Przed nami kolejny sezon zachorowań na grypę. Dlaczego warto się szczepić?
W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na okres między styczniem a marcem, jednak już teraz rozpoczyna się jesienno-zimowy sezon infekcyjny, i to już drugi w trakcie pandemii COVID-19. W tym sezonie z uwagi na zniesienie większości ograniczeń, w tym powrót dzieci do nauki stacjonarnej, epidemiolodzy przewidują zwiększoną liczbę zachorowań nie tylko na COVID-19, lecz także na inne choroby dróg oddechowych, m.in. na grypę.
Grypa stanowi poważne zagrożenie dla osób z grup ryzyka, które mogą doświadczyć ciężkiego przebiegu choroby (w tym np. zapalenia zatok, oskrzeli, płuc czy zapalenia ucha środkowego), a nawet umrzećPrzechodzenie grypy nawet w łagodnej postaci to znaczące osłabienie organizmu i zwiększanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Niestety możliwe jest też jednoczesne zachorowanie na grypę i inne choroby układu oddechowego, takie jak COVID-19.
Eksperci wciąż badają, jak powszechne jest to zjawisko. Niektóre objawy grypy i COVID-19 są podobne, co utrudnia odróżnienie ich na podstawie samych objawów. Wymaga to przeprowadzenia odpowiednich testów, co wydłuża proces diagnostyczny. Zaszczepienie się przeciwko grypie to najlepsza ochrona przed grypą i jej potencjalnie poważnymi powikłaniami, hospitalizacją czy zgonem, a zaszczepienie się na COVID-19 to najlepsza ochrona przed tą chorobą.
– Ryzyko poważnych powikłań w przypadku grypy jest niższe niż w przypadku COVID-19. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tej choroby – szczególnie w obliczu pandemii koronawirusa
– przekonuje lek med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog z Medicover.
W sezonie grypowym 2021/2022 wszystkie szczepionki przeciw grypie będą czterowartościowe (czteroskładnikowe), co oznacza, że mają chronić przed czterema szczepami wirusa grypy.
– Nie istnieją żadne przesłanki, by rezygnować ze szczepień przeciw grypie. Punkty szczepień realizują je w bezpiecznych warunkach, a skuteczność szczepień jest od lat bardzo dobrze udokumentowana. Szczepienie przeciw grypie i zachęcanie do tego innych to wyraz odpowiedzialności i dbałości o najbliższych – zupełnie jak w przypadku szczepień przeciw COVID-19
– dodaje.
Szczepienie przeciw grypie w większej skali ma również przełożenie na stan polskiego systemu opieki zdrowotnej. Wpisuje się to w szerszą strategię realizacji szczepień w czasie pandemii.
– Zaprzestanie wykonywania szczepień profilaktycznych zwiększa ryzyko wystąpienia nowych ognisk zachorowań i zgonów z powodu chorób zakaźnych, a tym samym skutkuje zwiększonym obciążeniem systemu opieki zdrowotnej, już przeciążonych walką z COVID-19. Tym wzrostom w dużej mierze można zapobiec dzięki szczepieniom
– komentuje Agnieszka Motyl.
Od jesieni 2020 r. zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie w czasie pandemii jest wyższe, niż bywało to w poprzednich sezonach. Dlatego też „nie warto czekać na szczyt zachorowań”, jak podsumowuje Agnieszka Motyl i przypomina, że „szczepienia pozostają jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki chorób zakaźnych, w wysokim stopniu zabezpieczają przed ciężkim przebiegiem, powikłaniami i zgonem z powodu choroby”. Dotyczy to szczepień zarówno przeciw COVID-19, jak i grypie, pneumokokom, czy krztuścowi.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.