Profilaktyka HIV w poznańskich klubach
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Już od piątku w poznańskich klubach, oprócz rozrywki, na gości będą czekały informacje o profilaktyce i terapii HIV. Akcja zaczyna się 29 kwietnia o 22:00 w Dużym Lokum przy ul. Półwiejskiej 16 występem Siostry Mary Read. Na miejscu będą też wolontariusze, którzy podzielą się informacjami na temat wirusa. Wszystko to w ramach projektu edukacyjnego „Od przygody zwykle się zaczyna” Urzędu Miasta Poznania prowadzonego przez stowarzyszenie Grupa Stonewall. Kampania potrwa do października. Realizowana jest ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.
Województwo wielkopolskie od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV. Zgodnie z danymi NIZP PZH-PIB w roku 2020 w Wielkopolsce odnotowano 76 przypadków HIV. Więcej było tylko na Mazowszu i w Małopolsce. Podobną sytuację obserwowaliśmy przed pandemią COVID-19. W roku 2019 wykryto w Wielkopolsce 131 nowych zakażeń (czwarte miejsce w Polsce), a w 2018 – 152 (trzecia pozycja). Te liczby pokazują, że wiedza na temat profilaktyki HIV jest w województwie bardzo potrzebna.
„Pracując z Grupą Stonewall, widzę jak duży jest głód informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową. Problemem, który zauważyło Miasto Poznań, jest fakt, że poza środowiskiem LGBT+ w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat nowoczesnej profilaktyki HIV, a także świadomości, że N=N, czyli że osoba HIV+ z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi nie przenosi zakażenia. Nie lepiej jest z wiedzą na temat innych chorób przenoszonych drogą płciową” – mówi Paweł Ziemba, koordynator poznańskich wydarzeń, przedstawiciel Stowarzyszenia Grupa Stonewall. – „Stąd projekt partyworkingu skierowanego do szerokiej rzeszy osób korzystających z klubów i dyskotek w Poznaniu, gdzie do tej pory nie była prowadzona podobna edukacja”.
Oprócz Dużego Lokum, wolontariusze będą też obecni m.in. w klubie Come back. W ramach projektu jeszcze przed wakacjami zacznie ponadto działać aplikacja mobilna mająca na celu podnoszenie poziomu wiedzy o HIV. Na podstawie dostępnej w aplikacji ankiety każdy będzie mógł oszacować, czy i kiedy powinien pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, żeby zrobić bezpłatny, anonimowy test. Aplikacja poda też w przystępnej formie informację na temat profilaktyki HIV, m.in. zachowań ryzykownych.
„Podczas pandemii COVID-19 liczba wykonywanych w Polsce testów w kierunku zakażenia HIV znacząco spadła. To bardzo niebezpieczne, bo przecież ten wirus nie jest w odwrocie. Przeciwnie. Liczba zakażeń rośnie. Tymczasem ludzie nie robią badań, nie wiedzą o swoim statusie i nie podejmują leczenia. Dlatego cieszą akcje takie jak ta przygotowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Grupę Stonewall. Dzięki niej możliwe będzie bezpośrednie dotarcie z wiedzą do młodzieży, a więc grupy, która HIV zakaża się najczęściej” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.