Regularne badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem
Coraz więcej osób w Polsce zmaga się z wadami wzroku[1]. Świadczy o tym także rosnąca z roku na rok liczba skierowań do optometrystów, którzy profesjonalnie dobierają okulary lub soczewki korekcyjne. Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”, w 2022 roku liczba wizyt u optometrysty w stosunku do liczby wizyt u okulisty wzrosła o 2.2 punktu procentowego[2]. Eksperci Medicover Optyk podkreślają, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu i dobrego, komfortowego widzenia.
Niestety, często bagatelizujemy problemy ze wzrokiem i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort lub napotykamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wiele problemów z widzeniem rozwija się powoli, a ich wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na skuteczną diagnozę i działanie.
– Współczesny styl życia, predyspozycje genetyczne oraz wielogodzinna praca przy komputerze sprzyjają powstawaniu wad wzroku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, nawet jeśli wydaje nam się, że nic złego się nie dzieje – mówi Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.
Eksperci radzą wykonywanie badań, szczególnie po 40. roku życia, ponieważ wczesne oznaki zmian w widzeniu często zaczynają się właśnie w tym wieku[3]. Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, powodując ból oczu i dyskomfort. Może to pogłębiać krótkowzroczność u cierpiących na nią osób.
Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko problemów, które z związku z nadmierną ich pracą mogłyby się pojawić. Dlatego, oprócz regularnych wizyt u specjalisty, niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę wzroku oraz słuchanie zaleceń swojego specjalisty.
– Ważne są regularne przerwy w pracy, podczas których należy spoglądać na oddalone obiekty, a także świadome mruganie, które nawilża powierzchnię oka – dodaje ekspertka.
Marki Medicover: salony Medicover Optyk oraz Lynx Optique do zdrowia oczu podchodzą kompleksowo i wszystkim klientom zapewniają profesjonalne badanie wzroku. Badanie wykonują optometryści specjalizujący się w dobieraniu korekcji optycznej i aplikacji soczewek kontaktowych. Rozpoczyna się ono od obszernego wywiadu, mającego na celu zdefiniowanie problemów i źródeł dyskomfortu klienta, a następnie wzrok jest analizowany pod kątem wpływu pracy i nawyków. Po zakończeniu badania formułowane są zalecenia dotyczące higieny wzroku.
Medicover Optyk oferuje usługi tego typu we wszystkich 38 salonach w Polsce. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, gdzie weryfikowana przez Polskie Towarzystwo Optometryczne kadra świadczy usługi za pomocą nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest Visioffice®, urządzenie pozwalające na wykonanie spersonalizowanego pomiaru optycznego. Taka procedura umożliwia dobranie soczewek okularowych dostosowanych ściśle do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
[1] https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/wielkie-badanie-wzroku-coraz-wiecej-polakow-ze-stwierdzona-wada-lub-choroba
[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”
[3] Get an Eye Disease Screening at 40

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.