Komunikaty PR

Rusza akcja testowania na HIV w klubach i na festiwalach

2023-05-08  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 1.72 MB )

Liczba osób żyjących z HIV w Polsce rośnie, choć Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że nadal tylko 10-20% dorosłych Polaków kiedykolwiek zrobiło test. To może oznaczać, że wiele osób żyje z tą chorobą przewlekłą, ale jeszcze o niej nie wie. Zaradzić temu chcą doradcy ds. HIV, pielęgniarki i streetworker z Fundacji Edukacji Społecznej. W ramach projektu „PartyTEST” zachęcają oni do testów na HIV, HCV i kiłę, udzielają informacji na temat tych zakażeń, a także przeprowadzają badania tam, gdzie gromadzą się najbardziej narażeni na zakażenie młodzi dorośli – na festiwalach i w klubach. Środki na prowadzenie tych działań pochodzą z konkursu finansowanego przez Gilead Sciences Poland – Pozytywnie Otwarci.

Duża liczba zakażeń HIV, HCV i kiłą jest notowana wśród młodych dorosłych. Do nich właśnie chce dotrzeć Fundacja Edukacji Społecznej i testować ich tam, gdzie czują się swobodnie. Stąd pomysł na akcje w klubach i na festiwalach. Dzięki doświadczeniu Fundacji takie testowanie to nie tylko wygoda dla zainteresowanych oraz szybka droga od decyzji o zrobieniu testu do samego badania, ale też anonimowość i zachowane zasad BHP. Jak mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Zdrowotnej: „Test na choroby przenoszone drogą płciową może wiązać się ze stresem. My ten stres staramy się maksymalnie ograniczyć.”

Najbliższe testowanie podczas imprezy klubowej odbędzie się 10 maja w klubie Dzik przy ul. Belwederskiej 44 w Warszawie. Krótko potem zaczyna się Europejski Tydzień Testowania, który w tym roku przypada na okres 15-21 maja.

„W tym czasie planowane jest dalsze testowanie m.in. z wykorzystaniem Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, czyli kampera, w którym można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS o chorobach przenoszonych drogą płciową, zrobić testy na HIV, HCV i kiłę oraz otrzymać wsparcie psychologa” – mówi Agnieszka Świderska – „Mobilny Serwis Redukcji Szkód będzie można spotkać przez cały maj w każdy wtorek i piątek na warszawskiej Pradze.”

Szczegóły na temat tego, gdzie odbędą się kolejne imprezy klubowe z testowaniem na choroby przenoszone drogą płciową oraz co jeszcze dzieje się w ramach projektu PartyTEST dostępne są na profilu facebookowym Fundacji Edukacji Społecznej.

 

„W kamperze Fundacji Edukacji Społecznej testowali się już na HIV i HCV ludzie z całej Polski, a sama Fundacja od lat współpracuje z organizatorami festiwali oraz właścicielami klubów. To gwarantuje, że testowanie przeprowadzane przez doradców ds. HIV/AIDS i pielęgniarki FES w ramach projektu PartyTEST będą robione profesjonalnie. Bardzo się cieszę, że przekazane przez nas środki pomagają dotrzeć z tymi badaniami do młodzieży” – komentuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.