„Przejrzyj na oczy” – bezpłatne, przesiewowe badania ostrości wzroku dzieci
„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku to jedyna taka akcja w Polsce, której celem jest wykonanie przez salony optyczne bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku lub pełnych badań ostrości wzroku dzieciom we wspólnej inicjatywnie Fundacji WOŚP oraz Grupy Essilor. Ponadto organizatorzy kampanii edukacyjnej CZAS NA WZROK przekażą 1500 bezpłatnych par okularów korekcyjnych najbardziej potrzebującym dzieciom.
Wyraźne widzenie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny dziecka, dlatego regularne badania ostrości wzroku są niezwykle istotne. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za zauważenie pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowym rozwoju wzroku, ponieważ dziecko samo nie przyzna się, że widzi niewyraźnie. Tegoroczny 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań wzroku.
Prawidłowe widzenie dzieci – podstawa rozwoju w „cyfrowej erze”
W przypadku dzieci i młodzieży każda nieprawidłowość związana z niewyraźnym widzeniem powinna być niezwłocznie skonsultowana ze specjalistą ds. ochrony wzroku. Problemy ze wzrokiem u dziecka mogą rzutować nie tylko na jego koordynację wzrokowo-ruchową, ale także rozwój intelektualny i emocjonalny, dlatego jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka, regularne kontrole są niezbędne.
Jeżeli nie ma podejrzeń problemów ze wzrokiem, a dziecko jest urodzone o czasie, pierwsze badanie powinno się odbyć w wieku 6-9 miesięcy, kolejne w 1-2 roku życia. Po pierwszej wizycie profilaktyczne badania wzroku powinny się odbywać regularnie co najmniej co 2 lata, a aktualne rekomendacje mówią nawet o badaniu przynajmniej raz w roku. Konieczne jest poddanie dziecka badaniu wzroku zdecydowanie przed rozpoczęciem nauki. W przypadku zdiagnozowanej wady wzroku dziecko powinno odbywać wizyty z badaniami kontrolnymi minimum raz na 6 miesięcy lub według zaleceń specjalisty. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie i leczenie zaburzeń widzenia wyrównuje szanse edukacyjne i daje możliwość prawidłowego funkcjonowania w szkole, a także później, w dorosłym życiu.
Jeśli tegoroczną wizytę dziecka u specjalisty ds. ochrony wzroku macie jeszcze przed sobą, teraz jest ku temu najlepsza okazja, by przebadać wzrok dziecka w ramach ogólnopolskiej akcji „Przejrzyj na oczy” – badania wzroku.
„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku dzieci w salonach optycznych
Grupa Essilor (Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO) od lat edukuje Polaków w zakresie profilaktyki zdrowego widzenia i dbania o wzrok, dlatego wspólnie z Fundacją WOŚP i niezależnymi salonami optycznymi organizuje ogólnopolską akcję przesiewowych badań ostrości wzroku dzieci w wieku 5-18 lat. Dzięki niej, do 28 lutego br., można bezpłatnie przesiewowo zbadać ostrość wzroku dziecka w salonach optycznych biorących udział w akcji. Lista salonów dostępna jest na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/program-badan-wzroku.
1500 par bezpłatnych okularów korekcyjnych dla najbardziej potrzebujących dzieci od Grupy Essilor
Oprócz możliwości bezpłatnego zbadania ostrości wzroku dziecka, najbardziej potrzebujące dzieci otrzymają bezpłatne okulary korekcyjne (z puli 1500), które Grupa Essilor przeznaczyła na ten cel (decyduje kolejność zgłoszeń).
Tematyka tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam szczególnie bliska. Od lat wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci w zakresie badań wzroku i przeznaczamy środki na zapewnienie im prawidłowej korekcji wzroku, aby zwiększyć ich szanse na prawidłowy rozwój. Dlatego dziś nasza radość jest podwójna. Wspólnie z Fundacją WOŚP i przy nieocenionym wsparciu Optyków, będących Partnerami programu „Czas na Wzrok”, a także pozostałych salonów optycznych – udało nam się zorganizować akcję bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku dzieci. Dodatkowo cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę w postaci ufundowania 1500 par okularów korekcyjnych dzieciom z rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej i przyczynić się tym samym do poprawy jakości ich widzenia. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi do udziału w akcji, szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy wzrok dzieci wymaga szczególnego wsparcia ekspertów i monitorowania jego stanu – zachęca Adam Mamok, Prezes Grupy Essilor na Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.
Regulamin i szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/akcja-przejrzyj-na-oczy
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.