Komunikaty PR

Regularne badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem

2024-10-29  |  08:00

Coraz więcej osób w Polsce zmaga się z wadami wzroku[1]. Świadczy o tym także rosnąca z roku na rok liczba skierowań do optometrystów, którzy profesjonalnie dobierają okulary lub soczewki korekcyjne. Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”, w 2022 roku liczba wizyt u optometrysty w stosunku do liczby wizyt u okulisty wzrosła o 2.2 punktu procentowego[2]. Eksperci Medicover Optyk podkreślają, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu i dobrego, komfortowego widzenia.

Niestety, często bagatelizujemy problemy ze wzrokiem i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort lub napotykamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wiele problemów z widzeniem rozwija się powoli, a ich wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na skuteczną diagnozę i działanie.

Współczesny styl życia, predyspozycje genetyczne oraz wielogodzinna praca przy komputerze sprzyjają powstawaniu wad wzroku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, nawet jeśli wydaje nam się, że nic złego się nie dzieje – mówi Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.

Eksperci radzą wykonywanie badań, szczególnie po 40. roku życia, ponieważ wczesne oznaki zmian w widzeniu często zaczynają się właśnie w tym wieku[3]. Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, powodując ból oczu i dyskomfort. Może to pogłębiać krótkowzroczność u cierpiących na nią osób.

Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko problemów, które z związku z nadmierną ich pracą mogłyby się pojawić. Dlatego, oprócz regularnych wizyt u specjalisty, niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę wzroku oraz słuchanie zaleceń swojego specjalisty.

Ważne są regularne przerwy w pracy, podczas których należy spoglądać na oddalone obiekty, a także świadome mruganie, które nawilża powierzchnię oka – dodaje ekspertka.

Marki Medicover: salony Medicover Optyk oraz Lynx Optique do zdrowia oczu podchodzą kompleksowo i wszystkim klientom zapewniają profesjonalne badanie wzroku. Badanie wykonują optometryści specjalizujący się w dobieraniu korekcji optycznej i aplikacji soczewek kontaktowych. Rozpoczyna się ono od obszernego wywiadu, mającego na celu zdefiniowanie problemów i źródeł dyskomfortu klienta, a następnie wzrok jest analizowany pod kątem wpływu pracy i nawyków. Po zakończeniu badania formułowane są zalecenia dotyczące higieny wzroku.

Medicover Optyk oferuje usługi tego typu we wszystkich 38 salonach w Polsce. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, gdzie weryfikowana przez Polskie Towarzystwo Optometryczne kadra świadczy usługi za pomocą nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest Visioffice®, urządzenie pozwalające na wykonanie spersonalizowanego pomiaru optycznego. Taka procedura umożliwia dobranie soczewek okularowych dostosowanych ściśle do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

 


[1] https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/wielkie-badanie-wzroku-coraz-wiecej-polakow-ze-stwierdzona-wada-lub-choroba

[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”

[3] Get an Eye Disease Screening at 40

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.