Komunikaty PR

Przetestuj się bez wstydu! Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV

2024-11-20  |  10:00

W Polsce co roku wzrasta liczba osób żyjących z HIV: zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia1. Trwa Europejski Tydzień Testowania: inicjatywa, której celem jest zwiększenie ilości wykonanych testów w kierunku HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz edukowanie o korzyściach wynikających ze wczesnej diagnozy. Przez cały rok, w każdym województwie w Polsce można bezpłatnie i w pełni anonimowo zrobić test w kierunku HIV, HCV czy kiły. W Warszawie, w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, Fundacja Edukacji Społecznej uruchomiła dodatkowy punkt badań.
 

W Polsce w 2021 r. żyło 16,9 tysięcy osób z rozpoznaniem HIV. To aż o 84% więcej w porównaniu do 2012 roku, a średni wzrost rozpoznań w latach (2012-2022) wyniósł 7,3%. Najwyższy wskaźnik rozpoznanych zakażeń HIV odnotowano w woj. mazowieckim (62,6 na 100 tys. mieszkańców), śląskim (61,6) i zachodniopomorskim (51,9) w porównaniu do ogólnopolskiej wartości 44,5 na 100 tysięcy.
 

Jak wskazują eksperci: poziom wiedzy i stereotypowe podejście do zakażenia HIV stanowią główną barierę do zwiększenia popularności testowania, dlatego też liczba osób seropozytywnych jest niedoszacowana W Polsce tylko co 10 dorosła osoba zrobiła test w kierunku HIV. Brak dostępu do tych testów u lekarzy rodzinnych oraz brak świadomości lekarzy, że osoby heteroseksualne także mogą być zakażone, skutkuje coraz częściej późnymi diagnozami. HIV nie wyjdzie w morfologii. Trzeba zrobić test, który w 30 punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest bezpłatny i anonimowy – tłumaczy dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która to organizacja w Polsce jest jednym z partnerów Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV. Baza punktów do testowania znajduje się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/.

Problem z przełamaniem niechęci do testowania mają nie tylko Polki i Polacy: jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europie prawie 17% osób żyjących z HIV pozostaje niezdiagnozowanych, a 51% wykrywa obecność wirusa na późnym etapie. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby aż 71% osób z HCV i 84% osób z HBV jest niezdiagnozowanych, rosną też statystyki dotyczące zachorowań na inne choroby przenoszone drogą płciową. Oznacza to, że programy zachęcające do testowania nie są jak na razie wystarczająco skuteczne: co ma poważne konsekwencje dla zdrowia poszczególnych osób, zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusów oraz finalnie podnosi koszty opieki zdrowotnej związanej z leczeniem powikłań spowodowanych późnym wykryciem infekcji. Jednym z globalnych celów zdrowotnych jest uzyskanie świadomości zakażenia HIV wśród 95% osób seropozytywnych oraz wśród 90% osób z wirusowym zapaleniem wątroby (typu B i C) do 2030 roku, bez zwiększenia popularności testów – nie będzie to możliwe.
 

Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Testowania można znaleźć tutaj: https://www.testingweek.eu/.
 

Szczegółowe informacje dot. bezpłatnych punktów testowania na HIV, HCV i kiłę Fundacji Edukacji Społecznej w Warszawie:

• Otwarcie dodatkowego Punktu, gdzie można wykonać bezpłatne szybkie testy na HIV, HCV i kiłę: ul. Świętokrzyska 30 (Centrum Zdrowia FEDERA).

• wtorek - piątek (19-23 listopada); godz. 8-12 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• sobota (23 listopada) godz. 18-22 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• niedziela (1 grudnia) godz. 10-18 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• Wydłużenie godzin otwarcia Punktu na ul. Nugat 3 (18-23 listopada)

• poniedziałek - piątek 10-14 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 19:30) + sobota 10-14 oraz 16-20

• Zaproszenie również do Punktu na ul. Marszałkowskiej 68/70 (przez cały rok)

• standardowe godziny: poniedziałek - piątek 16-20 (ostatnie pobranie 19:30)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.