org
665929699
www.naratunek.org
7.889.239,88 złotych - właśnie tyle na konto Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową przekazały urzędy skarbowe z całego kraju! Taką zawrotna sumę Fundacja zawdzięcza osobom, które rozliczając w tym roku PIT, postanowiły wesprzeć swoim 1% leczenie dzieci chorych na raka.
- Jesteśmy pod wrażeniem wielkich serc naszych Przyjaciół - podkreśla Klaudia Smolarska z Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Tegoroczna suma z 1%, biorąc pod uwagę obniżenie stawki PITu oraz to, że aż osiem roczników zostało zwolnionych z podatku dochodowego, to zawrotny wynik!
Taki zastrzyk finansowy dla Fundacji w dobie pandemii to ogromna pomoc. Wydatki się stale mnożą, walka z rakiem u dzieci wciąż trwa (rocznie nowotwór diagnozowany jest u około 1000 dzieci w Polsce), a możliwości dotarcia do darczyńców są ograniczone. Fundacja musiała zrezygnować m.in. z organizacji eventów czy też kwestowania przy udziale wolontariuszy. Finansowe skutki pandemii odczuwają też firmy, które na co dzień wspierają Fundację.
- Te prawie 8 milionów złotych pozwoli nam na zakup drogich, nierefundowanych leków, pokrycie kosztów rehabilitacji i terapii dla pacjentów z kliniki Przylądek Nadziei - mówi Bartłomiej Dwornik z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Dzięki tym pieniądzom możemy również dalej prowadzić naszą autorską Klinikę Mentalną, która zapewnia wsparcie psychologiczne nie tylko dla pacjentów, ale także ich rodziców.
Jak podkreśla Fundacja, choć kwota wydaje się duża, to przy skali kosztów nowoczesnej onkologii dziecięcej w Polsce, jest kroplą w morzu potrzeb. Jedna nierefundowana terapia potrafi kosztować nawet ponad milion złotych. Dlatego Fundacja szuka nowych, niekonwencjonalnych form pozyskiwania pomocy dla dzieci. W przestrzeni Wrocławia pojawiły się na przykład dwa Dobromaty. To maszyny przypominające automaty do kawy, w których przy użyciu karty płatniczej można zostawić datek dla dzieci zmagających się z nowotworem. Jedną z maszyn można spotkać podczas zakupów w Centrum Handlowym Magnolia Park. Druga ruszyła w drogę po Wrocławiu, a wkrótce zwiedzi także całą Polskę i zawita w lokalach usługowych, biurowcach, czy na dużych imprezach.
- Dla wszystkich darczyńców Fundacja przygotowała urocze podziękowania:
- https://www.facebook.com/przyladeknadziei/videos/527311501394173/
**
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 30 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.