Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach rozwoju, nie daje żadnych niepokojących znaków – dzięki badaniom profilaktycznym możemy uniknąć zbyt późnej diagnozy i co za nią idzie długotrwałego i kosztownego leczenia.
Na wakacje wyjeżdżamy chcąc uciec od zmartwień dnia codziennego – badania profilaktyczne przed podróżą zapewniają pewność, że stan zdrowia pozwala na bezpieczne podróżowanie, pomaga nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek zdrowotnych.
Dlaczego warto zbadać się przed podróżą?
– Badania profilaktyczne warto potraktować jako element przygotowań do wyjazdu, ponieważ pozwalają na ocenę ogólnego stanu zdrowia i wykrycie ewentualnych problemów, które mogłyby wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podróży. – tłumaczy Anastasiia Danhulzhi, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu centrum diagnostycznego 4DCenter. Dzięki odpowiednio dobranym badaniom możemy upewnić się, że organizm jest w pełni sprawny i przygotowany na zmiany klimatyczne, nowe warunki środowiskowe czy zwiększony wysiłek fizyczny. Ponadto, wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych daje możliwość podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych, co może znacząco poprawić jakość i bezpieczeństwo wyjazdu.
Jakie badania lekarskie najlepiej wykonać przed planowanym urlopem?
Przed planowanym urlopem warto wykonać konkretne badania lekarskie, które pomogą upewnić się, że jesteśmy w odpowiedniej kondycji zdrowotnej do podróży. W zależności od celu podróży i naszego ogólnego stanu zdrowia, wskazane mogą być badania takie jak: morfologia krwi, poziom cukru, cholesterol, funkcjonowanie wątroby i nerek, badanie EKG czy testy na obecność infekcji. Przed urlopem ważna jest również konsultacja dermatologiczna - to kluczowy element dbałości o zdrowie skóry. – Często nie zwracamy uwagi na znamiona, które mamy, ale one również wymagają regularnej kontroli. W ramach naszych konsultacji dermatologicznych oferujemy dermatoskopię, która umożliwia dokładne wykrycie i monitorowanie wszelkich zmian skórnych. – mówi Anastasiia Danhulzh. – To prosta, ale niezwykle ważna procedura, która może znacząco wpłynąć na Państwa zdrowie i spokój. Natomiast, osoby z przewlekłymi schorzeniami powinny skonsultować się ze swoim lekarzem w celu dostosowania badań do indywidualnych potrzeb. Ważne jest również, aby przed wyjazdem sprawdzić ewentualne zalecenia dotyczące szczepień, zwłaszcza jeśli podróżujemy do krajów o innym klimacie lub rejonów o podwyższonym ryzyku chorób zakaźnych.
Jak wygląda przebieg wizyty w klinice diagnostycznej?
W klinikach takich jak 4DCenter wszystkie badania odbywają się tego samego dnia, w jednej lokalizacji. – Stawiamy pacjenta na pierwszym miejscu. Przede wszystkim, nasza doświadczona kadra medyczna doskonale rozumie, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, zwłaszcza w nowoczesnym trybie życia. Nasi pacjenci oprócz tego, że dostają kompleksowy przegląd zdrowia , który zawiera : konsultacje specjalistyczne, badania laboratoryjne i diagnostyczne, w tym USG wszystkich narządów organizmu, mogą liczyć z naszej strony na kompleksową opiekę ze strony przypisanego mu opiekuna,, brandowany strój oraz spersonalizowane posiłki w specjalnym miejscu stworzonym dla relaksu naszych Pacjentów - Green Poincie. Bardzo ważna jest dla nas komunikacja, dlatego nasi eksperci i opiekunowie są dostępni w pięciu językach, a po zakończeniu badań pacjent otrzymuje raport końcowy zawierający wszystkie wyniki bada i zalecenia lekarzy wraz z podsumowaniem internisty. Raport zawsze piszemy w sposób zrozumiały i przejrzysty. – opowiada Anastasiia Danhulzhi.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.