Komunikaty PR

Problemy z cholesterolem u bliskich – jak możemy pomóc?

2021-11-30  |  20:00

Jak pokazują dane z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego dla marki Berimal, u blisko 25% ankietowanych stwierdzono w minionym roku podwyższony poziom cholesterolu. Problem jest jednak znacznie poważniejszy. Co trzeci Polak nie pamięta, kiedy ostatnio sprawdzał poziom tego wskaźnika, a 16% nie stosuje żadnych działań profilaktycznych. Skutecznym sposobem na odwrócenie tego trendu jest inspirowanie do zdrowych nawyków rodziny i przyjaciół. Od czego warto zacząć?

Z podwyższonym cholesterolem zmaga się według szacunków blisko 20 milionów Polaków. Co gorsza, większość z nas nie robi nic, aby dbać o jego poziom[1]. Podstawą do skutecznego uregulowania tego wskaźnika jest przede wszystkim szybka diagnoza. Chcąc zadbać o zdrowie swoich najbliższych, należy w pierwszej kolejności zachęcić ich do okresowych badań morfologicznych.

Diagnostyka na przekór mitom

Niezmiennie duża popularność mitów dotyczących cholesterolu jest jednym z czynników, który z pewnością zniechęca do regularnych badań. 26% Polaków wierzy, że ludzie o prawidłowej masie ciała nie mają podwyższonego cholesterolu, a 35% sądzi, że jest on zarezerwowany dla osób prowadzących siedzący tryb życia i stosujących niezdrową dietę[2].

Warto uświadomić bliskim, że hipercholesterolemia dotyka również osoby szczupłe, dbające o zróżnicowaną dietę czy regularnie uprawiające sport, bez względu na wiek. American Heart Association rekomenduje, aby wykonać lipidogram po ukończeniu 20 roku życia i nawet w przypadku braku objawów powtarzać badanie co 4-6 lat[3]. Skierowanie na profil lipidowy, polegający na standardowym pobraniu krwi, wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Badanie nie jest bolesne i nie należy się go obawiać.

O krok przed objawami

Objawy hipercholesterolemii stają się szczególnie wyraźne dopiero wtedy, gdy wartość cholesterolu we krwi zbliża się do poziomu niebezpiecznego dla zdrowia. Na tym etapie choroby bezwzględnie nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm. Jednak ze wskazaniem symptomów udowodnionych medycznie problem ma aż 21% Polaków[4]. Najpopularniejszym objawem jest dotkliwy ból w nogach i skurcze łydek, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować u innych. Podczas rozmowy z najbliższymi warto zwrócić uwagę na widoczne żółte zgrubienia na powiekach i w zgięciach łokci, zaburzenia pamięci oraz koncentracji, a także guzki na ścięgnach nadgarstków. Jednak gdy są widoczne, sytuacja jest już stosunkowo poważna. W związku z tym, zawsze warto być zawsze o krok przed objawami i wypracować nawyk regularnego badania się.

W przypadku wystąpienia objawów warto uświadomić bliską osobę o potencjalnych problemach z gospodarką lipidową i zmotywować do zasięgnięcia porady lekarskiej. Jednak nawet mimo pozornie dobrego stanu zdrowia i brak widocznych symptomów, zawsze powinniśmy zachęcać do badań. Regularna kontrola to podstawa efektywnej profilaktyki – podsumowuje Agata Polasz, Brand Manager marki Berimal, suplementu diety wspierającego utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, USP Zdrowie.

Wspólne dbanie o zdrowie przynosi efekty

Aktywność fizyczna, zróżnicowana dieta i odpowiednia suplementacja sprzyjają regulowaniu poziomu cholesterolu. Zdrowy tryb życia znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia hipercholesterolemii, a wspólne dbanie o zdrowie jest zdecydowanie łatwiejsze, dlatego motywujmy się do tego nawzajem. Blisko 16% Polaków nie stosuje żadnych działań profilaktycznych[5]. Warto zwrócić uwagę, czy przedstawiciele tej grupy nie znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu i zachęcić ich do zmiany nawyków na lepsze.

[1]https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/aktualnosci/237897,prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu
[2] Raport: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowany na zlecenie marki Berimal, wrzesień 2021
[3] https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/how-to-get-your-cholesterol-tested
[4] Raport: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowany na zlecenie marki Berimal, wrzesień 2021
[5] Tamże

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.