Przychodzi pacjent do farmaceuty…
Chociaż można odnieść wrażenie, że największym zdrowotnym wyzwaniem w 2020 roku jest pandemia wirusa Covid-19, to okazuje się, że jest w tym tylko część prawdy. Dla wielu osób, zwłaszcza tych borykających się z chorobami przewlekłymi, równie dużym wyzwaniem jest otrzymanie niezbędnego leczenia w sytuacji wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Jakie ułatwienia, a jakie utrudnienie czekają na pacjentów w aptekach? Przeprowadzony w ramach programu „Recepta na sukces” cykl bezpłatnych konsultacji z farmaceutą online #porozmawiajmyotwarcie dowodzi, że pacjenci częściej teraz poszukują porady zdrowotnej właśnie w aptece.
Strach przed odwiedzinami w przychodni w czasach szalejącej pandemii, jest oczywiście zrozumiały. Jednak, pomimo zagrożenia, pacjenci wciąż potrzebują porad medycznych i leczenia. Jak się okazuje, coraz częściej swoje problemy zdrowotne decydują się powierzyć farmaceutom. Zachęcają do tego również wprowadzone 1 kwietnia 2020 roku zmiany dotyczące recepty farmaceutycznej. Farmaceuta z pełnymi uprawnieniami, podobnie jak pielęgniarka, ma bowiem prawo wystawić receptę w sprawach nagłych, zagrażających życiu i niezbędnych do kontynuacji leczenia - z pewnymi ograniczeniami odnośnie środków psychoaktywnych. Wielu pacjentów pytało o możliwość skorzystania z recepty farmaceutycznej podczas akcji #porozmawiajmy otwarcie. Widać, że wprowadzona w ustawie zmiana okazała się dla wielu osób wybawieniem, zwłaszcza w okresie izolacji. – mówi Agnieszka Stankiewicz, farmaceutka i edukatorka, która wzięła udział w akcji #porozmawiajmyotwarcie
Nie w każdy przypadku da się uniknąć kontaktu z lekarzem. Jednak dostępne obecnie rozwiązania z zakresu szeroko rozumianej telemedycyny, pozwalają w wielu sytuacjach na uniknięcie wizyty stacjonarnej. Myślę, że wszystkich przeciwników e-recepty epidemia przekonała, że jest to znakomite rozwiązanie, które okazuje się zbawienne w tym trudnym okresie. – mówi Agnieszka Stankiewicz. Jak e-recepta ułatwia życie pacjentom? E-porady medyczne w połączeniu z e-receptą pozwalają w wielu przypadkach na uniknięcie wizyty w przychodni, a to w obecnej sytuacji, zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo chorych. – tłumaczy Stankiewicz. I dodaje: E-recepta to również duże ułatwienie dla farmaceutów, ponieważ nie dość, że jest bardziej czytelna i zawiera zdecydowanie mniej błędów, to nawet jeśli się one pojawią, dane znajdujące się na dokumencie pozwalają nam na natychmiastowy kontakt z lekarzem i weryfikację wątpliwości. Pacjenci nie muszą zatem udawać się do przychodni za każdym razem, kiedy recepta nie jest prawidłowo wystawiona.
Oczywiście, nie wszystko wygląda tak kolorowo. Apteka jest specyficznym miejscem, do którego najczęściej trafiają ludzie szukający pomocy i wsparcia. Jeśli do tego dołożymy permanentny stres wynikający z pandemii, znużenie i irytację związaną z izolacją, długie kolejki i inne utrudnienia, okazuje się, że rola farmaceuty nie ogranicza się jedynie do wydawania leków, a wymaga wyjątkowej cierpliwości, empatii i wiedzy psychologicznej w zakresie komunikacji. Maseczki, przyłbice, wygrodzenia, czyli wszystkie środki, które mają nam zapewnić ochronę, niestety wpływają na komunikację z pacjentami i wymagają dużo większej uwagi, cierpliwości i obustronnego zrozumienia – zwraca uwagę Stankiewicz.
Pacjenci, którzy skorzystali z bezpłatnych konsultacji online w ramach akcji #porozmawiajmyotwarcie, pokazali, jak ogromne jest zainteresowanie tematami związanymi z prewencją dotyczącą wirusa COVID-19. Bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia, jest wśród pacjentów ogromna potrzeba uchronienia się przed zachorowaniem – opowiada Agnieszka Stankiewicz. I tłumaczy: Można sobie pomóc, stosując w tym okresie zdrową, zbilansowana dietę i higieniczny tryb życia. Szczególnie warto zadbać o jakość snu,
który ma ogromne znaczenie w budowaniu ogólnej odporności organizmu. Osobom z chorobami przewlekłymi polecam dodatkowo skorzystanie ze środków wzmacniających. Ważne, aby były to leki, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.
Obostrzenia sanitarne związane z pandemią wirusa COVID-19, oczywiście dotyczą również aptek. Mają one jednak na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy z ich usług korzystają. Wydaje się jednak, że zalety z wprowadzonych e-rozwiązań mogą zrekompensować pacjentom takie niedogodności, jak dłuższe kolejki i utrudniony dostęp do produktów, które wcześniej były na wyciągnięcie ręki.
***
Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych
w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro (1,6 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 4,1 mld euro (4,9 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.
Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.