Przyszła mama, a alergia
Najprawdopodobniej to uczulenie. W ciąży poradzenie sobie z nieprzyjemnymi objawami jest trudne, ponieważ nie można stosować większości środków farmakologicznych. Zobacz, co może zrobić przyszła mama, by poczuć się lepiej i po jakie wyroby medyczne sięgnąć, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi.
W ciąży szczególnie dba się o swoje zdrowie, obserwuje zmieniające się ciało i jest się wyczulonym na wszelkie niepokojące sygnały ze strony organizmu. Okazuje się, że aż u co czwartej ciężarnej pojawiają się objawy alergii. Zachodzące zmiany hormonalne sprawiają, że na niektóre substancje, które dotąd nie uczulały, może pojawić się nadwrażliwość. Jeśli kobieta cierpiała na alergię przed zajściem w ciążę dolegliwości mogą się zintensyfikować lub pozostać w uśpieniu. Zawsze jednak należy swój stan zdrowia skonsultować z lekarzem alergologiem, który podejmie decyzję o kontynuacji leczenia lub zmianie terapii antyalergicznej dla bezpieczeństwa mamy i dziecka.
Potencjalne alergeny
Burza hormonów sprawia, że ciężko przewidzieć reakcje organizmu na czynniki zewnętrzne, z którymi ma styczność kobieta ciężarna. Dlatego należy z dużą ostrożnością podchodzić do produktów, które potencjalnie mogą wywołać uczulenie. Nie zaleca się na przykład stosowania nowych kosmetyków, lepiej wybierać te już sprawdzone, a najlepiej te dedykowane kobietom w ciąży. Warto także wiedzieć, jakie są najpopularniejsze alergeny, wśród nich wymienić można:
- kurz, roztocza i grzyby,
- sierść zwierząt (zwłaszcza kotów),
- pyłki traw, zbóż i drzew (przede wszystkim brzozy i olchy),
- produkty spożywcze (takie jak owoce morza, cytrusy, orzechy, mleko).
Najczęstszymi symptomami nieprawidłowej reakcji organizmu po kontakcie z substancją uczulającą są: wodnisty katar, pieczenie, swędzenie, łzawienie lub zaczerwienie oczu, wzmożone kichanie, pokrzywka, a nawet kaszel. Może dojść do pomylenia objawów alergii z lekkim przeziębieniem. Zdarza się także, że zmiany hormonalne w ciąży powodują obrzęk śluzówki nosa, jest to fizjologiczna reakcja i nie ma nic wspólnego z uczuleniem. By uniknąć pomyłek zawsze niepokojące dolegliwości najlepiej skonsultować z lekarzem.
Zapobieganie alergii w ciąży
Co zrobić, by nie dopuścić do wystąpienia uczulenia? Rada jest jedna, choć w niektórych przypadkach bardzo trudna do zrealizowania. Należy unikać wszelkiej styczności z potencjalnymi alergenami. Skutecznym sposobem na kurz będzie usunięcie z domu dywanów, koców, wykładzin oraz wszelkich przedmiotów, które mogą stać się jego siedliskiem. Jeśli negatywnie reagujemy na sierść zwierząt, chronimy się przed bezpośrednim kontaktem z nimi. Warto zadbać nie tylko o zdrową dietę, ale także o to, by znalazło się w niej, jak najmniej alergizujących produktów. Trzeba też obserwować reakcje, gdy tylko coś wywoła nieprzyjemne dolegliwości, najlepiej od razu wykluczyć to z codziennego menu. Najtrudniej jest unikać alergenów wziewnych. W sezonie pylenia można ograniczać czas spędzony na zewnątrz, wietrzyć mieszkanie jedynie w nocy lub w czasie deszczu, gdy stężenie pyłków jest mniejsze.
To właśnie ten rodzaj alergii występuje najczęściej, powoduje trudności w swobodnym oddychaniu i atakuje oczy, które zaczynają swędzieć i łzawić, co znacznie pogarsza ogólne samopoczucie.
Łagodzenie objawów
Co zrobić, gdy symptomów uczulenia nie uda się uniknąć? Gdy pojawiają się pierwsze objawy można sięgnąć po domowe sposoby, by nie dopuścić do ich pogłębienia. Bezpieczna dla kobiet w ciąży będzie sól fizjologiczna i woda morska, które wspomogą w walce z zatkanym nosem. Pomocny może okazać się także nawilżacz i oczyszczacz powietrza, który zwiększy jego wilgotność i ułatwi oddychanie.
Co zrobić, gdy kąciki oczu swędzą i pojawia się nadmierne łzawienie? Jak przynieść sobie natychmiastową ulgę? Po większość farmaceutyków nie można sięgnąć, ze względu na potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Należy zwrócić uwagę na skład produktu, powinien być jak najbardziej naturalny i nie zawierać konserwantów. Musi zawierać informację, że jest dozwolony do stosowania u kobiet w ciąży. Te wymagania spełnia Ektin, który jest dostępny bez recepty i może być stosowany przez ciężarne i dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami. Krople te zawierają kwas hialuronowy, który fizjologicznie występuje w organizmie, jest bezpieczny dla zdrowia, a równocześnie znacznie poprawia komfort oczu, dzięki właściwościom nawilżającym. Dodatkowo w tym wyrobie medycznym znajduje się innowacyjna cząsteczka Ectoin®, zmniejszającą stan zapalny i stabilizującą błonę komórkową. Roztwór izotoniczny tworzy na powierzchni oka naturalną tarczę, chroniącą przed szkodliwym wpływem alergenów. Przynosi ulgę, regeneruje spojówkę oraz, jeśli dojdzie do alergicznego zapalenia spojówek, jest wsparciem w procesie leczenia.
Źródła:
-https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
-https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin/
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.