Komunikaty PR

Profilaktyka kluczem do zdrowia w sezonie infekcyjnym

2024-09-30  |  10:00

Sezon zachorowań na choroby infekcyjne tuż-tuż. Eksperci ostrzegają, że w tym roku będzie on dłuższy i bardziej nieprzewidywalny niż poprzednie. W obliczu rosnącej liczby zachorowań Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki – w szczególności szczepień ochronnych – i zachęca do korzystania z teleporad.

Nadciąga sezon infekcyjny, który może zacząć się jeszcze w październiku i potrwać nawet 7 miesięcy. Jak wynika z różnych estymacji – można spodziewać się większej liczby zachorowań, a co za tym idzie: większej liczby wizyt lekarskich. Taki trend Medicover zauważa od lat.

Z naszych statystyk wynika, że w porównaniu do 2019 r. liczba zachorowań infekcyjnych na pacjenta wzrosła nawet o 30 proc.

– mówi Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Usług Biznesowych w Medicover.

W ostatnim czasie obserwujemy rekordowe na przestrzeni kilku lat zapotrzebowanie na internistów, lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz pulmonologów. Jest to spowodowane znacznie większą liczbą infekcji sezonowych oraz wydłużeniem sezonu zachorowań. Na przykładzie sezonu grypowego widzimy, że czas trwania sezonu, jego dynamika – stały się mniej przewidywalne od czasu wybuchu pandemii COVID-19

– dodaje.

Oprócz infekcji typowo sezonowych, wśród chorób, które szczególnie dają się we znaki pacjentom w tym sezonie, jest m.in. krztusiec. Jak podkreśla lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, epidemiolog, lekarz medycyny rodzinnej:

Krztusiec to bardzo zaraźliwa choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u niemowląt. Początkowe objawy krztuśca są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest charakterystyczny – napady są gwałtowne i kończą się typowym świstem przy wdechu. W przypadku podejrzenia krztuśca należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Szczepienia najlepszą ochroną

Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki w walce z infekcjami. Szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym.

Szczepienia chronią nie tylko nas samych, ale także osoby z naszego otoczenia, które z różnych względów nie mogą być szczepione. Szczególne znaczenie mają szczepienia kobiet ciężarnych przeciwko krztuścowi i grypie. W ten sposób mama może przekazać przeciwciała swojemu dziecku i zapewnić ochronę przed tymi groźnymi chorobami w pierwszych miesiącach jego życia

– dodaje lek. Agnieszka Motyl.

Medicover rozpoczął zapisy na szczepienia przeciwko grypie, które chronią przed zachorowaniem, powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi (choroby serca i płuc, cukrzyca), kobiet w ciąży (szczepionka chroni również niemowlę) oraz osób z ich otoczenia, które są bardziej podatne na ciężki przebieg infekcji. Umówić się na szczepienie można wygodnie przez aplikację Medicover OnLine. Podczas tej samej wizyty istnieje możliwość zaszczepienia siebie lub dziecka również przeciwko innym chorobom, takim jak: krztusiec, pneumokoki, półpasiec, HPV, WZW A i B, błonica, tężec, KZM czy RSV. Wystarczy zgłosić taką potrzebę pielęgniarce lub lekarzowi.

Większa rola pielęgniarek i położnych

Warto pamiętać, że szczepienia mogą wykonywać nie tylko lekarze, lecz także pielęgniarki i położne. Dziś ich rola jest znacznie większa, a ich kompetencje pozwalają na wykonanie szerszego zakresu usług.

W Medicover stawiamy na wysokie kompetencje pielęgniarek i położnych. Od lat z powodzeniem samodzielnie kwalifikują pacjentów do szczepień ochronnych oraz wykonują szczepienia, co przyczynia się do zwiększenia dostępności i wygody dla pacjentów. W przypadkach wymagających szerszej konsultacji medycznej pielęgniarki lub położne współpracują z lekarzem specjalistą

– mówi dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.

W Medicover pielęgniarki i położne świadczą także inne samodzielne usługi, takie jak kwalifikacja do szczepień, konsultacje, diagnostyka i terapia w wybranych chorobach. Zwiększenie roli i zakresu obowiązków pielęgniarki, które mają stosowne kwalifikacje, to także krok w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

W trosce o bezpieczeństwo w sezonie infekcyjnym, Medicover zachęca również do korzystania z teleporad. Stanowią one wygodną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnej wizyty w placówce. Pozwalają na szybką konsultację z lekarzem bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy uniknąć potencjalnego kontaktu z wirusem.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.