Profilaktyka HIV na Pol’and’Rock Festival
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
O bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, orientacji i tożsamości psychoseksualnej, prawach seksualnych, a także antykoncepcji, ale przede wszystkim o profilaktyce zakażeń HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową będą mówić 2-5 sierpnia podczas festiwalu Pol’and’Rock wolontariusze z Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział w Zielonej Górze. Ich akcja to element projektu „Miłość, młodość, odpowiedzialność”, na realizację którego TRR otrzymało grant w konkursie Pozytywnie Otwarci.
O tym, jak ważne jest dostarczanie tej wiedzy młodym i nie tylko młodym uczestnikom festiwalu świadczą rosnące liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV w Polsce. Epidemia zatacza coraz szersze kręgi. Ubiegły rok był rekordowy z 2384 nowymi przypadkami, ale rok 2023 zapowiada się jeszcze gorzej. Wstępne dane tylko za pierwsze półrocze mówią już o 1503 przypadkach!
Także dlatego stoisko TRR na Pol’and’Rock będzie widoczne z daleka. Na gości czekają ulotki, broszury i plakaty edukacyjne, quizy i konkursy z nagrodami oraz bezpłatne materiały profilaktyczne w tym m.in. prezerwatywy damskie i męskie. Zaplanowano ponadto warsztaty dotyczące szacowania ryzyka zakażenia HIV i HCV. Jednak nawet jeśli ktoś trafi na stoisko pomiędzy godzinami warsztatów – nic straconego! „Przez cały dzień, każdego dnia festiwalu na stoisku będzie można porozmawiać z edukatorami, którzy chętnie podzielą się wiedzą na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową i odpowiedzą na każde pytanie. Warto odwiedzić nasze stoisko również w celu wykonania szybkiego, bezpłatnego testu w kierunku HIV, HCV i kiły – o ile z rozmowy wyniknie, że jest on potrzebny” – zachęca dr Joanna Dec-Pietrowska z TRR oddział Zielona Góra.
Jeśli komuś nie uda się dotrzeć na festiwal, zawsze może zajrzeć do mediów społecznościowych Towarzystwa Rozwoju Rodziny Zielona Góra, gdzie będą się pojawiać obszerne relacje z tego, co będzie się działo na stoisku.
„Do zakażeń HIV dochodzi najczęściej w wyniku ryzykownych zachowań seksualnych, o które łatwiej w czasie wakacji i urlopów. Dlatego cieszę się, że mogliśmy wesprzeć realizację kampanii edukacyjnej TRR na Pol’and’Rock Festival. W walce z HIV najważniejsza jest wiedza i profilaktyka. Wierzę, że dzięki akcji TRR uczestnicy tej imprezy dowiedzą się więcej o HIV i nie dołączą do szybko rosnącej grupy osób, którym potrzebne są leki antyretrowirusowe” – skomentował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która przeznaczyła już 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.