Komunikaty PR

„Przejrzyj na oczy” – bezpłatne, przesiewowe badania ostrości wzroku dzieci

2022-01-25  |  17:00
Biuro prasowe

„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku to jedyna taka akcja w Polsce, której celem jest wykonanie przez salony optyczne bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku lub pełnych badań ostrości wzroku dzieciom we wspólnej inicjatywnie Fundacji WOŚP oraz Grupy Essilor. Ponadto organizatorzy kampanii edukacyjnej CZAS NA WZROK przekażą 1500 bezpłatnych par okularów korekcyjnych najbardziej potrzebującym dzieciom. 

Wyraźne widzenie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny dziecka, dlatego regularne badania ostrości wzroku są niezwykle istotne. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za zauważenie pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowym rozwoju wzroku, ponieważ dziecko samo nie przyzna się, że widzi niewyraźnie. Tegoroczny 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań wzroku.

Prawidłowe widzenie dzieci – podstawa rozwoju w „cyfrowej erze”

W przypadku dzieci i młodzieży każda nieprawidłowość związana z niewyraźnym widzeniem powinna być niezwłocznie skonsultowana ze specjalistą ds. ochrony wzroku. Problemy ze wzrokiem u dziecka mogą rzutować nie tylko na jego koordynację wzrokowo-ruchową, ale także rozwój intelektualny i emocjonalny, dlatego jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka, regularne kontrole są niezbędne.

Jeżeli nie ma podejrzeń problemów ze wzrokiem, a dziecko jest urodzone o czasie, pierwsze badanie powinno się odbyć w wieku 6-9 miesięcy, kolejne w 1-2 roku życia. Po pierwszej wizycie profilaktyczne badania wzroku powinny się odbywać regularnie co najmniej co 2 lata, a aktualne rekomendacje mówią nawet o badaniu przynajmniej raz w roku. Konieczne jest poddanie dziecka badaniu wzroku zdecydowanie przed rozpoczęciem nauki. W przypadku zdiagnozowanej wady wzroku dziecko powinno odbywać wizyty z badaniami kontrolnymi minimum raz na 6 miesięcy lub według zaleceń specjalisty. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie i leczenie zaburzeń widzenia wyrównuje szanse edukacyjne i daje możliwość prawidłowego funkcjonowania w szkole, a także później, w dorosłym życiu.

Jeśli tegoroczną wizytę dziecka u specjalisty ds. ochrony wzroku macie jeszcze przed sobą, teraz jest ku temu najlepsza okazja, by przebadać wzrok dziecka w ramach ogólnopolskiej akcji „Przejrzyj na oczy” – badania wzroku.

„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku dzieci w salonach optycznych

Grupa Essilor (Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO) od lat edukuje Polaków w zakresie profilaktyki zdrowego widzenia i dbania o wzrok, dlatego wspólnie z Fundacją WOŚP i niezależnymi salonami optycznymi organizuje ogólnopolską akcję przesiewowych badań ostrości wzroku dzieci w wieku 5-18 lat. Dzięki niej, do 28 lutego br., można bezpłatnie przesiewowo zbadać ostrość wzroku dziecka w salonach optycznych biorących udział w akcji. Lista salonów dostępna jest na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/program-badan-wzroku.

1500 par bezpłatnych okularów korekcyjnych dla najbardziej potrzebujących dzieci od Grupy Essilor 

Oprócz możliwości bezpłatnego zbadania ostrości wzroku dziecka, najbardziej potrzebujące dzieci otrzymają bezpłatne okulary korekcyjne (z puli 1500), które Grupa Essilor przeznaczyła na ten cel (decyduje kolejność zgłoszeń).

Tematyka tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam szczególnie bliska. Od lat wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci w zakresie badań wzroku i przeznaczamy środki na zapewnienie im prawidłowej korekcji wzroku, aby zwiększyć ich szanse na prawidłowy rozwój. Dlatego dziś nasza radość jest podwójna. Wspólnie z Fundacją WOŚP i przy nieocenionym wsparciu Optyków, będących Partnerami programu „Czas na Wzrok”, a także pozostałych salonów optycznych – udało nam się zorganizować akcję bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku dzieci. Dodatkowo cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę w postaci ufundowania 1500 par okularów korekcyjnych dzieciom z rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej i przyczynić się tym samym do poprawy jakości ich widzenia. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi do udziału w akcji, szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy wzrok dzieci wymaga szczególnego wsparcia ekspertów i monitorowania jego stanu – zachęca Adam Mamok, Prezes Grupy Essilor na Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Regulamin i szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/akcja-przejrzyj-na-oczy

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.