Rusza siódma edycja Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji – Queen Silvia Nurs
Pielęgniarki, pielęgniarze, a także osoby studiujące pielęgniarstwo od 1 września mogą zgłaszać pomysły w siódmej edycji Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji. Temat to rozwój opieki medycznej ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Zwycięzca otrzyma nagrodę od JKM Królowej Szwecji, indywidualnie dopasowany staż oraz stypendium 6 000 Euro.
Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji – Queen Silvia Nursing Award (QSNA), to prestiżowe stypendium stworzone przez Swedish Care International i realizowane w Szwecji, Finlandii, Niemczech, Polsce, Litwie, Uniwersytecie w Waszyngtonie oraz w Brazylii. Organizatorem stypendium w Polsce jest Fundacja Medicover. Celem nagrody jest promocja zawodu pielęgniarskiego oraz międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie najwyższych standardów opieki zdrowotnej.
– Naszą ambicją jest zmotywowanie pielęgniarek i studentów pielęgniarstwa do zgłaszania swoich przełomowych pomysłów na poprawę opieki nad wskazaną, szczególnie wrażliwą grupą pacjentów. Dążymy także do wzmocnienia głosu pielęgniarek i pielęgniarzy dzięki umożliwianiu im dalszej nauki i zdobywania kontaktów, które zazwyczaj nie są dostępne w ramach typowej ścieżki edukacyjnej w tym zawodzie
– mówi Sophie Lu-Axelsson, CEO, Swedish Care International.
W ciągu 6 lat realizacji QSNA w Polsce ponad 800 uczestników zgłosiło 1200 projektów.
– Część zgłoszeń ma na celu zmniejszenie poczucia samotności osób starszych, inne dotyczą rozwiązań systemowych, które odciążyłyby pielęgniarki i pielęgniarzy. Z czasem zaczęły się także pojawiać odważniejsze i wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowe technologie, jak np. VR, czyli wirtualną rzeczywistość, z czego jesteśmy bardzo dumni
– komentuje Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.
Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Laureat zostanie wybrany przez Komisję Konkursową, której członkami są przedstawiciele organizacji partnerskich projektu, tj. Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Essity, Care Experts oraz Medicover.
– Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z radością po raz siódmy objęła patronatem honorowym QSNA. Promowanie talentów pielęgniarskich i wsparcie w rozwoju kreatywnych pomysłów jest dla nas bardzo istotne. Jest to jedno z działań, które przyczynia się do podniesienia prestiżu zawodu pielęgniarki oraz tworzy warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej
– mówi Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Nazwisko laureata poznamy 23 grudnia 2022 r. w dniu urodzin JKM Królowej Szwecji.
1 września 2022 r. w Pałacu Królewskim w Sztokholmie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom ubiegłorocznej edycji. Dyplomy z rąk JKM Królowej Szwecji otrzymali zwycięzcy z aż 7 krajów: Polski, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Litwy, Uniwersytetu w Waszyngtonie oraz Brazylii.
Wsparcie Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii
Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona w 2013 roku jako prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji w dniu jej urodzin. Każdego roku informacja o laureatach jest ogłaszana w dniu urodzin Jej Wysokości, 23 grudnia.Jej Królewska Mość, Królowa Szwecji Sylwia od lat kojarzy się z opieką nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, a także wspiera rozwój tej dziedziny pielęgniarstwa od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to u jej zmarłej matki zdiagnozowano demencję. Jej Królewska Mość wspiera wiele szwedzkich inicjatyw, w tym jej fundację Stiftelsen Silviahemmet, która prowadzi programy szkoleniowe i certyfikacyjne w zakresie opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.
Dalsze informacje: Agnieszka Karasińska, Koordynator Projektów, Fundacja Medicover, tel. 881 068 252, mail. agnieszka.karasinska@medicover.pl

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.